przejdź do głównej treści strony

Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo

Dziś w sali generalskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odbył się briefing poświęcony inauguracji w województwie zachodniopomorskim ogólnopolskiej kampanii „ Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”. W spotkaniu wziął udział szef zachodniopomorskiej drogówki mł.insp. Grzegorz Sudakow oraz Pan Bogusław Bryczkowski- diagnosta z Polskiej Izby Stacji kontroli Pojazdów.

Kampania realizowana będzie w celu zwrócenia uwagi na występujące w okresie jesienno – zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem, a tym samym propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy – pojazd.

Celem projektu jest również stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli oświetlenia na stacjach diagnostycznych – poza terminem badania technicznego.
Udział w kampanii zadeklarowało blisko 200 stacji kontroli pojazdów funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz stacje zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.
W akcję włączyła się również firma Neptis S.A., która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Użytkownicy tej aplikacji otrzymają SMS o treści: „darmowe sprawdzanie świateł – zobacz gdzie?”

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego poprzez wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem, w dniach od 10 do 21 grudnia br. na terenie całego kraju prowadzone będą ogólnopolskie działania kontrolno – prewencyjne pn. „TWOJE ŚWIATŁA - TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”.

W okresie jesienno – zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak opady deszczu, śniegu i zamglenia.
W grudniu ubiegłego roku na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 53 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w czerwcu tego samego roku było ich 19.

Powyższe dane wskazują, że wcześnie zapadający zmrok i pogorszenie widoczności uznać należy za czynnik determinujący podwyższone ryzyko zaistnienia wypadku.
Niewątpliwie części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczania pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlenie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód.
Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważny jest ich ogólny stan techniczny oraz takie czynniki jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężenie emitowanego światła.
Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowawczych.

W ramach kampanii, w dniach 10 i 17 grudnia stacje kontroli pojazdów posiadające patronat Instytutu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów prowadzić będą bezpłatne kontrole oraz regulacje świateł.

W województwie zachodniopomorskim, w kampanii udział wezmą następujące stacje diagnostyczne:

1. Zespół Szkół Samochodowych Szczecin, ul. Klonowica 14
2. Diagnostyka Samochodowa Wiesław Kowalski Szczecin, ul. Pomorska 141/143
3. Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Stacja Kontroli Pojazdów Drawsko Pom., Warmińska 1
4. PKS Kamień Pomorski Sp. z o.o. Kamień Pomorski, ul. Szczecińska 76
5. Windhunter Serwis Sp. z o.o. Koszalin, ul. Morska 10
6. Komunikacja Miejska Sp. z o.o. Szczecinek, ul. Cieślaka 4

Autor:  Policja Zachodniopomorska 

07.12.2016

© Urząd Miasta Szczecin