przejdź do głównej treści strony

Sezon Kąpielowy 2018

Pierwsze kąpieliska w naszym województwie już działają, za kilka dni ruszą następne, dlatego warto skorzystać serwisu kąpieliskowego. Wszystkie kąpieliska dostępne są na stronie internetowej https://sk.gis.gov.pl

Serwis kapieliskowy to portal informacyjny, gdzie sprawdzimy, czy na danym kąpielisku rozpoczął się już sezon i w związku z tym znajdują się tam ratownicy, ale także czy woda została już zbadana i można bez obaw się w niej kąpać.

Po wybraniu kąpieliska na mapie Polski, wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk (zielony znacznik), to jest takich, których sezon kąpielowy już się rozpoczął będzie możliwy odczyt pełnej wersji raportu zawierającego m.in. dane o: jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem kąpielisk.

Serwis kapieliskowy jest aktualizowany na bieżąco i każda decyzja o zakazie kąpieli jest widoczna na danym kąpielisku, wówczas znacznik jest czerwony. Znajdziemy tam informacje dlaczego został wydany zakaz kąpieli oraz informacje o datach kiedy będzie pobierana woda do badań.

 

Bezpieczeństwo wypoczynku nad wodą jest bardzo ważne, dlatego też powinniśmy stosować się do aktualnej sytuacji na kąpielisku.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia badania mikrobiologiczne wody w kąpieliskach obejmują bakterie:

  1.     Enterokoki,
  2.     Escherichia coli.

Enterokoki

Obecność enterokoków (paciorkowców kałowych) świadczy o bardzo świeżym fekalnym zanieczyszczeniu wody.

Bakterie te stanowią naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego ludzi i zwierząt. Stają się chorobotwórcze, gdy zlokalizują się w tych częściach ciała, w których normalnie nie przebywają. Paciorkowce kałowe giną w wodzie szybciej niż Escherichia coli, ale później niż np. Salmonella. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego powodują objawy chorobowe charakterystyczne dla zatruć pokarmowych.

Escherichia coli

Obecność bakterii eschericha coli świadczą o świeżym fekalnym zanieczyszczeniu wody. Bakterie eschericha coli wchodzą w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz innych zwierząt stałocieplnych. W jelicie ta bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu. Gdy dostaną się do układu moczowego, powodują jego zakażenia. Są najczęstszą przyczyną zakażeń dróg moczowych. Gdy dostaną się do przewodu pokarmowego mogą powodować zatrucia pokarmowe, biegunkę, wymioty, bóle brzucha.

Kolejnym ze wskaźników zanieczyszczenia wody są sinice. Są to bakterie, które występują wszystkich zbiornikach wodnych. Niebezpieczne stają się w momencie, kiedy wzrasta ich ilość tj. dochodzi do zakwitu, a sprzyja temu wysoka temperatura i niewielki wiatr, który wieje z jednego kierunku przez dłuższy czas. Kwitnienie powstaje w około 2 dni i utrzymuje się przez około 5 do 7 dni.

Zakwit sinic powoduje gęste smugi wyglądające jak rozlana niebieskozielona farba oraz grube kożuchy piany o galaretowatej konsystencji.

Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu.

Zachłyśnięcie się zakażoną wodą może powodować mdłości, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia czy przykurcz mięśni gładkich.

Autor:  Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Szczecin 

13.06.2018

© Urząd Miasta Szczecin