przejdź do głównej treści strony

„Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!” również w Szczecinie

Każdego roku dochodzi do wielu zdarzeń na przejazdach kolejowo- drogowych, gdzie dziesiątki osób ponosi śmierć oraz setki jest rannych. Od początku roku 2019 doszło do 175 zdarzeń drogowych, gdzie 27 osób było rannych oraz 56 osób straciło życie. Wypadki drogowe do których dochodzi na przejazdach kolejowych stanowią mniej niż jeden procent wszystkich wypadków komunikacyjnych.

Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi z powodu pośpiechu, brawury, ignorancji bądź braku zdrowego rozsądku kiedy poruszamy się po drodze. Pamiętajmy, że jeżeli dochodzi do zdarzenia drogowego rozpędzonego pociągu z samochodem, to niestety nie mamy żadnych szans na przeżycie.

Głównym celem kampanii „ Bezpieczny przejazd” jest edukacja kierowców oraz najmłodszych uczestników ruchu drogowego. W czasie działań na ul. Wiosennej w Szczecinie funkcjonariuszka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wraz z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Rozdawała broszury informacyjne w których znajdowały się podstawowe informacje, co należy robić jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego na przejeździe kolejowym. Najważniejszą informacją jest, aby wiedzieć, że na rogatkach oraz krzyżach św. Andrzeja znajdują się naklejki informacyjne dotyczące danego przejazdu kolejowo – drogowego.

Na 14 tysiącach przejazdów w całej Polsce PKP Linie Kolejowe S.A. umieściły naklejki z numerem danego skrzyżowania. Jeżeli dojdzie do wypadku należy podać ten numer z naklejki, ponieważ ta informacja dla operatora odpowiedniej służby umożliwia wcześniejsze zatrzymanie pociągu w bezpiecznej odległości dzięki czemu będzie można uniknąć wypadku. Dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego były rozdawane kolorowanki oraz zeszyty edukacyjne w których znajdują się czytanki, ćwiczenia, zagadki, łamigłówki oraz krzyżówki dotyczące bezpiecznego przejazdu.

 

st. sierż. Natalia Misiewicz/ZKS KMP

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 

24.12.2019

© Urząd Miasta Szczecin