przejdź do głównej treści strony

Aktualne oferty wolontariatu

Jako wolontariusz/-ka możesz pomagać w lekcjach, grać z osobą samotną w szachy, zostać ratownikiem żywności w Jadłodzielni czy uczyć seniorów języka angielskiego.

Przedstawiamy aktualne oferty wolontariatu w Szczecinie.

Nie zapominajcie zaglądać też na MAPA WOLONTARIATU oraz do grupy WOLONTARIAT W SZCZECINIE

W sprawie ofert wolontariatu prosimy o kontakt z Centrum Wolontariatu lub bezpośrednio z osobami podanymi do kontaktu w ofertach.

 

Oferty wolontariatu stałe

Wolontariat na rzecz osób starszych

    Dzienny Dom Senior WIGOR ul. Królowej Jadwigi 45c
    Klub Seniora ul. Sławomira 9a

są otwarte dla osób starszych od 8:30 do 18:30. Seniorzy spędzaja tam dzień na różnych aktywnościach sportowych, artystycznych, muzycznych itd. Wolontariusze mogliby spędzić czas wspólnie z seniorami, pograć w szachy, poczytać gazety czy książki, wyjść na spacer. Zaanimować wspólne działania.

Kontakt w sprawie oferty wolontariatu – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie: Ewa Parchimowicz 91 48 57 554

  • Pani Lidia mieszka w Centrum, jest już dość wiekowa (ponad 80 lat), ale w miarę samodzielna, porusza się na wózku elektrycznym (w bloku gdzie mieszka jest winda). Na stałe przchodzi do niej opiekunka, ale doraźnie potrzebowałaby wolontariuszki do pomocy w załatwieniu codziennych czynności – drobne zakupy, opłacenie rachunków.
  • Pan Jan jest osobą starszą i samotną, potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, sprzątaniu. Pan Jan mieszka w okolicach Komuny Paryskiej.
  • Pani Beata pomimo swoich siedemdziesięciu lat nadal jest w miarę możliwości aktywna społecznie, działa jako wolontariuszka pomagając małym uczniom w pokonywaniu trudności szkolnych sama potrzebuje kogoś kto raz na jakiś czas zrobiłby jej większe zakupy, posprzątał i umył okna. Pani Beata mieszka w pobliżu Turzynu.
  • Pani Zofia mieszka w wieżowcu na Matejki (z windą) cierpi na jaskrę, dokucza jej również kolano. Szukamy dla niej wolontariusza, który raz/dwa razy w tygodniu może jej zrobić zakupy.
  • Pan Janusz piosenkarz, mieszka samotnie w pobliżu ul. Ściegennego. Potrzebowałby pomocy w odebraniu leków, pójściu doa pteki czy sklepu, przygotowaniu ciepłego posiłku.

Jesteś zaineresowana/-y wolontariatem dla seniorów skontaktuj sie z Centrum Wolontariatu: biuro@polites.org.pl,

tel. 91 450 11 46

 

Wolontariat na rzecz osób z niepełnosprawnościami

  • Pani Elżbieta jest osobą niepełnosprawną, porusza się o kulach. Potrzebuje pomocy wolontariusza/y w sprzątaniu mieszkania, myciu okien, odkurzaniu, itd. Mieszka na Pomorzanach.
  • Łukasz jest osobą dorosłą, ma porażenie mózgowe i jest niewidomy. Zdarzają się rzadkie ataki padaczki. Pomoc polegałaby spędzeniu czasu, rozmowie. Łukasz jest bardzo kontaktowy, rozmowny, zadaje zagadki. Pani Alina (mama Łukasza) jest bardzo otwarta. Co do godzin to już zależy od wolontariusza. Wystarczy nawet godzina. Dla mamy to już jest wiele, mogłaby wtedy mieć chwilę dla siebie, poczytać lub wyjść z domu. Nie zostawi wolontariusza od razu z Łukaszem na sam. Łukasz i wolontariusz muszą się do siebie przyzwyczaić i trochę poznać. Po jakimś czasie jeśli będzie czuł się na siłach to wtedy dopiero Pani Alina będzie chciała wyjść chociaż na godzinę z domu.

Fundacja Promocja Zdrowia poszukuje wolontariusza/-szki dla pana po wypadku poruszającego się na wózku. Pomoc wolontariusza polegać ma na spędzeniu czasu razem, rozmowie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Fundacją, tel. 91 831 59 69 

Stowarzyszenie "Dalekowzroczni" – drużyna Goalball Szczecin poszukuje wolontariusza/szki do pomocy naszej zawodniczce Goalballa. Ewelina jest młodą dziewczyną potrzebującą pomocy w dotarciu na siłownie w Galaxy. Mieszka na ul. Odzieżowej i conajmniej raz w tygodniu przez 1-2 godz. chciałaby poćwiczyć:)
Ewelina porusza się o kulach, jest miłą i sympatyczną towarzyszką w rozmowie.

Osoby zainteresowane proszę o kontakt tel. 697 994 592

 

Wolontariat dla dzieci

Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie Tęcza Serc, ul. Kolumba 60, tel. 508 170 803, teczaserc@teczaserc.pl

Zakres zadań dla wolontariuszy: – pomoc dzieciom i młodzieży w nauce, pomoc indywidualna w miejscu zamieszkania, po wcześniejszym dopasowaniu zakresu materiału wolontariusza oraz ucznia oraz miejsca zamieszkania, aby nie było problemu z dojazdem. Dni i godziny do ustalenia.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach, ul. Korczaka 53 zajmuje się rehabilitacją, edukacją, ale również kształceniem życia społecznego i codziennego dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo. Mieszkają i uczą się tam osoby od szkoły podstawowej do policealnej. Wychowankowie uczestniczą w zajęciach prospołecznych i przygotowujących ich do samodzielnego życia. Właśnie w tym zakresie potrzebne jest również wsparcie wolontariuszy.

Wychowankowie maja potrzebę kontaktu z osobami z zewnątrz. Potrzebni są wolontariusze, którzy mogliby popołudniami lub w weekendy wyjść na zewnątrz na spacer, do miasta (pomóc z wózkiem inwalidzkim), spędzić wolny czas i zapewnić towarzystwo. Chodzi głównie o to, aby wychowankowie ośrodka nie czuli się wyizolowani lecz zintegrowani z osobami pełnosprawnymi. Okazjonalnie potrzebna jest pomoc wolontariuszy podczas imprez.

Oczekiwania wobec wolontariusza:

– odpowiedzialny

– pełnoletni (może mieć również 17 lat)

Co placówka może zaoferować wolontariuszom:

– przygotowanie i wprowadzenie do pracy z osobami z niepełnosprawnościami

Osoba do kontaktu w sprawie wolontariatu: Joanna Wrzosek, tel. 608 585 763, e-mail: joannapawlik10@gmail.com

 

Stowarzyszenie POLITES – Pierwsza Pomoc w Lekcjach.

Na czym polega Program?

Skierowany jest do uczniów, którzy mają problemy w nauce lub po prostu w siebie nie wierzą. Staramy się stwarzać możliwości i narzędzia do odpowiedniej nauki, której często brakuje w warunkach domowych.

Wsparcie może im okazać wolontariusz, który co najmniej przez semestr szkolny będzie pomagał uczniowi w odrabianiu zadań domowych, nadrabianiu zaległości z danego przedmiotu i pomoże uwierzyć mu we własne siły- wzmacniając jego poczucie wartości. Spotkania z uczniem odbywają się co najmniej przez godzinę raz w tygodniu w siedzibie Stowarzyszenia POLITES.

Wolontariusze do programu mogą zgłaszać się poprzez:

  • indywidualną rozmowę z koordynatorem – Kasia Michałek tel. 513 323 049, e-mail: biuro@polites.org.pl (w godzniach otwarcia biura, może tez umówić się na konkretny dzień i godzinę)
  • uczestnictwo w warsztacie „Wolontariat w pierwszych krokach”

 

Towarzystwo Walki z Kalectwem oddz. Szczecin, ul. Wielkopolska 32, tel. 91 829 99 44

Poszukuje wolontariusza, który chciałby prowadzić zajęcia z języka angielskiego (ul. Wielkopolska) dla seniorów. Poszukiwany jest również wolontariusz, który może pomóc osobie niewidomej w każdą środę ok. 10:00 dotrzeć z jej miejsca zamieszkania (okolice ul. Odzieżowej) do siedziby organizacji na ul. Wielkopolskiej.

 

Zachodniopomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

al. Wojska Polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego)
IV piętro, pok. 4/16

Aktywnie działa w Szczecinie już 10 lat. Pomagamy, wspieramy, rehabilitujemy i świetnie spędzamy razem czas. Jesteśmy otwarci, trochę szaleni ;). Szanujemy siebie i innych. Zadzwoń, przyjdź i zostań.

Wolontariusz może okazać wsparcie organizacji raz w tygodniu 2h na spotkaniach klubowych. Oczekujemy odpowiedzialności i uczciwości. Wiek czy płeć nie gra roli. Charakter pracy zależy od oczekiwań wolontariusza. Każdy znajdzie coś dla siebie. Po dłuższej współpracy pomagamy w uzyskaniu dofinansowania do kursu na tłumacza-przewodnika, migowego, uczymy alfabetu Lorma.

Anna Podgórna a.podgorna@tpg.org.pl, 509 625 442

 

Inne oferty wolontariatu

Fundacja Strefa Melomana zrzesza młodych aktywnych ludzi. Celem organizacji jest tworzenie możliwości rozwoju młodym muzykom oraz stworzenie miejsc w Szczecinie gdzie będzie można spędzać czas pożytecznie na koncertach, festiwalach, wydarzeniach artystycznych. Strefa Melomana nie organicza się do jednego gatunku, a łączy wszystkie obszary muzyki więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Organizacja poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą w organizacji i obsłudze koncertów, a także pasjonatów fotografii, grafików, osób, dla których pozyskiwanie funduszy nie ma tajemnic, montażystów obrazu i dźwięku. Jeśli interesujesz się promocją, komunikacją, marketingiem i chcesz się w tych dziedzinach rozwijać to jest to oferta dla Ciebie!

Szczegółowe pytania oraz zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: strefamelomana@gmail.com w tytule wpisując "wolontariat".

 

Jadłodzielnia Szczecin

⇒ ul. Żółkiewskiego 4

⇒ rynek na pl. Kilińskiego, pawilon 65

potrzebuje rąk do pracy! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Wystarczą chęci, trochę wolnego czasu oraz ukończone 16 lat. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl

 

Spółdzielnia Socjalna „Wierzbowy Las”

Stare Czarnowo, ul. Leśnej 3 (dojechać można do nas Paan-busem ze Szczecina) Osoby do kontaktu w sprawie wolontariatu: Monika Monkiewicz 786 110 974 lub Bartosz Wielgoszewski 786 262 628

Jesteśmy grupą czynnych zawodowo terapeutów, instruktorów jeździectwa i instruktorów hipoterapii. Prowadzimy zajęcia z hipoterapii, terapii z koniem oraz zajęcia edukacyjno – dydaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Poszukujemy wolontariuszy będących dla nas wsparciem w dwóch dziedzinach:

– prowadzenie konia podczas zajęć hipoterapii

– w sprawach gospodarczych takich jak np. budowa i konserwacja ogrodzeń dla koni itp.

Każdego wolontariusza uczymy bezpiecznego przebywania wśród koni. Oferujemy również oddzielne spotkania podczas których dzielimy się naszą praktyczną wiedzą o koniach.

 

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości
ul. Bulwar Gdański 31
tel. 91 462 45 03
Przełożoną Sióstr Misjonarek Miłości w Szczecinie jest s. Letycja. jest bardzo otwarta i nie trzeba koniecznie być osobą wierzącą. Siostry potrzebują pomocy w każdy wtorek, środę, piątek i chyba sobotę po 15:00, ok. 15:40 przy rozdawaniu posiłków osobom bezdomnym oraz zmywaniu. Czasami również obieraniu warzyw, co do szczegółów co jest potrzebne można się dogadać. oprócz wydawania posiłków siostry prowadzą również schronisko dla bezdomnych mężczyzn.

 

Aniołowie wiedzy poszukiwani!

W związku z dynamicznym rozwojem Stowarzyszenia Anioły Wiedzy poszukujemy energicznych i kreatywnych wolontariuszy, którzy nie boją się wyzwań, uwielbiają pracę z dziećmi i mają otwarte serca. Stowarzyszenie Anioły Wiedzy to grupa pasjonatów nauki, którzy poświęcają jedynie godzinę tygodniowo na pomoc w nauce dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Każdy wolontariusz przy wsparciu innych członków Stowarzyszenia, udziela darmowych korepetycji przydzielonemu podopiecznemu.

Od niedawna mamy możliwość pracy zdalnej dzięki platformie internetowej, wydzielonej specjalnie dla naszej organizacji! Od tej pory współpracować z nami mogą wolontariusze z całej Polski, dlatego też szukamy nowych Aniołów.

Chcesz przyczynić się do poszerzania wiedzy młodych osób? Możesz poświęcić godzinę tygodniowo na bezinteresowną pomoc? Lubisz pracować zdalnie z dowolnego, ulubionego miejsca? Szukamy właśnie Ciebie! Nie masz doświadczenia? Nie martw się! My Cię wszystkiego nauczymy. Zawsze będziesz mógł liczyć na nasze wsparcie i pomoc!

Celem omówienia szczegółów współpracy prosimy o kontakt mailowy: kromanowska.aniolywiedzy@outlook.com lub telefoniczny: 602 563 518.

Więcej o Stowarzyszeniu Anioły Wiedzy na stronie internetowej: aniolywiedzy.pl lub na Facebooku.
 

Autor:  Stowarzyszenie POLITES  

25.01.2019

© Urząd Miasta Szczecin