przejdź do głównej treści strony

Cybernauci - co nowego w projekcie?

Już trzeci rok Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi projekt "Cybernauci - kompleksowy projekt kształtowana bezpiecznych zachowań w sieci".

Od września 2016 roku prowadzimy warsztaty dla szkół w całej Polsce, poruszamy tematy związane z zasadami bezpieczeństwa w sieci, rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie, kształtowania wizerunku w sieci, twórczego korzystania z internetu poprzez naukę, utrzymywanie kontaktów i rozwijania kreatywności. Po za szkoleniami w szkołach, udostępniamy również 51 opisanych działań w bazie Dobrych Praktyk, 150 publikacji w katalogu ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych oraz 5 edycji Konkursu Cybernautów dla szkół inspirujących do podejmowania działań promujących bezpieczeństwo w sieci wśród społeczności szkolnych. Dzięki udostępnionym zasobom edukacyjnym szkoły mogą samodzielnie i niezależnie od zewnętrznych instytucji czy projektów wdrażać temat cyberbezpieczeństwa i edukacji medialnej w swoich placówkach.

Co słychać w projekcie?

  • Konkurs Cybernautów. Szkoły, które ukończyły warsztaty mogą wziąć udział w Konkursie Cybernautów. Zadaniem konkursowym jest zorganizowanie w szkole działań promujących wiedzę na temat edukacji medialnej, cyberbezpieczeństwa i reagowania na zagrożenia. W ramach tych działań szkoły organizują pikniki szkolne i rodzinne, spektakle, pokazy filmów, pogadanki, warsztaty, konkursy plastyczne i poetyckie, tworzą plakaty, komiksy, gazetki szkolne i ulotki, quizy, ankiety, prezentacje i wiele innych akcji.

    Ruszył IV Konkurs Cybernautów! Od maja do końca września 2018, czekamy na opisy działań konkursowych jakie dzieją się w szkołach. Więcej informacji, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: Trzymamy kciuki za szkolne inicjatywy!
  • Materiały edukacyjne to pakiet przygotowany z myślą o wszystkich grupach społeczności szkolnej: komiksy dla dzieci i młodzieży, test wiedzy dla rodziców oraz scenariusze zajęć dla nauczycieli. Wszystkie materiały dostępne są na licencji CC BY SA 3.0, co oznacza, że można z nich bezpłatnie korzystać, pobierać i modyfikować. Materiały dostępne są w zakładce "materiały edukacyjne" na stronie projektu: https://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/.
  • W katalogu ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych znajduje się aż 150 pozycji, które mogą być pomocne w samodzielnym prowadzeniu zajęć w szkołach z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Zapraszamy do korzystania z katalogu: https://cybernauci.edu.pl/katalog/.
  • W bazie Dobrych Praktyk gromadzimy akcje i działania, które zostały samodzielnie zaplanowane i zrealizowane przez szkoły w ramach 3 edycji Konkursu Cybernautów. Można tam znaleźć aż 51 inspirujących przykładów działań wewnątrzszkolnych takich jak: konkursy plastyczne czy poetyckie, quizy, pokazy filmowe i teatralne czy scenariusze zajęć, jak i działania bardziej otwarte, szerzej angażujące lokalną społeczność: spotkania z policjantami, konferencje czy pikniki rodzinne. Dodatkowo, opis każdej dobrej praktyki można bezpłatnie pobrać ze strony: http://cybernauci.edu.pl/dobre-praktyki.
Autor:  Fundacja Nowoczesna Polska 

11.06.2018


Lista załączników:

© Urząd Miasta Szczecin