O cyberprzemocy w Gimnazjum Nr 18

Dnia 12 kwietnia 2017 roku odwiedził nas Pan aspirant Michał Sroka z Komendy Miejskiej Policji. Tematem przewodnim naszego spotkania był Program stworzony około 10 lat temu przez Policję zwany „Cyberdżungla”.

szczegóły »
Nasz szpital w telewizji Canal+ Discovery

Dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPWSZ, będzie bohaterem kolejnego odcinka programu „Polacy z wyboru”, który zostanie wyemitowany w Canal+ Discovery 27 kwietnia br. o godz. 21.00.

szczegóły »
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta.

szczegóły »
Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

  III Wojewódzki Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Dla Młodzieży Gimnazjalnej

szczegóły »
"Biała sobota" w szpitalu w Zdunowie

Każdy będzie mógł zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru, wykonać badanie podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc.

szczegóły »
Warsztat dla wolontariuszy: praca z osobami niewidomymi i niedowidzącymi

Warsztaty poprowadzą doświadczeni, wieloletni pracownicy Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Zachodniopomorskiego

szczegóły »
Świadomi i Bezpieczni - znakowanie rowerów

W ramach programu "Świadomi i Bezpieczni" komisariat Policji Szczecin - Pogodno wraz z Radą Osiedla Gumieńce w dniu 20.05.2017 r. będzie organizował znakowanie rowerów.

szczegóły »
Stoisko ECOSZCZECIN

W najbliższą sobotę tj. 20.05.2017 r. od godz. 12:00 serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny, który odbędzie się na terenie parku Kutrzeby (dzielnica Pogodno).

szczegóły »
Dzień Dawców Szpiku w Galaxy

Wolontariusze z Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich zapraszają na Dzień Dawcy Szpiku, który odbędzie się w najbliższą sobotę - 20 maja 2017 r.

szczegóły »
Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik strażacki z szeregiem atrakcji dla dzieci i mieszkańców Szczecina.

szczegóły »
Światowy Dzień Moczenia Nocnego

Problem moczenia nocnego dotyczy bardzo dużej grupy dzieci i jest drugim najczęstszym, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłym zaburzeniem.

szczegóły »
Finał konkursu "Nieletni paragraf"

Reprezentanci szkół odpowiadać będą na pytania z zakresu wiedzy dotyczącej odpowiedzialności prawnej nieletnich, uzależnień, agresji i przemocy.

szczegóły »
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy - 31.05.17r. Szczecin

Szkolenie to będzie prowadzone w nowoczesnej formule, w oparciu o Wytyczne 2015 Polskiej Rady Resuscytacji, przy wykorzystaniu nowoczesnych fantomów.

szczegóły »
Bądźmy Razem - BRZDĄC 2017

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wiele atrakcji. Wstęp wolny.

szczegóły »
Szczeciński nieWielki Festiwal Wolontariatu – WOLOGRA

Zapraszamy Szkolne Kluby Wolontariusza i grupy uczniów z klas szóstych szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami

szczegóły »
Sportowo-Rodzinny Festyn "Bezpieczne wakacje"

  Centrum Kształcenia Sportowego zaprasza 10 czerwca 2017 w godz. 11.00 – 14.00 na Festyn Sportowo – Rodzinny „Bezpieczne wakacje”, który odbędzie się na terenie boisk przy ulicy Rydla 49 na osiedlu Słonecznym. W programie wiele atrakcji dla młodszych i starszych mieszkańców naszego miasta, w tym: prezentacja sprzętu służb ratowniczych, bezpłatne badania wad słuchu i postawy, dmuchane zamki i malowanie buzi dla najmłodszych, wakacyjne porady fizjoterapeutów i kosmetyczki, pokazy gimnastyczne i karate, konkursy plastyczne, wystawa rękodzieła, zmagania z mistrzem olimpijskim na ergometrze, występy artystyczne uczniów SSP nr 2, pokaz rowerów, kawiarenka, „Igrzyska Malucha” na Orliku oraz „Wesołe zabawy piratów” na basenie, występ chóru „Hejnał” o godz. 13.00 w auli szkoły i wiele, wiele innych…! Na każdego czeka loteria fantowa z wartościowymi nagrodami – każdy los wygrywa, a nagrodą główną jest rower ufundowany przez Centrum Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji CKS! Informacje: www.cks.szczecin.pl

szczegóły »
Chwyć Czerwoną Nitkę w Szczecinie

 Impreza będzie typowym wydarzeniem o charakterze pikniku rodzinnego, na którym tematem przewodnim będzie krwiodawstwo.

szczegóły »
Kąpieliska miejskie. Początek sezonu.

Po Arkonce czas na kolejne miejskie kąpieliska czyli Głębokie, Dąbie i Dziewoklicz. Jak co roku startują 15 czerwca.

szczegóły »
Podziel się cennym darem "Pod Platanami"

Jesteś honorowym dawcą krwi? A może dopiero chcesz zacząć ją oddawać? Teraz zbliża się dobra okazja.

szczegóły »
Wielki Piknik Pasji - 18 czerwca

Już od szesnastu lat, każdego roku szczecińskie organizacje pozarządowe spotykają się w samym sercu miasta, by udowodnić, że Szczecin to nie tylko płynnie działający organizm, połączony siecią ulic, placów, miejsc pracy i instytucji.

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach” w czerwcu

Wolontariat na wakacje (i nie tylko) to dobra opcja na aktywne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

szczegóły »
Rekrutacja do OSP Gryf

Wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi OSP Gryf zapraszamy

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach”

Szkolenie będzie okazją do rozwiania wątpliwości, rozmowy o oczekiwaniach i poznania korzyści jakie może mieć wolontariusz.

szczegóły »
Festyn rodzinny - Walczymy o dawców krwi

Festyn rodzinny zakłada zbiórkę krwi, rejestrację dawców szpiku kostnego i poszukiwanie ludzi, którzy zgodzą się na oddanie tkanek po swojej śmierci do przeszczepów.

szczegóły »
Festyn TeamBeata

Pani Beatka Dąbrowska – Dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 31 w Szczecinie zmaga się z ciężką chorobą.

szczegóły »
Nie patrz w ekran! Patrz na drogę.

Druga osłona kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych na terenie Gminy Miasta Szczecin...

szczegóły »
Szkolenie dla koordynatorów wolontariatu

 Szkolenie skierowane jest do osób reprezentujących organizacje pozarządowe oraz placówki publiczne, które współpracują z wolontariuszami lub chcą taką współpracę rozpocząć.

szczegóły »
Przechodź na zielonym!

Przedstawiciele Urzędu Miasta oraz policjanci ze szczecińskiej drogówki będą rozdawać pieszym ulotki i odblaskowe opaski z napisem „Przechodź na zielonym”.

szczegóły »
Biała sobota dla dzieci i młodzieży

Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii zaprasza 16 września 2017 r. na białą sobotę. W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, Instytut organizuje tego dnia bezpłatne konsultacje dla dzieci i młodzieży.

szczegóły »
11. Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie"

Jak co roku, konferencja poświęcona będzie szerokiemu spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie.

szczegóły »
Warsztaty "Wolontariat w pierwszych krokach"

Przygodę z wolontariatem warto rozpocząć od zdobycia solidnej dawki wiedzy na ten temat.

szczegóły »
Wszystko o sieci szpitali i lekach 75+ dla seniorów

W każdą środę września pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia dyżurują w szpitalach, informując o zmianach, jakie od 1 października przyniesie tzw. sieć szpitali.

szczegóły »
Działania EDWARD

W czwartek 21.09.2017 roku już po raz kolejny we wszystkich krajach europejskich prowadzona będzie akcja pod nazwą EDWARD, czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death).

szczegóły »
W piątek kontrolerzy mają wolne

W najbliższy piątek (22 września) pasażerowie wszystkich linii obsługiwanych przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie pojadą za darmo. 22. września nie musisz kupować biletów, a jeśli już je masz, to ich nie kasuj. Tego dnia kontrolerzy mają wolne.

szczegóły »
UroRun w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii

Inicjatorem i współorganizatorem przedsięwzięcia jest Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej w Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM na Pomorzanach.

szczegóły »
Zakończenie lata na Wyspie Grodzkiej

Zapraszamy na zakończenie lata na Wyspa Grodzka! Atrakcje dla dzieci, strefa żeglarska, Szczecińska Liga Stand-Upkoncert zespołu xxanaxx i DJ-skie sety - lato w Szczecinie kończymy z przytupem :)

szczegóły »
Cyberprzestrzeń i dziecko

Od 2004 roku w Polsce 12 października obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Komputera. Z tej okazji warto przypomnieć, że dla dzieci Internet jest oknem na świat, oferującym wiele możliwości rozwoju, nauki czy nawiązywania nowych znajomości, ale także może nieść za sobą pewne zagrożenia. 

szczegóły »
Październikowe warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach”

Podczas warsztatów poznasz odpowiedź na pytania: Co oznacza być wolontariuszem? Kto może nim zostać? Jakie ma prawa i obowiązki? Jakie są możliwości pracy wolontariackiej?

szczegóły »
Akcja Godzina dla Szczecina- 20-22.10.2017

 Istotą akcji jest realizacja inicjatyw społecznych, które służą miastu i jego mieszkańcom, niekiedy są reakcją na to, czego w mieście brakuje, a co jest ważne społecznie.

szczegóły »
II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza do wzięcia udziału w II Kongresie Bezpieczeństwa Wodnego. Kongres odbędzie się w dniach 12-13 listopada 2017 r. w Szczecinie.

szczegóły »

Aktualności Publikacje RSS Newsletter Bezpieczna sieć Bezpieczny konsument Wiesz co jesz? Sztuka przetrwania Ochrona danych osobowych Pomoc dla bezdomnych Multimedia Serwis mapowy Hot Spot Szczecińskie Cmentarze

Aktualności

Strzeż się bakterii szpitalnych

Szpitalna podłoga to rezerwuar bardzo groźnych bakterii. Zasiedlają one stawiane na niej torby, ładowarki, przedmioty osobiste. Z nich zaś przenoszą się na dłonie...

Szpital z wielu powodów jest miejscem o wysokim ryzyku poważnej infekcji, wskutek czego tzw. zakażenia wewnątrzszpitalne mikrobami opornymi na antybiotyki stanowią bardzo duży problem w większości rozwiniętych krajów świata. Sporządzane są specjalne mapy szczególnych zagrożeń występowania bakterii, a także miejsc oraz sytuacji szczególnie niebezpiecznych ze względu na możliwość infekcji nimi.

Z tego ryzyka nie zawsze zdają sobie sprawę pacjenci. Za szczególnie groźne miejsce uznają zwykle sanitariaty, tymczasem warto pamiętać, że groźne szpitalne bakterie zasiedlają też klamki, poręcze i podłogi. Z tymi ostatnimi mają styczność nie tylko podeszwy butów.

Właśnie szpitalnymi podłogami zajął się zespół badaczy pod kierunkiem dr Abhisheka Deshpande z Cleveland Clinic i Case Western Reserve University School of Medicine. Naukowcy postanowili sprawdzić, na ile stanowią one potencjalne zagrożenie dla zdrowia przebywających w szpitalu ludzi.

Pod lupę naukowców trafiło pięć szpitali z okolic Cleveland.

Rażąca zakażeniem ładowarka

W placówkach medycznych bakteriobójczymi środkami myje się wszystko, czego dotyka personel medyczny i pacjenci. Być może stosunkowo niewiele uwagi poświęca się podłogom, jako że rzadko znajdują się one w zasięgu ręki. Z pewnością było tak w szpitalach, które badali naukowcy z Cleveland: zarejestrowali, że podłogi w salach chorych były przecierane jedynie wtedy, gdy zostały zabrudzone np. błotem, albo gdy pacjent dostawał wypis ze szpitala.

Badacze sprawdzili też, czy na podłogach w salach chorych znajdują się często dotykane przedmioty. Na 100 badanych pomieszczeń, w 41 - prawie połowie - było od jednej do czterech takich rzeczy. Wśród nich znajdowały się zarówno przedmioty użytku osobistego (ubrania, ładowarki do telefonów), jak i sprzęt medyczny (ciśnieniomierze, baseny, przyciski to wzywania pomocy), a także pościel, ręczniki, a nawet kołdry i poduszki. 31 takich rzeczy zostało dotkniętych, a z dłoni osób, które je dotykały, pobrano próbki, by sprawdzić, na ile mikroby z podłogi mogą przenosić się na ręce.

Okazało się, że gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA) znaleziono w 18 proc. próbkach pobranych z dłoni, enterokoki oporne na wankomycynę (VRE) – 6 proc., a Clostridium difficile - 3 proc. Wankomycyna to bardzo silny antybiotyk „ostatniej szansy” stosowany w ciężkich stanach zapalnych. Metycylina to antybiotyk z grupy penicylin.

Uzyskane przez zespół dr Deshpande wyniki dowodzą, że podłogi w różnego typu salach szpitalnych były zazwyczaj zakażone trudnymi do zwalczenia bakteriami, a powszechnie używane przedmioty wchodzą w kontakt z zainfekowanym podłożem. Co gorsza, groźne bakterie przenoszą się na dłonie.

Dlatego na łamach „American Journal of Infection Control” zespół dr Deshpande sformułował określone za zalecenia zarówno dla pacjentów, jak i służb medycznych czy badaczy:

  • uczyć personel i chorych, by kiedy to możliwe, unikać kładzenia na podłodze jakichkolwiek często dotykanych przedmiotów;
  • przeprowadzić analizy skuteczności stosowanych metod dezynfekcji;
  • sprawdzić, na ile bakterie są przenoszone z sali do sali na butach czy kołach wózków inwalidzkich.

Inne znaleziska

Naukowcy specjalnymi wacikami pobierali ponadto próbki z podłóg w łazienkach oraz w pobliżu łóżek znajdujących się w normalnych salach, a także izolatkach dla chorych na ostre zakażenie jelit spowodowane przez bakterię Clostridium difficile. W sumie zebrano 318 próbek z 159 pokojów (po dwie na każdy).

To, co znaleziono, położono pod mikroskop. Okazało się, że:

  • Najczęściej spotykanym chorobotwórczym drobnoustrojem było Clostridium difficile. I to niezależnie od tego, czy próbkę pobrano w izolatce (55 proc. izolatek było zakażonych) czy w normalnej sali szpitalnej (nieco ponad 45 proc.).
  • Drugim najczęściej występującym mikrobem był gronkowiec złocisty oporny na metycylinę (MRSA), którego znaleziono w ponad 30 proc. izolatek.
  • Ostatnimi z poszukiwanych drobnoustrojów były enterokoki oporne na wankomycynę (VRE) – bardzo silny antybiotyk „ostatniej szansy”, obecne w 30 proc. szpitalnych izolatek.

Zarówno MRSA jak i VRE były również spotykane w normalnych salach chorych, choć nieco rzadziej (w ok. 10 i 15 proc. miejsc).

Ograniczenia badania

Pierwszym jest to, że zostało przeprowadzone tylko w pięciu szpitalach jednego stanu, w związku z tym trudno przenosić jest jego wyniki na inne placówki na świecie (przede wszystkim jednak jeśli chodzi o stężenie występowania bakterii).

Ale były i inne. Jak podkreśla w komentarzu zespół dr. Deshpande, uczeni wzięli pod uwagę jedynie trzy rodzaje drobnoustrojów. Potrzebne są więc dodatkowe badania w kierunku innych mikrobów. Po drugie, w żadnym ze szpitali nie stosowano specjalnych środków pozwalających zwalczyć przetrwalniki Clostridium difficile (a takie preparaty istnieją). Po trzecie, w przypadku izolatek nie sprawdzano, czy w ostatnim czasie przebywali tam pacjenci zainfekowani tą bakterią. I na koniec, sposób zbierania próbek pozwalający wyłapać MRSA i VRE był nieco mniej czuły niż ten stosowany przy Clostridum difficile, stąd skala występowania tych dwóch pierwszych mikrobów mogła być wyższa.

Niezależnie jednak od tych zastrzeżeń, wyniki opisanych powyżej badań powinny dać nam do myślenia, zwłaszcza przed każdą wizytą w szpitalu, niezależnie od jej charakteru. Obecnie w większości polskich sal szpitalnych zainstalowane są umywalki z dozownikami specjalnych substancji dezynfekujących. Warto często z nich korzystać, nawet wtedy, gdy odwiedzamy w szpitalu chorą ciocię.

Badanie zostało opublikowane na łamach "American Journal of Infection Control".

Anna Piotrowska

Autor:  Serwis Zdrowie - Ministerstwo Zdrowia 
19.04.2017