przejdź do głównej treści strony

Zwolnij i bezpiecznie dojedź do celu

Prędkość to nadal jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących w ostatnich latach. I choć wielu z nas ma świadomość, że nadmierna prędkość zwiększa prawdopodobieństwo udziału w wypadku drogowego, a także jego konsekwencje, to na naszych drogach nie brakuje amatorów szybkiej jazdy. Przypominamy - poruszajmy się z prędkością bezpieczną, tak by dojechać do wyznaczonego celu podróży.

Tylko wczoraj policjanci szczecińskiej drogówki przeprowadzili ponad 50 interwencji w związku z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Dwóm kierującym zatrzymano uprawnienia z uwagi na poruszanie się na obszarze zabudowanym z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h. Rekordzista, kierujący samochodem marki BMW na ul. Wojska Polskiego przekroczył dopuszczalną prędkość o 55 km/h. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a interwencja zakończyła się mandatem karnym.

Niestety nie obyło się także bez zdarzeń drogowych, których przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i w efekcie utrata panowania nad pojazdem. Wczoraj policjanci likwidowali skutki takich zdarzeń na ulicy Gdańskiej w rejonie Basenu Górniczego.

Przepisy prawa o ruchu drogowym wskazują dopuszczalne prędkości jakie obowiązują w zależność od typu pojazdu, obszaru czy rodzaju drogi, po której się poruszamy.
Pamiętać jednak należy, że przepisy nie nakazują kierującemu jazdy z maksymalną dopuszczalną prędkością, przeciwnie zobowiązują go do poruszania się z prędkością bezpieczną. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkości zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, m.in. rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, czy wreszcie warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Jeśli więc na drodze panują trudne warunki, pada deszcz lub śnieg, a jezdnia jest śliska pamiętajmy by zdjąć nogę z gazu. Kilka kilometrów mniej na liczniku zapewni nam panowanie nad pojazdem i bezpieczne wykonanie manewrów.

mł. asp. Karolina Rykaczewska/AG 

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 

04.01.2018