przejdź do głównej treści strony

Różowa Filharmonia?

W najbliższą niedzielę 28 stycznia, kiedy zajdzie słońce, Filharmonia po raz pierwszy zaświeci się… na różowo. Zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na problem profilaktyki raka szyjki macicy. Tym sposobem włączamy się w akcję Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Na co dzień Filharmonia świeci się na biało. Możemy także, w wyjątkowych okolicznościach, podświetlić się w barwy Szczecina: biało-zielono-niebieskie lub w biało-czerwone kolory narodowe – mówi Ewa Porada-Spieszny, zastępca dyrektora Filharmonii. Planujemy rozszerzyć możliwości iluminacji. W tym celu rozpoczęliśmy rozmowy z firmą Osram. Pierwsze testy nowych rozwiązań przeprowadzimy już w najbliższą w niedzielę. Połączymy je ze szczytną ideą – włączyliśmy się w akcję Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy i zaświecimy się na różowo – w kolorach akcji. Co ciekawe różowy kolor widzieć będą nie tylko osoby na zewnątrz. Hol Filharmonii także będzie świecił na różowododaje dyrektor Porada-Spieszny.

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przypada na 22-28 stycznia. W całej Europie odbędą się liczne akcje edukacyjne, które promują wiedzę na temat raka szyjki macicy. Jedną z inicjatyw związanych z Tygodniem Profilaktyki Raki Szyjki Macicy jest PINK LIPS PROJECT – wydarzenie organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3 tys. pacjentek rocznie słyszy taką diagnozę. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, jako że choroba rozwija się często bezobjawowo, to wśród wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie skutecznej terapii.

Więcej o akcji znajduje się na stronie akcji https://www.zwrotnikraka.pl/

Autor:  Filharmonia Szczecińska 

24.01.2018

© Urząd Miasta Szczecin