przejdź do głównej treści strony

Jak radzić sobie z dokuczaniem w klasie?

Nawet jeśli bardzo starannie buduje się dobrą atmosferę w klasie i tak często można usłyszeć, że ktoś komuś dokucza. Nauczyciele, którzy szukają narzędzi do walki z tym problemem, mogą skorzystać z materiałów przygotowanych przez ekspertów w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Organizatorzy akcji proponują scenariusze lekcji i poradnik oraz zapraszają klasy szkół podstawowych do udziału w konkursie.

Dzieci najczęściej skarżą się na sytuacje związane z obgadywaniem, przezywaniem, wyśmiewaniem czy izolowaniem z grupy. Powodów, dla których najmłodsi krzywdzą swoich rówieśników, jest klika. - Często jest to przede wszystkim manifestacja problemów, z jakimi się borykają. Dokuczając innym, pokazują, że same potrzebują pomocy. Bywa też, że dzieci nie potrafią znaleźć innego sposobu na rozładowanie negatywnych emocji - wyjaśnia Lucyna Kicińska, koordynatorka Programu Pomocy Telefonicznej z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Właśnie dlatego tak ważne jest, by ćwiczyć z klasą kompetencje społeczne oraz umiejętność wyrażania emocji. Warto wplatać w godzinę wychowawczą czy w zajęcia świetlicowe takie gry i zabawy, które uczą ich nazywania emocji, rozpoznawania ich i radzenia sobie z nimi.

Ważnym procesem w walce z dokuczaniem w klasie jest także integrowanie grupy. W ramach wspólnych zajęć promujących koleżeńskie zachowania uczniowe ze szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie, który jest częścią kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Zadanie polega na wykonaniu przez klasę pracy zbiorowej pod kierownictwem nauczyciela, która będzie pokazywała koleżeńskie zachowania uczniów. Takie zajęcia scalają grupę i dają dzieciom chwilę na zastanowienie się, jaka jest ich postawa wobec siebie i nad czym jeszcze warto popracować. Do wygrania m.in. tablica interaktywna, koszulki z autografem Jakuba Błaszczykowskiego i plecaki. Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia 2017. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie kampanii www.badzkumplem.cartoonnetwork.pl .

Nauczyciele, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat tego, jak reagować na dokuczanie w klasie i jak radzić sobie z tym problemem, mogą skorzystać z materiałów, które znajdują się na stronie internetowej kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”: www.badzkumplem.cartoonnetwork.pl. Jak co roku czekają na nich nowe materiały. Tym razem oprócz scenariuszy lekcji dla klas I-III i IV-VI, znajdą tam propozycje całorocznych zabaw wspierających koleżeńskie zachowania oraz opracowany przez psychologów poradnik „Jak reagować na dokuczanie w klasie”.

Pobierz materiały: tutaj

Nowości przygotowano także dla dzieci. Czekają na nich nowe, animowane filmiki, które wyjaśniają, kim jest prawdziwy przyjaciel, jak zachowują się przyjaciele i jak reagować, gdy w klasie pojawi się nowy kolega lub koleżanka. Ponadto znajdą tam też porady, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy ktoś im dokucza.
Twarzą trzeciej edycji kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” został piłkarz reprezentacji Polski, Jakub Błaszczykowski. Spot, w którym ambasador zachęca dzieci do koleżeńskich zachowań, można zobaczyć tutaj: 

Autor:  Klub Kumpli Cartoon Network 

24.04.2017

© Urząd Miasta Szczecin