przejdź do głównej treści strony

Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi

„Bądź tam dla kogoś innego. Oddaj krew. Podziel się życiem.” – Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi

Każdego roku, 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi. Tego dnia chcemy podziękować wszystkim tym, którzy bezinteresownie oddają krew. W 2018 roku Polski Czerwony Krzyż obchodzi 60 – lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK.

Transfuzje krwi oraz produktów krwiopochodnych pomagają ratować życie milionom osób każdego roku. Krew jest lekiem, który ratuje życie pacjentom będącym w stanie krytycznym. Odgrywa również znaczącą rolę podczas leczenia płodu w łonie matki oraz noworodków, a także osób, które ucierpiały podczas klęsk i katastrof. Działania Honorowych Dawców Krwi przyczyniają się do wzrostu regularnego oddawania krwi.

Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapewniają pacjentom dostęp do bezpiecznej, przebadanej krwi oraz produktów krwiopochodnych. Regularne oddawanie krwi pozwala na utrzymanie stanów magazynowych na optymalnym poziomie w poszczególnych centrach krwiodawstwa.

Tegorocznym tematem kampanii prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia jest honorowe krwiodawstwo jako akt solidarności. Podzielenie się swoją krwią z kimś innym, nieznanym jest spostrzegane jako wyraz altruizmu, szacunku, empatii i dobroci.

„Bądź tam dla kogoś innego. Oddaj krew. Podziel się życiem. “ poprzez to hasło chcemy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób honorowe krwiodawstwo wywiera wpływ na społeczeństwo. Oddając krew pokazujemy, że zależy nam na innych, na ich zdrowiu i życiu.

Zachęcamy wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się cząstką siebie z innymi do oddania krwi.

Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują dobrą wolę podzielenia się swą płynną tkanką. Przechodzą wówczas ścisłe badania dotyczące: przebytych chorób (kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne + wywiad lekarski). Więcej informacji o oddawaniu krwi dostępnych jest tutaj http://www.pck.pl/co-robimy/krwiodawstwo/to-nie-boli.

Wszystkim Honorowym Dawcom Krwi życzmy wszelkiej pomyślności, dobrej kondycji oraz pogody ducha. Dzięki Waszej krwi każdego dnia, na całym świecie ratowanych jest setki tysięcy ludzkich istnień.
 

Autor:  PCK 

14.06.2018

© Urząd Miasta Szczecin