przejdź do głównej treści strony

Co zrobić kiedy spotkasz dzika?

Zwiększająca się z roku na rok liczba dzików stale przebywających na terenie miasta sprawia, że coraz częściej możemy je spotkać na swojej drodze. Aby uniknąć niebezpieczeństwa powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Ważne jest również to, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania ich leśnych siedlisk. A wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad.

Pojawianie się dzikich zwierząt w miastach to naturalny proces. Jednak jeśli zbytnio się nasila, zaczyna stanowić problem, a nawet zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Zwierzęciem, które szczególnie chętnie opuszcza leśne zacisze jest dzik.

Dziki w mieście:

- mogą zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców;
- przyczyniają się do kolizji i wypadków drogowych;
- dewastują zieleń miejską i prywatne ogródki;
- robią szkody w uprawach;
- straszą i atakują ludzi oraz zwierzęta domowe.

Nie zapraszaj dzików do miasta

Często sami, nieświadomie zachęcamy dzikie zwierzęta do opuszczania ich leśnych siedlisk. Aby tego nie robić:
- nie dokarmiaj dzików na własną rękę;
- nie wyrzucaj jedzenia do kompostowników;
- przechowuj pojemniki na odpady w zamkniętych pomieszczeniach i wystawiaj przed dom w dniu wywozu.

Kiedy spotkasz dzika:

- odejdź spokojnie w przeciwnym kierunku, obserwując zwierzę;
- nie przepędzaj go i nie szczuj psem;
- nie podchodź, nie próbuj głaskać;
- lochy z młodymi wyglądają najsympatyczniej, ale są najbardziej skore, żeby zaatakować.

UWAGA!
Jeśli widzisz dziki, które podchodzą zbyt blisko i stanowią zagrożenie powiadom Straż Miejską - tel. 986

Rusza kampania informacyjno–edukacyjna przygotowana przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM pn. „Oko w oko z dzikiem”. Z przygotowanych przez urzędników ulotek i plakatów mieszkańcy miasta dowiedzą się, jak zachować się w momencie spotkania z dzikim zwierzęciem i gdzie zgłaszać sytuacje zagrożenia. Ważnym elementem kampanii jest również informacja, w jaki sposób każdy z nas może zapobiegać zbyt częstym wizytom dzików na terenach zamieszkałych.

W najbliższych dniach do szczecinian trafi 12 tysięcy ulotek i ponad tysiąc plakatów. Większość z nich będzie kolportowana bezpośrednio do mieszkańców obrzeżnych osiedli Szczecina, które są najbardziej narażone na wizyty nieproszonych gości, takich jak: Głębokie, Warszewo, Osów, Bukowo, Krzekowo, Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce, Żydowce, Klucz, Załom czy Kasztanowe. Kampania będzie miała również swoją odsłonę w lokalnych mediach: papierowych i elektronicznych.

Obecnie populację dzików stale zamieszkujących teren Szczecina szacuje się na ok. 700 sztuk. To o ok. 200 osobników więcej niż w roku ubiegłym. W związku z tym coraz częściej i liczniej odwiedzają one zamieszkałe rejony miasta. Straż Miejska, w zależności od pory roku, przyjmuje w tej sprawie nawet do kilku zgłoszeń tygodniowo. Należy pamiętać, że dziki mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, często są przyczyną wypadków i kolizji drogowych, niszczą uprawy rolne i dewastują mienie. Odpowiednie działania prewencyjne, ograniczające podchodzenie dzików do siedlisk ludzkich, są również konieczne w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii ASF (afrykański pomór świń). 

O tym jak zachować się w przypadku spotkania z dzikiem i jakich zasad przestrzegać, aby nie zachęcać zwierząt do odwiedzin w mieście przypominają ulotki i plakaty przygotowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Trafią one przede wszystkim do mieszkańców obrzeżnych dzielnic Szczecina, którzy najczęściej narażeni są na kontakt z dzikimi zwierzętami. Plakaty i ulotki są również do pobrania w pliku poniżej. 

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

16.02.2018

© Urząd Miasta Szczecin