przejdź do głównej treści strony

Segregowanie śmieci jeszcze łatwiejsze

Nie jesteś pewien, do jakiego kosza powinny trafiać poszczególne śmieci? W rozwianiu wątpliwości pomoże internetowa „wyszukiwarka śmieci”, dostępna na stronie: segregujemy.ecoszczecin.pl

Sama strona jest znana szczecinianom od ubiegłego roku, kiedy to informowała ich o wprowadzeniu wprowadzona nowej frakcji odpadów segregowanych – biodegradowalne. Teraz jednak wyposażona została w dodatkowe narzędzie - „wyszukiwarkę śmieci”, która segregowanie uczyni jeszcze łatwiejszym. Wystarczy wpisać w okienko nazwę interesującej nas rzeczy, żeby dowiedzieć się, do jakiego pojemnika na śmieci powinna ona trafić.

Wyszukiwarka rozpoznaje obecnie ponad 200 haseł, a liczba ta będzie systematycznie zwiększana. Aby narzędzie to było jak najbardziej użyteczne i dostosowane do potrzeb mieszkańców, zachęcamy do przyłączenia się do prac nad rozbudową bazy. Jeśli nie znalazłeś tego co Cię interesuje lub wydaje Ci się, że jakiś rodzaj śmieci może być szczególnie kłopotliwy, prześlij swoje propozycje na adres: gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl Baza będzie również wzbogacana o dodatkowe kategorie odpadów, np. niebezpieczne.

Na stronie znajdują się również zaktualizowane informacje dotyczące segregacji śmieci, ze szczególnym uwzględnieniem frakcji: tworzywa sztuczne i metal – objętej szczegółowymi zasadami. Wraz z uruchomieniem nowej strony rusza również kampania skierowana do mieszkańców. Informacje na temat zasad segregacji śmieci pojawiać się będą w internecie, lokalnych mediach oraz przestrzeni publicznej. Przygotowane zostały również ulotki i plakaty. Pierwsze z nich trafią bezpośrednio do domów jednorodzinnych, drugie, dzięki współpracy z zarządcami i spółdzielniami mieszkaniowymi, będą wywieszane w budynkach wielorodzinnych.

Przypominamy, że nowe wytyczne dotyczące segregacji śmieci mają na celu zwiększenie ilości odpadów faktycznie kierowanych do recyklingu i przetwarzanych, a także optymalizację kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, m.in. w obszarze logistyki.

W pierwszej kolejności szczegółowe zasady obejmują frakcję tworzyw sztucznych i metalu, czyli pojemnik żółty. Zgodnie z nowymi wytycznymi bezwzględnie powinny do niego trafiać:

  • zgniecione butelki PET
  • opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach i mleku)
  • opakowania po chemii i kosmetykach
  • przezroczysta, bezbarwna folia
  • puszki i opakowania metalowe.

Natomiast pozostałe, trudne do przetworzenia tworzywa, takie jak np. plastikowe opakowania po żywności, należy wrzucać do pojemnika czarnego na odpady zmieszane, skąd trafią do spalarni odpadów, w której bezpiecznie i bez szkody dla środowiska zostaną wykorzystane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

W załącznikach przesyłamy również materiały informacyjne przygotowane dla mieszkańców.  

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

17.07.2020

© Urząd Miasta Szczecin