przejdź do głównej treści strony

Gala otwarcia programu "Społecznik"

515 inicjatyw społecznych udało się już zrealizować dzięki uruchomieniu na Pomorzu Zachodnim Programu Społecznik. Wielki sukces mikrodotacji przyznawanych przez samorząd województwa sprawił, że „Społecznik” musiał powrócić. I wraca, z dwa razy większą siłą i dwa razy większymi środkami. Szczegóły programu przedstawił w środę 21 marca br. marszałek Olgierd Geblewicz. Gościem specjalnym gali inaugurującej program był Jerzy Owsiak.

Udział w spotkaniu wzięła min. Grupa Poszukiwawczo Ratownicza OSP Wołczkowo oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego. Była to doskonała okazja do zaprezentowania działalności organizacji, sprzętu szkoleniowego, jak i ratowniczego wykorzystywanego w codziennych działaniach jednostki.

- Wasza obecność świadczy, że Społecznik jest potrzebny. My samorządowcy od wielu lat byliśmy skupieni na walce z bezrobociem, tworzeniem miejsc pracy, budową infrastruktury. Ale drogi muszą dokądś prowadzić, mury ktoś musi wypełnić aktywnością. Na szczęście na Pomorzu Zachodnim mamy społeczników, którzy mówili, że chcą coś zrobić, tylko potrzebują małego wsparcia. Po to jest ten Program. – mówił na wstępie marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W tym roku dzięki Społecznikowi uda się zrealizować jeszcze więcej dobrych pomysłów. Utrzymany zostaje tzw. pierwszy filar - czyli nabór wniosków na mikrodotacje, w którym wnioskodawcy będą mogli się starać o 3 tys. zł na realizację oddolnych inicjatyw. Łącznie do zdobycia jest 1,5 mln zł, co znów powinno pozwolić na dofinansowanie ok. 500 działań. Przewidziane są przynajmniej trzy nabory wniosków, a pierwszy ruszy już 3 kwietnia.

- Kontynuujemy mikrodotacje. Niektórzy mówią "super", ale chcemy zrobić więcej - zdecydowaliśmy się na drugą pulę środków. Tym razem do 10 tys. zł. Ale w tym przypadku decyzję oddajemy naszym mieszkańcom, to Wy będziecie jurorami i wybierzecie najlepsze projekty. – kontynuował Geblewicz, który na koniec swojego wystąpienia podziękował za inspirowanie do działania nieformalnemu społecznikowi Pomorza Zachodniego numer jeden – Łukaszowi Berezakowi – wolontariuszowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Obecnym na sali społecznikom Owsiak radził by informowali o efektach, nawet jeśli pokona ich rzeczywistość, bo to buduje wiarygodność. Ważne jest także by równocześnie edukować najbliższe otoczenie, by dzielić się dobrą energią, - Ludzie chcą być ze sobą i nie chodzi o pieniądze - przekonywał i nie krył uznania tak dla inicjatorów Programu, jak i samych społeczników, których dobre pomysły wypełniają Pomorze Zachodnie. – To niesamowita okazja do nauki obywatelskości i poczucia odpowiedzialności za przyjaciół, sąsiadów, bliskich ale i wielu anonimowych osób.

Tegoroczną nowością Programu Społecznik jest drugi filar, który ma innowacyjną formę budżetu obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy regionu będą mogli w głosowaniu internetowym wybrać najlepszą inicjatywę obywatelską do 10 tys. zł. Na ten cel zarezerwowano również 1,5 mln zł, czyli dofinansowanie powinno trafić do przynajmniej 150 inicjatyw. W tym przypadku nabór wniosków potrwa od 3 do 25 kwietnia. Internetowe głosowanie zaplanowano od 21 maja do 4 czerwca. W drugiej edycji Programu udostępniono więc 3 mln zł.

Operatorem Programu drugi już rok z rzędu będzie Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która w imieniu samorządu ogłosi konkurs na mikrodotacje i nabór wniosków na inicjatywy obywatelskie. Kolejna tegoroczna innowacja to nabór wniosków przy wykorzystaniu generatora wniosków, który usprawni i ułatwi jeszcze bardziej aplikowanie o środki ze społecznika. Podtrzymany został odformalizowany charakter Programu, umożliwiający sięganie po środki nie tylko podmiotom posiadającym osobowość prawną - organizacjom pozarządowym, ale również współpracującym z nimi grupom nieformalnym.

Autor:  Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego 

04.04.2018

© Urząd Miasta Szczecin