przejdź do głównej treści strony

STOP dla hejtu

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wspólnie z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą zorganizowali debatę z udziałem młodzieży szkolnej z całej Polski pt. „Stop dla hejtu w Internecie”. Wydarzenie w Pałacu Prezydenckim odbyło się ramach cyku „Eksperci pytają Młodych”.

Debata była doskonałą platformą wymiany poglądów między młodzieżą a zaproszonymi ekspertami. W dyskusji zastanawiano się jaka jest skala i konsekwencje zjawiska, jak można ograniczyć hejt w Internecie oraz co każdy z nas może uczynić aby powstrzymywać to negatywne zjawisko i wesprzeć osoby doznające tej formy przemocy.

- Wraz z rozwojem i upowszechnieniem się Internetu wszystko zaczęło przyśpieszać. Żyjemy w czasie cyfryzacji i ekspansywnie rozwijających się mediów społecznościowych i okazało się, że to właśnie Internet ma ogromny wpływ na naszą codzienność. A przede wszystkim na postrzeganie przez nas i ocenę rzeczywistości – mówiła Pani Prezydentowa, zwracając uwagę, że w świecie wirtualnym pozwalamy sobie na o wiele więcej niż w świecie realnym, ponieważ mamy poczucie bezkarności i wrażenie anonimowości.

- Szokujące jest, że aż 66 proc. młodych ludzi twierdzi, że hejtowanie jest sposobem na wyrażanie własnej opinii. To znaczy, że prawdopodobnie część z Was, młodych ludzi, trudno jest dostrzec różnicę pomiędzy wyrażaniem poglądów, a niekontrolowanym dawanie upustu trudnym emocjom: frustracji, złości, nienawiści, bez ponoszenia odpowiedzialności za skutki takich zachowań – mówił Rzecznik Praw Dziecka i dodał, że brak reakcji na przemoc, to wybór, który ją wspiera. – Musimy zrozumieć, że nasze zdecydowane działanie jest ważne. Że mowę nienawiści, przemoc słowną, zastraszanie, obrażanie możemy powstrzymać.

Wilki i Owce – Wyniki badania pod patronatem RPD

Marta Rybicka z Agencji Badawczej IQS wystąpiła z prezentacją raportu „Wilki i owce w Internecie, czyli raport na temat hejtu wśród młodzieży” – badania przeprowadzone przez Global Dignity Poland i IQS pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. Józef Kloch w swoim wystąpieniu poruszył kwestię odpowiedzialności za to, co młody człowiek zrobił w social mediach, komentując newsy na stronach www czy blogach. Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pytał młodych ludzi czy reagować w sytuacji hejtu, jak reagować, do kogo się zwrócić o pomoc, wskazał też pozytywne sytuacje, w których młodzi ludzie pomogli ofierze, byli krytyczni wobec sprawcy. W gronie ekspertów-panelistów znaleźli się także Monika Piasecka z Global Dignity Poland i dr Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz naukowy, autor pop-naukowego vbloga Nauka. To lubię. i facebookowego fanpage Nauka.To lubię.

Czytaj także: Czy hejt jest rozrywką?

Podczas spotkania z młodzieżą wybrzmiał również bardzo ważny głos sędzi Anny Marii Wesołowskiej, Społecznego Doradcy RPD, która mówiła o szkole bez hejtu i przemocy rówieśniczej, oraz roli edukacji prawnej i znaczeniu mediacji. Przeprowadziła również przed debatą warsztaty prawne z młodzieżą. Aspekty psychologicznego odziaływania hejtu omówiła psycholog dr Aleksandra Piotrowska, Społeczny Doradca RPD, która przedstawiła skutki hejtu dla wszystkich uczestników sytuacji: ofiary, sprawcy, oraz świadków. Jakub Turowski z Facebook Polska przybliżył zagadnienia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownikom i walki z mową nienawiści jako nadrzędne, ale też narastające wyzwanie dla Facebooka.

Wśród młodych ludzi nie mogło zabraknąć Młodzieżowych Doradców Rzecznika Praw Dziecka – o zjawisku hejtu dyskutowały Malwina Wilińska, Paulina Łohinowicz i Wiktoria Jawna. Debatę prowadził dziennikarz Maciej Kurzajewski.

Autor:  Rzecznik Praw Dziecka 

28.11.2017

© Urząd Miasta Szczecin