przejdź do głównej treści strony

Odblaski dla Szczecinian

W dniu 18.12.2016r. policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie po raz kolejny rozdawały elementy odblaskowe mieszkańcom naszego miasta.
Każdego roku, w okresie jesienno- zimowym rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, co wiąże się bezpośrednio z pogarszającą się widocznością na drodze. Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu, co powoduje, że to oni często stają się ofiarami wypadków drogowych.

Według przepisu Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, w Polsce obowiązuje używanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, my jednak zachęcamy, aby nosić je również w obszarze zabudowanym. Na nieoświetlonych ulicach, po zmierzchu, kierowcy zazwyczaj widzą jedynie światła pojazdu jadącego z przeciwnego kierunku, pieszego zauważają w ostatniej chwili. Jeżeli kierowca zauważy wcześniej takiego pieszego, który posiada element odblaskowy, to zyskuje kilka cennych sekund, aby móc ewentualnie wykonać manewr obronny. Takie elementy odblaskowe należy nosić na wierzchniej odzieży. Prawidłowo noszone powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu.

W związku z warunkami atmosferycznymi oraz porą roku zazwyczaj zakładamy na siebie teraz odzież wierzchnią w ciemnych barwach, nie rzadko też zarzucamy na głowę kaptur, a do ręki bierzemy jeszcze parasol. Te wszystkie elementy ograniczają naszą widoczność, nie pozwalają nam się swobodnie rozglądać na drodze, a przecież jedynie nasze sprawnie działające zmysły wzroku i słuchu mogą uchronić nas od tragedii.

Pamiętajmy jednak, że sam element odblaskowy nie uchroni nas od wypadku. Nie jest to talizman szczęścia, zawsze należy zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię, czy to na przejściu dla pieszych, czy poza nim.

st.asp. Kucharska Marta/AG
 

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 

20.12.2016

© Urząd Miasta Szczecin