przejdź do głównej treści strony

Kolejny sezon z dronem antysmogowym

Dron wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu.

Działania są realizowane przez firmę Tomkov i Straż Miejską w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych. Tylko w listopadzie akcja objęła swoim zasięgiem ponad 11 tys. budynków na obszarze 10 km kw. Straż Miejska podjęła 197 działań kontrolnych z dronem, z czego 13 zakończało się mandatami.

Patrole wyposażone są również w ulotki zawierające wskazówki, jak palić w piecu oszczędniej i nie dymić, a także spis materiałów, które absolutnie nie mogą służyć do tego celu. Przypominamy, że są to:

- zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane;

- materiały nasączone substancjami chemicznymi;

- opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;

- zużyte opony i inne odpady z gumy;

- impregnowana tektura.

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

09.12.2020