przejdź do głównej treści strony

Ratownicy medyczni szykują się do międzynarodowych zawodów

Mistrzostwa odbędą się w Bielsku Białej w dniach od 29 stycznia do 1 lutego 2019 r. Do zawodów zgłosiły się 34 zespoły z Polski i z zagranicy. Wśród nich są dwie drużyny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W każdej z nich jest trzech świetnych ratowników medycznych. Skład pierwszego zespołu to: Łukasz Kondrusik, Roman Mantaj i Piotr Tatol. Skład drugiego zespołu to: Bartłomiej Zimoch, Patryk Fortuniak i Maciej Denisiuk.

Na miejscu czekają ich trzy intensywne dni. Sędziowie będą sprawdzać ich wiedzę, umiejętności manualne, sprawność fizyczną, sposób komunikowania się, podejmowania decyzji i udzielania medycznych czynność ratunkowych. Zawody rozpoczną się od nocnego biegu po schodach. Ratownicy będą musieli jak najszybciej wbiec na 12 piętro budynku po schodach, nie dotykając poręczy ani ścian. Potem przyjdzie czas na nocne i dzienne zadania. W ich trakcie ratownicy medyczni będą musieli wykonywać medyczne czynności ratunkowe, według scenariuszy ustalonych wcześniej przez sędziów. Jakie będą scenariusze? Tego ratownicy dowiedzą się dopiero na miejscu w chwili rozpoczęcia zadania. Drużyna, która wykona wszystkie zadania najlepiej i zdobędzie największą liczbę punktów – zwycięży.

Aby jak najlepiej przygotować się do mistrzostw ratownicy medyczni WSPR w Szczecinie od poniedziałku przez kilka godzin dziennie ćwiczyli różne scenariusze stanów nagłych. Dyskutowali nad skutecznością działania, wymieniali się wiedzą z najnowszych wydań literatury medycznej i dopracowywali sposoby współpracy.

W ubiegłorocznych zawodach zespół szczecińskich ratowników zajął III miejsce. Trzymamy kciuki aby w tym roku poszło im jeszcze lepiej, a wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia! :) 

Autor:  Wojewódzka Stacja Pogotawia Ratunkowego Szczecin 

25.01.2019

© Urząd Miasta Szczecin