przejdź do głównej treści strony

Praca przewodników i ich czworonożnych podopiecznych

Tropią ślady przestępców, odnajdują zaginionych, patrolują ulice i zabezpieczają imprezy masowe – to jedne z wielu umiejętności policyjnych psów służbowych. Czworonogi od wieków spierają różne służby na całym świecie. Mimo rozwoju intensywnego techniki do dziś nie wymyślono sprzętu, który mógłby je zastąpić.

W Szczecinie obecnie jest ośmiu przewodników z psami i podlegają pod Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Służba pełniona przez przewodników i ich podopiecznych odbywa się systemie 12 godzinnym.
Ich głównym zadaniem policjantów jest służba patrolowa na terenie miasta, zabezpieczanie imprez masowych i meczy oraz użycie psa do tropienia lub przeszukania.
Na co dzień patrolują ulice Szczecina w dzień i w nocy w miejscach szczególnie zagrożonych oraz o zwiększonym ruchu pieszych.
Policyjne psy i ich opiekunowie są również częstymi gośćmi w szkołach, przedszkolach i na festynach gdzie odbywa się edukacja dzieci w zakresie zasad bezpieczeństwa w tym zachowania się przy kontakcie z obcym psem.
Innym zadaniem jest ciągłe doskonalenie umiejętności czworonożnych podopiecznych na szkoleniach. Obejmuje ono umiejętność pokonywanie różnych przeszkód przez psy, zatrzymywania niebezpiecznych przestępców, tropienia śladów ludzkich oraz obrony przewodnika.
 

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 

21.09.2018

© Urząd Miasta Szczecin