O cyberprzemocy w Gimnazjum Nr 18

Dnia 12 kwietnia 2017 roku odwiedził nas Pan aspirant Michał Sroka z Komendy Miejskiej Policji. Tematem przewodnim naszego spotkania był Program stworzony około 10 lat temu przez Policję zwany „Cyberdżungla”.

szczegóły »
Nasz szpital w telewizji Canal+ Discovery

Dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPWSZ, będzie bohaterem kolejnego odcinka programu „Polacy z wyboru”, który zostanie wyemitowany w Canal+ Discovery 27 kwietnia br. o godz. 21.00.

szczegóły »
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta.

szczegóły »
Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

  III Wojewódzki Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Dla Młodzieży Gimnazjalnej

szczegóły »
"Biała sobota" w szpitalu w Zdunowie

Każdy będzie mógł zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru, wykonać badanie podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc.

szczegóły »
Warsztat dla wolontariuszy: praca z osobami niewidomymi i niedowidzącymi

Warsztaty poprowadzą doświadczeni, wieloletni pracownicy Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Zachodniopomorskiego

szczegóły »
Świadomi i Bezpieczni - znakowanie rowerów

W ramach programu "Świadomi i Bezpieczni" komisariat Policji Szczecin - Pogodno wraz z Radą Osiedla Gumieńce w dniu 20.05.2017 r. będzie organizował znakowanie rowerów.

szczegóły »
Stoisko ECOSZCZECIN

W najbliższą sobotę tj. 20.05.2017 r. od godz. 12:00 serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny, który odbędzie się na terenie parku Kutrzeby (dzielnica Pogodno).

szczegóły »
Dzień Dawców Szpiku w Galaxy

Wolontariusze z Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich zapraszają na Dzień Dawcy Szpiku, który odbędzie się w najbliższą sobotę - 20 maja 2017 r.

szczegóły »
Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik strażacki z szeregiem atrakcji dla dzieci i mieszkańców Szczecina.

szczegóły »
Światowy Dzień Moczenia Nocnego

Problem moczenia nocnego dotyczy bardzo dużej grupy dzieci i jest drugim najczęstszym, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłym zaburzeniem.

szczegóły »
Finał konkursu "Nieletni paragraf"

Reprezentanci szkół odpowiadać będą na pytania z zakresu wiedzy dotyczącej odpowiedzialności prawnej nieletnich, uzależnień, agresji i przemocy.

szczegóły »
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy - 31.05.17r. Szczecin

Szkolenie to będzie prowadzone w nowoczesnej formule, w oparciu o Wytyczne 2015 Polskiej Rady Resuscytacji, przy wykorzystaniu nowoczesnych fantomów.

szczegóły »
Bądźmy Razem - BRZDĄC 2017

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wiele atrakcji. Wstęp wolny.

szczegóły »
Szczeciński nieWielki Festiwal Wolontariatu – WOLOGRA

Zapraszamy Szkolne Kluby Wolontariusza i grupy uczniów z klas szóstych szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami

szczegóły »
Sportowo-Rodzinny Festyn "Bezpieczne wakacje"

  Centrum Kształcenia Sportowego zaprasza 10 czerwca 2017 w godz. 11.00 – 14.00 na Festyn Sportowo – Rodzinny „Bezpieczne wakacje”, który odbędzie się na terenie boisk przy ulicy Rydla 49 na osiedlu Słonecznym. W programie wiele atrakcji dla młodszych i starszych mieszkańców naszego miasta, w tym: prezentacja sprzętu służb ratowniczych, bezpłatne badania wad słuchu i postawy, dmuchane zamki i malowanie buzi dla najmłodszych, wakacyjne porady fizjoterapeutów i kosmetyczki, pokazy gimnastyczne i karate, konkursy plastyczne, wystawa rękodzieła, zmagania z mistrzem olimpijskim na ergometrze, występy artystyczne uczniów SSP nr 2, pokaz rowerów, kawiarenka, „Igrzyska Malucha” na Orliku oraz „Wesołe zabawy piratów” na basenie, występ chóru „Hejnał” o godz. 13.00 w auli szkoły i wiele, wiele innych…! Na każdego czeka loteria fantowa z wartościowymi nagrodami – każdy los wygrywa, a nagrodą główną jest rower ufundowany przez Centrum Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji CKS! Informacje: www.cks.szczecin.pl

szczegóły »
Chwyć Czerwoną Nitkę w Szczecinie

 Impreza będzie typowym wydarzeniem o charakterze pikniku rodzinnego, na którym tematem przewodnim będzie krwiodawstwo.

szczegóły »
Kąpieliska miejskie. Początek sezonu.

Po Arkonce czas na kolejne miejskie kąpieliska czyli Głębokie, Dąbie i Dziewoklicz. Jak co roku startują 15 czerwca.

szczegóły »
Podziel się cennym darem "Pod Platanami"

Jesteś honorowym dawcą krwi? A może dopiero chcesz zacząć ją oddawać? Teraz zbliża się dobra okazja.

szczegóły »
Wielki Piknik Pasji - 18 czerwca

Już od szesnastu lat, każdego roku szczecińskie organizacje pozarządowe spotykają się w samym sercu miasta, by udowodnić, że Szczecin to nie tylko płynnie działający organizm, połączony siecią ulic, placów, miejsc pracy i instytucji.

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach” w czerwcu

Wolontariat na wakacje (i nie tylko) to dobra opcja na aktywne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

szczegóły »
Rekrutacja do OSP Gryf

Wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi OSP Gryf zapraszamy

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach”

Szkolenie będzie okazją do rozwiania wątpliwości, rozmowy o oczekiwaniach i poznania korzyści jakie może mieć wolontariusz.

szczegóły »
Festyn rodzinny - Walczymy o dawców krwi

Festyn rodzinny zakłada zbiórkę krwi, rejestrację dawców szpiku kostnego i poszukiwanie ludzi, którzy zgodzą się na oddanie tkanek po swojej śmierci do przeszczepów.

szczegóły »
Festyn TeamBeata

Pani Beatka Dąbrowska – Dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 31 w Szczecinie zmaga się z ciężką chorobą.

szczegóły »
Nie patrz w ekran! Patrz na drogę.

Druga osłona kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych na terenie Gminy Miasta Szczecin...

szczegóły »
Szkolenie dla koordynatorów wolontariatu

 Szkolenie skierowane jest do osób reprezentujących organizacje pozarządowe oraz placówki publiczne, które współpracują z wolontariuszami lub chcą taką współpracę rozpocząć.

szczegóły »
Przechodź na zielonym!

Przedstawiciele Urzędu Miasta oraz policjanci ze szczecińskiej drogówki będą rozdawać pieszym ulotki i odblaskowe opaski z napisem „Przechodź na zielonym”.

szczegóły »
Biała sobota dla dzieci i młodzieży

Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii zaprasza 16 września 2017 r. na białą sobotę. W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, Instytut organizuje tego dnia bezpłatne konsultacje dla dzieci i młodzieży.

szczegóły »
11. Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie"

Jak co roku, konferencja poświęcona będzie szerokiemu spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie.

szczegóły »
Warsztaty "Wolontariat w pierwszych krokach"

Przygodę z wolontariatem warto rozpocząć od zdobycia solidnej dawki wiedzy na ten temat.

szczegóły »
Wszystko o sieci szpitali i lekach 75+ dla seniorów

W każdą środę września pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia dyżurują w szpitalach, informując o zmianach, jakie od 1 października przyniesie tzw. sieć szpitali.

szczegóły »
Działania EDWARD

W czwartek 21.09.2017 roku już po raz kolejny we wszystkich krajach europejskich prowadzona będzie akcja pod nazwą EDWARD, czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death).

szczegóły »
UroRun w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii

Inicjatorem i współorganizatorem przedsięwzięcia jest Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej w Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM na Pomorzanach.

szczegóły »
Bezpłatne badania spirometryczne

Bezpłatne badania spirometryczne, w dniach 25-30 września, w ramach Polskich Dni Spirometrii

szczegóły »
II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza do wzięcia udziału w II Kongresie Bezpieczeństwa Wodnego. Kongres odbędzie się w dniach 12-13 listopada 2017 r. w Szczecinie.

szczegóły »

Aktualności Publikacje RSS Newsletter Bezpieczna sieć Bezpieczny konsument Wiesz co jesz? Sztuka przetrwania Ochrona danych osobowych Pomoc dla bezdomnych Multimedia Serwis mapowy Hot Spot Szczecińskie Cmentarze

Aktualności

Czy hejt jest rozrywką? Wyniki badania.

Informacja prasowa: Rozpoczęły się wakacje, a zatem nadszedł okres, kiedy dzieci spędzają jeszcze więcej wolnego czasu w Internecie. Zgodnie z najnowszym raportem międzynarodowej organizacji Global Dignity niemal połowa nastolatków spotyka się tam ze zjawiskiem hejtu, a co piąty badany jest jego prowodyrem. Czy dzieci uczą się od dorosłych? Czy hejt jest czymś, czego nie da się uniknąć? Jak rozmawiać z dziećmi, aby nie stawały się ofiarami?

Z roku na rok zjawisko hejtu w Internecie staje się coraz bardziej powszechne i tylko pozornie jest on domeną dorosłych. Ofiarami, ale i prowodyrami są często dzieci. Całkowita eliminacja zjawiska zdaje się być niemożliwa. Dlatego w dobie rozwoju hejtu kluczowe jest to, aby zarówno rodzice, jak i nauczyciele umieli rozmawiać z dziećmi o godności i wzajemnym szacunku.

Zrozumieć hejt

O skali zjawiska jakim jest hejt, roli organizacji pozarządowych skupionych na edukacji społeczeństwa oraz Internecie, jako nowym narzędziu w rękach dzieci, rozmawiano ostatnio podczas konferencji prasowej w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka.

Wszelkie badania dotyczące funkcjonowania dzieci w Internecie dają nam, dorosłym, nauczycielom i rodzicom, wiedzę o zjawisku hejtu, a co za tym idzie możliwości podjęcia działań na rzecz ograniczania wynikających z niego zagrożeń dla dzieci i młodzieży – powiedział Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Podczas spotkania zaprezentowano wyniki najnowszego raportu Wilki i owce w Internecie przygotowanego przez organizację Global Dignity. Na jego podstawie zespól psychologów stworzył materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli, w których pisano metody rozpoznawania zachowań świadczących o tym, że dziecko jest ofiarą lub inspiratorem hejtu. Kluczowym celem dokumentów jest prezentacja sposobów radzenia sobie ze zjawiskiem – co, jak i kiedy należy mówić, aby hejt nie działał destrukcyjnie.

Szczegółowe dane na temat funkcjonującego w sieci hejtu i mowy nienawiści ukazują kolejny obszar wart troski i zaopiekowania. Warto pracować z dziećmi nad mechanizmami obrony przed tym zjawiskiem ale równocześnie konieczne jest pracowanie nad empatią, samooceną i troską o innych – dodał Michalak.

Wspieranie młodych ludzi, to jedna ścieżka. Kolejną równie ważną jest podnoszenie kompetencji nauczycieli i opiekunów. Każde profesjonalne wsparcie dla pedagogów jest bezcenne. Każdy dorosły pracujący z dziećmi powinien wiedzieć co doradzić, jak się zachować w przypadku, gdy dziecko przyjdzie po pomoc. To samo dotyczy sytuacji, gdy młody człowiek nie przyjdzie a dorosły zauważy, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, a ma to związek z cyber przestrzenią - dodała w trakcie konferencji Dorota Zawadzka, ceniony psycholog dziecięcy.

Hejt jako forma rozrywki?

O ile informacja, że 57% młodzieży przynajmniej raz dziennie śledzi posty zamieszczone przez innych pod swoimi wpisami nie wydaje się specjalnie zaskakująca, o tyle deklaracja 14% badanych, że często zmieniają oni poglądy pod wpływem internetowych opinii, może już nieco zaniepokoić. 66% młodych Polaków przyznaje, że zmieniło opinię, sugerując się komentarzami w Internecie, które zazwyczaj mają wydźwięk negatywny i często są tworzone wyłącznie po to, aby irytować innych. Aż 10% respondentów otwarcie odpowiedziało, że stosowanie obraźliwych komentarzy jest dla nich formą rozrywki. Mając na uwadze, że większość badanych (66%) twierdzi, że hejtowanie jest sposobem na wyrażenie własnej opinii, znaczącym problemem jest to, że dzisiejsza młodzież nie potrafi w inny sposób mówić o odmienności zdań.

Czy wszystkiemu winna jest gimbaza?

Chociaż powszechnie dominuje przekonanie, że to okres gimnazjalny jest momentem największych trudności wychowawczych, z raportu Global Dignity wynika, że skłonność do hejtowania nasila się w liceum, a najwięcej hejterów znajduje się wśród 19-latków – wskaźnik rośnie wtedy aż do 30,4%. Dla porównania w grupie 15-letnich gimnazjalistów hejterzy stanowią 20%. Jak wiadomo, nienawiść mająca swoje źródło w Internecie, przekłada się na realne uczucia i emocje. Chociaż często hejt płynie od osób anonimowych, których opiniami nie trzeba się przejmować, to słowne ataki nie przechodzą bez echa. 33% ofiar czuje złość i taki sam procent odczuwa smutek. Świadomość mocy oddziaływania hejtu jest wśród nastolatków na wysokim poziomie, aż 74% badanych zdaje sobie sprawę, że nadmierne narażenie na hejt może doprowadzić nawet do samobójstwa.

Hejt i jego konsekwencje

W obliczu tak znacznego rozpowszechnienia zjawiska młodzi ludzie wykształcili w sobie mechanizmy obronne, które pomagają im w radzeniu sobie z hejtem. Ponad połowa (54%) ignoruje negatywne komentarze, a tylko 24% pisze hejterowi, co tak naprawdę o nim myśli.

Optymizmem napawa wzrost świadomości odpowiedzialności za treści, które publikuje się w Internecie. 21% badanych zgłosiło post do administratora, a 14% zażądało bezpośrednio od autora jego usunięcia. Aż 57% młodych Polaków przyznało, że osoby szerzące mowę nienawiści w Internecie powinny ponosić konsekwencje prawne.

My, dorośli powinniśmy – najlepiej wspólnie z młodymi internautami – podejmować takie działania, zarówno w sferze edukacyjnej, technologicznej jak i odpowiednich regulacji prawnych, które będą pomagały unikać meandrów i ciemnych stron Sieci – powiedział Michalak.

Raporty takie jak „Wilki i owce w Internecie” są bardzo ważnym elementem budowy świadomości społecznej na temat niepokojących zjawisk wśród dzieci i młodzieży. Global Dignity podejmuje szereg różnych aktywności na rzecz szerzenia poczucia godności i praw człowieka w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Organizacja pobudza do dyskusji całe społeczeństwa, organizując co roku międzynarodowy Dzień Godności, a także przygotowując raporty diagnozujące obecną sytuację społeczną.

Autor:  Rzecznik Praw Dziecka 
04.07.2017