przejdź do głównej treści strony

Kolejne elektryki w Szczecinie

Cztery nowe samochody elektryczne pojawią się na ulicach Szczecina. Pojazdy zasilą miejską flotę dzięki dofinansowaniu na zakup z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dziś w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do czterech elektrycznych samochodów Nissan e-NV200 Evalia. Pojazdy zostały zakupione w ubiegłym roku przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w ramach projektu pn. „Zakup samochodów elektrycznych dla jednostek Gminy Miasto Szczecin”.

Szczecin systematycznie modernizuje swoją flotę pojazdów, korzystając przy tym w możliwie jak największym stopniu z nowoczesnych technologii. Pojazdy elektryczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność i jest to trend na skalę globalną. Dlatego też jako miasto, które w swoich strategiach nastawia się na działania proekologiczne, również podążamy w tym kierunku. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się realizacji tego projektu. powiedział Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin.

Ekologiczne samochody na jednym ładowaniu mogą pokonać dystans 150 kilometrów. Koszt przejazdu 100 kilometrów to około 7 złotych. Efektem ekologicznym jest uniknięcie emisji do atmosfery prawie 1,3 tony dwutlenku węgla rocznie. Z pojazdów będą korzystać pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Domów Pomocy Społecznej i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.powiedział podczas uroczystości Radosław Grzegorczyk Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Miejska flota elektryków coraz większa

Zakupione pojazdy to cztery Nissany e-NV200 Evalia. Pojazdy wyglądają jak połączenie mikrobusów z hatchbackami. Są przestrzenne, wysokie, jednobryłowe, posiadają modułowe wnętrze i dużą przestrzeń bagażową. Mogą pomieścić od 5 do 7 pasażerów. Moc maksymalna to 109 KM a zasięg deklarowany przez producenta to 170 km. Przy użyciu specjalnej szybkiej ładowarki CHAdeMO, ładowanie pojazdu do 80% trwa tylko 30 minut.

Pojazdy zostaną przekazane Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego, Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu, Domowi Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza oraz Domowi Pomocy Społecznej, ul. Wł. Broniewskiego 4/6 71-460 Szczecin.

Koszt zakupu pojazdów to 526 364 zł brutto. Dofinansowanie z WFOŚiGW to 250 000 zł.

Szczecin stawia na ekologię

Nowe nissany to nie jedyne samochody elektryczne, które w ostatnim czasie zasiliły miejską flotę. W lipcu ubiegłego roku do Szczecina trafiły już pierwsze cztery takie pojazdy — auta marki Nissan Leaf. Z dwóch korzysta ZDiTM, a z pozostałych placówki oświatowe. Kolejne dwa pojazdy Volkswageny e-Golfy trafiły do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Wraz z samochodami została również zakupiona stacja ładowania, która znajduje się przy siedzibie ZWiK. Ze stacji oprócz pracowników mogą korzystać również mieszkańcy.

Zakup pojazdów elektrycznych niesie ze sobą konieczność inwestowania w infrastrukturę. Dlatego też Miasto planuje zakup i montaż trzech stacji do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym. Stacje znajdą się na ul. Klonowica – parking ZDITM, ul. Felczaka obok stacji roweru miejskiego, oraz na ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Stacje zostaną oddane do użytkowania w I kw. tego roku.

Nowe technologie wspierają również szczecińską komunikację miejską. Miasto skorzystało z możliwości dofinansowania autobusów innych niż zeroemisyjne i dlatego też w 2018 r. zakupi 16 autobusów hybrydowych (z elementami napędu elektrycznego). Dodatkowo Szczecin prowadzi działania, których celem jest zakup łącznie 31 autobusów elektrycznych.

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

31.01.2018

© Urząd Miasta Szczecin