przejdź do głównej treści strony

Odblask i światło

Od dnia 12 października 2017 r. Wydział Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie rozpoczyna działania „ODBLASK I ŚWIATŁO”. Będą one trwały przez najbliższe dwa tygodnie.

Okres jesienny to czas kiedy rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, co wiążę się bezpośrednio z pogarszającą się widocznością na drodze. W tym czasie szczególnie na niebezpieczeństwo narażeni są Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Pod pojęciem Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego rozumiemy nie tylko pieszego, ale i kierującego rowerem. Wypadki z ich udziałem to szczególna kategoria zdarzeń drogowych. W przeciwieństwie do kierujących samochodami pieszego, czy też rowerzysty nie chroni żaden system bezpieczeństwa. Nie są oni wyposażeni w poduszki powietrzne , ABS, lub pasy bezpieczeństwa. Tak naprawdę zdani są jedynie na własny zmysł wzroku, czy słuchu , który może uchronić ich przed tragedią.

W okresie jesiennym ubieramy się na ciemno, naciągamy kaptur na głowę i wielokrotnie mamy jeszcze w ręku parasol. To wszystko powoduje, że mamy ograniczone pole widzenia, a my sami, ubrani na ciemno jesteśmy słabo widoczni. Celem działań „Odblask i światło” jest miedzy innymi promowanie wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego używania elementów odblaskowych, nawet poza obszarem zabudowanym. W ramach tych działań policjanci będą także zwracać uwagę na prawidłowe ustawienie świateł mijania i drogowych. Pamiętajmy, że niewłaściwie ustawione światła, podczas manewru wymijania mogą powodować u drugiego kierowcy zjawisko olśnienia - „oślepienia”.

W związku z prowadzonymi działaniami policjanci szczecińskiej drogówki wzięli udział w spotkaniu z seniorami, w Domu Pomocy społecznej przy ul. Romera w Szczecinie. Nie tylko przypomnieli podstawowe zasady obowiązujące podczas poruszania się pieszo, ale również przekazali uczestnikom spotkania elementy odblaskowe.

st. asp. Kucharska Marta 

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 

13.10.2017

© Urząd Miasta Szczecin