przejdź do głównej treści strony

Uważaj komu udostępniasz kody upoważniające do wypłaty pieniędzy

Oszuści wykorzystują coraz nowsze metody by wzbogacić się naszym kosztem. Korzystając z laptopów, smartfonów czy tabletów musimy być świadomi, że przestępcy będą chcieli wykorzystać naszą niewiedzę lub naiwność. Szczególną ostrożność należy zachować przy transakcjach finansowych.

Ostrzegamy przed udostępnianiem poprzez komunikatory internetowe kodów blik upoważniających do wypłaty pieniędzy z bankomatów. Sprawcy włamują się na konta społecznościowe i korzystając z listy docierają do znajomych. Inicjują rozmowę z prośbą o szybką pożyczkę na różne cele i podanie kodu blik. Wiele osób korespondując nie wie, że ma do czynienia z oszustem. Chcąc udzielić pożyczki znajomemu, udostępnia kod blik upoważniający do wypalały w bankomacie, po czym zatwierdza go na swoim telefonie. Niestety gdy pieniądze trafią w niepowołane ręce w tej sytuacji, tracimy je bezpowrotnie.

Apelujemy o zachowanie ostrożności przy transakcjach bankowych, zwłaszcza przy przekazywaniu różnego rodzaju kodów do naszego konta.


kom. Mirosława Rudzińska

Autor:  Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie 

29.04.2019