O cyberprzemocy w Gimnazjum Nr 18

Dnia 12 kwietnia 2017 roku odwiedził nas Pan aspirant Michał Sroka z Komendy Miejskiej Policji. Tematem przewodnim naszego spotkania był Program stworzony około 10 lat temu przez Policję zwany „Cyberdżungla”.

szczegóły »
Nasz szpital w telewizji Canal+ Discovery

Dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPWSZ, będzie bohaterem kolejnego odcinka programu „Polacy z wyboru”, który zostanie wyemitowany w Canal+ Discovery 27 kwietnia br. o godz. 21.00.

szczegóły »
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta.

szczegóły »
Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

  III Wojewódzki Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Dla Młodzieży Gimnazjalnej

szczegóły »
"Biała sobota" w szpitalu w Zdunowie

Każdy będzie mógł zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru, wykonać badanie podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc.

szczegóły »
Warsztat dla wolontariuszy: praca z osobami niewidomymi i niedowidzącymi

Warsztaty poprowadzą doświadczeni, wieloletni pracownicy Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Zachodniopomorskiego

szczegóły »
Świadomi i Bezpieczni - znakowanie rowerów

W ramach programu "Świadomi i Bezpieczni" komisariat Policji Szczecin - Pogodno wraz z Radą Osiedla Gumieńce w dniu 20.05.2017 r. będzie organizował znakowanie rowerów.

szczegóły »
Stoisko ECOSZCZECIN

W najbliższą sobotę tj. 20.05.2017 r. od godz. 12:00 serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny, który odbędzie się na terenie parku Kutrzeby (dzielnica Pogodno).

szczegóły »
Dzień Dawców Szpiku w Galaxy

Wolontariusze z Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich zapraszają na Dzień Dawcy Szpiku, który odbędzie się w najbliższą sobotę - 20 maja 2017 r.

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach”

Szkolenie będzie okazją do rozwiania wątpliwości, rozmowy o oczekiwaniach i poznania korzyści jakie może mieć wolontariusz.

szczegóły »
Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik strażacki z szeregiem atrakcji dla dzieci i mieszkańców Szczecina.

szczegóły »
Światowy Dzień Moczenia Nocnego

Problem moczenia nocnego dotyczy bardzo dużej grupy dzieci i jest drugim najczęstszym, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłym zaburzeniem.

szczegóły »
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy - 31.05.17r. Szczecin

Szkolenie to będzie prowadzone w nowoczesnej formule, w oparciu o Wytyczne 2015 Polskiej Rady Resuscytacji, przy wykorzystaniu nowoczesnych fantomów.

szczegóły »
Szczeciński nieWielki Festiwal Wolontariatu – WOLOGRA

Zapraszamy Szkolne Kluby Wolontariusza i grupy uczniów z klas szóstych szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami

szczegóły »

Aktualności Publikacje RSS Newsletter Bezpieczna sieć Bezpieczny konsument Wiesz co jesz? Sztuka przetrwania Ochrona danych osobowych Pomoc dla bezdomnych Multimedia Serwis mapowy Hot Spot Szczecińskie Cmentarze

Aktualności

Jak radzić sobie z dokuczaniem w klasie?

Nawet jeśli bardzo starannie buduje się dobrą atmosferę w klasie i tak często można usłyszeć, że ktoś komuś dokucza. Nauczyciele, którzy szukają narzędzi do walki z tym problemem, mogą skorzystać z materiałów przygotowanych przez ekspertów w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Organizatorzy akcji proponują scenariusze lekcji i poradnik oraz zapraszają klasy szkół podstawowych do udziału w konkursie.

Dzieci najczęściej skarżą się na sytuacje związane z obgadywaniem, przezywaniem, wyśmiewaniem czy izolowaniem z grupy. Powodów, dla których najmłodsi krzywdzą swoich rówieśników, jest klika. - Często jest to przede wszystkim manifestacja problemów, z jakimi się borykają. Dokuczając innym, pokazują, że same potrzebują pomocy. Bywa też, że dzieci nie potrafią znaleźć innego sposobu na rozładowanie negatywnych emocji - wyjaśnia Lucyna Kicińska, koordynatorka Programu Pomocy Telefonicznej z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Właśnie dlatego tak ważne jest, by ćwiczyć z klasą kompetencje społeczne oraz umiejętność wyrażania emocji. Warto wplatać w godzinę wychowawczą czy w zajęcia świetlicowe takie gry i zabawy, które uczą ich nazywania emocji, rozpoznawania ich i radzenia sobie z nimi.

Ważnym procesem w walce z dokuczaniem w klasie jest także integrowanie grupy. W ramach wspólnych zajęć promujących koleżeńskie zachowania uczniowe ze szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie, który jest częścią kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Zadanie polega na wykonaniu przez klasę pracy zbiorowej pod kierownictwem nauczyciela, która będzie pokazywała koleżeńskie zachowania uczniów. Takie zajęcia scalają grupę i dają dzieciom chwilę na zastanowienie się, jaka jest ich postawa wobec siebie i nad czym jeszcze warto popracować. Do wygrania m.in. tablica interaktywna, koszulki z autografem Jakuba Błaszczykowskiego i plecaki. Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia 2017. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie kampanii www.badzkumplem.cartoonnetwork.pl .

Nauczyciele, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat tego, jak reagować na dokuczanie w klasie i jak radzić sobie z tym problemem, mogą skorzystać z materiałów, które znajdują się na stronie internetowej kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”: www.badzkumplem.cartoonnetwork.pl. Jak co roku czekają na nich nowe materiały. Tym razem oprócz scenariuszy lekcji dla klas I-III i IV-VI, znajdą tam propozycje całorocznych zabaw wspierających koleżeńskie zachowania oraz opracowany przez psychologów poradnik „Jak reagować na dokuczanie w klasie”.

Pobierz materiały: tutaj

Nowości przygotowano także dla dzieci. Czekają na nich nowe, animowane filmiki, które wyjaśniają, kim jest prawdziwy przyjaciel, jak zachowują się przyjaciele i jak reagować, gdy w klasie pojawi się nowy kolega lub koleżanka. Ponadto znajdą tam też porady, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy ktoś im dokucza.
Twarzą trzeciej edycji kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” został piłkarz reprezentacji Polski, Jakub Błaszczykowski. Spot, w którym ambasador zachęca dzieci do koleżeńskich zachowań, można zobaczyć tutaj: 

Autor:  Klub Kumpli Cartoon Network 
24.04.2017