O cyberprzemocy w Gimnazjum Nr 18

Dnia 12 kwietnia 2017 roku odwiedził nas Pan aspirant Michał Sroka z Komendy Miejskiej Policji. Tematem przewodnim naszego spotkania był Program stworzony około 10 lat temu przez Policję zwany „Cyberdżungla”.

szczegóły »
Nasz szpital w telewizji Canal+ Discovery

Dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPWSZ, będzie bohaterem kolejnego odcinka programu „Polacy z wyboru”, który zostanie wyemitowany w Canal+ Discovery 27 kwietnia br. o godz. 21.00.

szczegóły »
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta.

szczegóły »
Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

  III Wojewódzki Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Dla Młodzieży Gimnazjalnej

szczegóły »
"Biała sobota" w szpitalu w Zdunowie

Każdy będzie mógł zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru, wykonać badanie podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc.

szczegóły »
Warsztat dla wolontariuszy: praca z osobami niewidomymi i niedowidzącymi

Warsztaty poprowadzą doświadczeni, wieloletni pracownicy Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Zachodniopomorskiego

szczegóły »
Świadomi i Bezpieczni - znakowanie rowerów

W ramach programu "Świadomi i Bezpieczni" komisariat Policji Szczecin - Pogodno wraz z Radą Osiedla Gumieńce w dniu 20.05.2017 r. będzie organizował znakowanie rowerów.

szczegóły »
Stoisko ECOSZCZECIN

W najbliższą sobotę tj. 20.05.2017 r. od godz. 12:00 serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny, który odbędzie się na terenie parku Kutrzeby (dzielnica Pogodno).

szczegóły »
Dzień Dawców Szpiku w Galaxy

Wolontariusze z Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich zapraszają na Dzień Dawcy Szpiku, który odbędzie się w najbliższą sobotę - 20 maja 2017 r.

szczegóły »
Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik strażacki z szeregiem atrakcji dla dzieci i mieszkańców Szczecina.

szczegóły »
Światowy Dzień Moczenia Nocnego

Problem moczenia nocnego dotyczy bardzo dużej grupy dzieci i jest drugim najczęstszym, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłym zaburzeniem.

szczegóły »
Finał konkursu "Nieletni paragraf"

Reprezentanci szkół odpowiadać będą na pytania z zakresu wiedzy dotyczącej odpowiedzialności prawnej nieletnich, uzależnień, agresji i przemocy.

szczegóły »
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy - 31.05.17r. Szczecin

Szkolenie to będzie prowadzone w nowoczesnej formule, w oparciu o Wytyczne 2015 Polskiej Rady Resuscytacji, przy wykorzystaniu nowoczesnych fantomów.

szczegóły »
Bądźmy Razem - BRZDĄC 2017

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wiele atrakcji. Wstęp wolny.

szczegóły »
Szczeciński nieWielki Festiwal Wolontariatu – WOLOGRA

Zapraszamy Szkolne Kluby Wolontariusza i grupy uczniów z klas szóstych szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami

szczegóły »
Sportowo-Rodzinny Festyn "Bezpieczne wakacje"

  Centrum Kształcenia Sportowego zaprasza 10 czerwca 2017 w godz. 11.00 – 14.00 na Festyn Sportowo – Rodzinny „Bezpieczne wakacje”, który odbędzie się na terenie boisk przy ulicy Rydla 49 na osiedlu Słonecznym. W programie wiele atrakcji dla młodszych i starszych mieszkańców naszego miasta, w tym: prezentacja sprzętu służb ratowniczych, bezpłatne badania wad słuchu i postawy, dmuchane zamki i malowanie buzi dla najmłodszych, wakacyjne porady fizjoterapeutów i kosmetyczki, pokazy gimnastyczne i karate, konkursy plastyczne, wystawa rękodzieła, zmagania z mistrzem olimpijskim na ergometrze, występy artystyczne uczniów SSP nr 2, pokaz rowerów, kawiarenka, „Igrzyska Malucha” na Orliku oraz „Wesołe zabawy piratów” na basenie, występ chóru „Hejnał” o godz. 13.00 w auli szkoły i wiele, wiele innych…! Na każdego czeka loteria fantowa z wartościowymi nagrodami – każdy los wygrywa, a nagrodą główną jest rower ufundowany przez Centrum Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji CKS! Informacje: www.cks.szczecin.pl

szczegóły »
Chwyć Czerwoną Nitkę w Szczecinie

 Impreza będzie typowym wydarzeniem o charakterze pikniku rodzinnego, na którym tematem przewodnim będzie krwiodawstwo.

szczegóły »
Kąpieliska miejskie. Początek sezonu.

Po Arkonce czas na kolejne miejskie kąpieliska czyli Głębokie, Dąbie i Dziewoklicz. Jak co roku startują 15 czerwca.

szczegóły »
Podziel się cennym darem "Pod Platanami"

Jesteś honorowym dawcą krwi? A może dopiero chcesz zacząć ją oddawać? Teraz zbliża się dobra okazja.

szczegóły »
Wielki Piknik Pasji - 18 czerwca

Już od szesnastu lat, każdego roku szczecińskie organizacje pozarządowe spotykają się w samym sercu miasta, by udowodnić, że Szczecin to nie tylko płynnie działający organizm, połączony siecią ulic, placów, miejsc pracy i instytucji.

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach” w czerwcu

Wolontariat na wakacje (i nie tylko) to dobra opcja na aktywne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

szczegóły »
Rekrutacja do OSP Gryf

Wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi OSP Gryf zapraszamy

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach”

Szkolenie będzie okazją do rozwiania wątpliwości, rozmowy o oczekiwaniach i poznania korzyści jakie może mieć wolontariusz.

szczegóły »
Festyn rodzinny - Walczymy o dawców krwi

Festyn rodzinny zakłada zbiórkę krwi, rejestrację dawców szpiku kostnego i poszukiwanie ludzi, którzy zgodzą się na oddanie tkanek po swojej śmierci do przeszczepów.

szczegóły »
Festyn TeamBeata

Pani Beatka Dąbrowska – Dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 31 w Szczecinie zmaga się z ciężką chorobą.

szczegóły »
Nie patrz w ekran! Patrz na drogę.

Druga osłona kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych na terenie Gminy Miasta Szczecin...

szczegóły »
Szkolenie dla koordynatorów wolontariatu

 Szkolenie skierowane jest do osób reprezentujących organizacje pozarządowe oraz placówki publiczne, które współpracują z wolontariuszami lub chcą taką współpracę rozpocząć.

szczegóły »
Przechodź na zielonym!

Przedstawiciele Urzędu Miasta oraz policjanci ze szczecińskiej drogówki będą rozdawać pieszym ulotki i odblaskowe opaski z napisem „Przechodź na zielonym”.

szczegóły »
Biała sobota dla dzieci i młodzieży

Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii zaprasza 16 września 2017 r. na białą sobotę. W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, Instytut organizuje tego dnia bezpłatne konsultacje dla dzieci i młodzieży.

szczegóły »
11. Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie"

Jak co roku, konferencja poświęcona będzie szerokiemu spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie.

szczegóły »
Warsztaty "Wolontariat w pierwszych krokach"

Przygodę z wolontariatem warto rozpocząć od zdobycia solidnej dawki wiedzy na ten temat.

szczegóły »
Wszystko o sieci szpitali i lekach 75+ dla seniorów

W każdą środę września pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia dyżurują w szpitalach, informując o zmianach, jakie od 1 października przyniesie tzw. sieć szpitali.

szczegóły »
Działania EDWARD

W czwartek 21.09.2017 roku już po raz kolejny we wszystkich krajach europejskich prowadzona będzie akcja pod nazwą EDWARD, czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death).

szczegóły »
UroRun w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii

Inicjatorem i współorganizatorem przedsięwzięcia jest Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej w Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM na Pomorzanach.

szczegóły »
Bezpłatne badania spirometryczne

Bezpłatne badania spirometryczne, w dniach 25-30 września, w ramach Polskich Dni Spirometrii

szczegóły »
II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza do wzięcia udziału w II Kongresie Bezpieczeństwa Wodnego. Kongres odbędzie się w dniach 12-13 listopada 2017 r. w Szczecinie.

szczegóły »

Aktualności Publikacje RSS Newsletter Bezpieczna sieć Bezpieczny konsument Wiesz co jesz? Sztuka przetrwania Ochrona danych osobowych Pomoc dla bezdomnych Multimedia Serwis mapowy Hot Spot Szczecińskie Cmentarze

Aktualności

Straszą seniorów i wyłudzają pieniądze

Tylko wczoraj szczecińscy policjanci odebrali osiem zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustw „na policjanta”.

Większość osób, która nie dała się nabrać i oszukać słyszała o tego typu przestępstwach i to uchroniło ich przed stratą. Niestety nie wszyscy byli czujni, troje mieszkańców Szczecina przekazało w sumie ponad 180 tysięcy złotych w ręce oszustów, zanim zorientowali się, że padli ofiarą przestępstwa.

Do pokrzywdzonych dzwoniły osoby podające się z policjantów CBŚ, którzy namawiali seniorów do pomocy przy zatrzymaniu oszustów. Większość osób nie dała się nabrać. Ich ostrożność wzbudziły pytania jakie zadawali rzekomi policjanci. Dotyczyły one ich zasobów finansowych, czyli ile mają pieniędzy, czy posiadają biżuterię, jakie mają konta bankowe itp.

Zawsze tego typu zapytania telefonicznie powinny wzbudzać ostrożność. Teraz oszuści stają się coraz bardziej bezczelni. W przypadku oporów ze strony seniorów straszą ich, że za nie udzielenie pomocy grożą im konsekwencje prawne, że jak się nie zaangażują zostaną ukarani przez sądy. Policjanci nigdy nie zadają takich pytań droga telefoniczną, nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują osób postronnych i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

Niestety mimo licznych apeli nadal są osoby, które dają się nabrać. Wczoraj kilkoro mieszkańców Szczecina zaufało telefonicznym oszustom. Pierwsze zdarzenia miało miejsce o godzinach 11-12:30. Mieszkanka osiedla przy ul. 26-Kwietnia odebrała telefon dotyczący przesyłki z ZUS -u. W trakcie rozmowy mężczyzna prosił o podanie numeru telefonu komórkowego i adresu zamieszkania. Rozmówczyni przekazała te dane. Chwile później na jej telefon komórkowy zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant Marek Zając. Powiedział, że kobieta musi wypłacić pieniądze z konta po to, by pomóc w walce z oszustami.
W celu uwiarygodnienia powiedziano kobiecie aby od razu wykręciła numer 997. Nie rozłączając się rozmówczyni tak uczyniła. Była pewna, że rozmawia z prawdziwym funkcjonariuszem. Oszust po drugiej stronie potwierdził, że policja prowadzi działania.
Dalej kobieta była w stałym kontakcie telefonicznym z oszustem, dla którego wypłaciła 28 tys zł. I przekazała je w pobliżu wiaty śmietnikowej nieznanemu mężczyźnie na swoim osiedlu. Później w rozmowie z prawdziwymi policjantami, gdy już zorientowała się, że została oszukana mówiła, że słyszała o tego typu oszustwach.

W podobny sposób również 28 tys zł. stracił mieszkaniec Śródmieścia. 54-latek rozmawiał z oszustem, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP Marek Zając. Podobnie jak w wyżej wymienionym przypadku, oszust wprowadził w błąd pokrzywdzonego poprzez wmówienie mu, że prowadzi akcję przeciwko oszustom bankowym i prosi o pomoc w ich zatrzymaniu. Oczywiście niezbędne były do tego oszczędności 54-latka. Mężczyzna wypłacił pieniądze z banku w kwocie 28 tys. zł. Zapakował w kopertę, po czym odebrał kolejne instrukcje. Miał wracać Al. Piastów w stronę swojego domu. W trakcie powrotu podszedł do niego straszy mężczyzna i odebrał kopertę z pieniędzmi. Następnie 54-latek odebrał kolejne instrukcje. Miał wrócić do domu i czekać na przyjazd patrolu policji. Jednak będąc w mieszkaniu nie doczekał się funkcjonariuszy i sam zadzwonił na 997. Wtedy dowiedział się, że padł ofiarą przestępstwa.

Podobnie oszukana została 81-latka, mieszkanka Centrum, oddając oszustom ponad 22 tys zł.

Największe straty finansowe poniosła jednak inna 70-letnia szczecinianka. Kobieta przekazała oszustom 100 tys. zł. Wypłat dokonywała w mniejszych kwotach w kilu miejscach: w Policach i w Szczecinie. Chodziło o to, aby starsza osoba wypłacająca taką kwotę nie wzbudziła zbytniego zainteresowania pracowników banków i nie została ostrzeżona. Całość pieniędzy przekazała nieznanemu mężczyźnie, który zapukał do jej drzwi. Starsza pani wykonywała polecenia oszustów przekonana, ze bierze udział w policyjnej akcji przeciwko przestępcom bankowym.

Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Najczęściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Często wcześniej dzwonią do pokrzywdzonych osoby podające się np. za pracowników poczty czy ZUS prosząc o nr telefonu komórkowego i adres. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.
Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują osób postronnych i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

podkom. Mirosława Rudzińska 

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 
29.08.2017