O cyberprzemocy w Gimnazjum Nr 18

Dnia 12 kwietnia 2017 roku odwiedził nas Pan aspirant Michał Sroka z Komendy Miejskiej Policji. Tematem przewodnim naszego spotkania był Program stworzony około 10 lat temu przez Policję zwany „Cyberdżungla”.

szczegóły »
Nasz szpital w telewizji Canal+ Discovery

Dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPWSZ, będzie bohaterem kolejnego odcinka programu „Polacy z wyboru”, który zostanie wyemitowany w Canal+ Discovery 27 kwietnia br. o godz. 21.00.

szczegóły »
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta.

szczegóły »
Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

  III Wojewódzki Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Dla Młodzieży Gimnazjalnej

szczegóły »
"Biała sobota" w szpitalu w Zdunowie

Każdy będzie mógł zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru, wykonać badanie podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc.

szczegóły »
Warsztat dla wolontariuszy: praca z osobami niewidomymi i niedowidzącymi

Warsztaty poprowadzą doświadczeni, wieloletni pracownicy Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Zachodniopomorskiego

szczegóły »
Świadomi i Bezpieczni - znakowanie rowerów

W ramach programu "Świadomi i Bezpieczni" komisariat Policji Szczecin - Pogodno wraz z Radą Osiedla Gumieńce w dniu 20.05.2017 r. będzie organizował znakowanie rowerów.

szczegóły »
Stoisko ECOSZCZECIN

W najbliższą sobotę tj. 20.05.2017 r. od godz. 12:00 serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny, który odbędzie się na terenie parku Kutrzeby (dzielnica Pogodno).

szczegóły »
Dzień Dawców Szpiku w Galaxy

Wolontariusze z Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich zapraszają na Dzień Dawcy Szpiku, który odbędzie się w najbliższą sobotę - 20 maja 2017 r.

szczegóły »
Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik strażacki z szeregiem atrakcji dla dzieci i mieszkańców Szczecina.

szczegóły »
Światowy Dzień Moczenia Nocnego

Problem moczenia nocnego dotyczy bardzo dużej grupy dzieci i jest drugim najczęstszym, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłym zaburzeniem.

szczegóły »
Finał konkursu "Nieletni paragraf"

Reprezentanci szkół odpowiadać będą na pytania z zakresu wiedzy dotyczącej odpowiedzialności prawnej nieletnich, uzależnień, agresji i przemocy.

szczegóły »
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy - 31.05.17r. Szczecin

Szkolenie to będzie prowadzone w nowoczesnej formule, w oparciu o Wytyczne 2015 Polskiej Rady Resuscytacji, przy wykorzystaniu nowoczesnych fantomów.

szczegóły »
Bądźmy Razem - BRZDĄC 2017

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wiele atrakcji. Wstęp wolny.

szczegóły »
Szczeciński nieWielki Festiwal Wolontariatu – WOLOGRA

Zapraszamy Szkolne Kluby Wolontariusza i grupy uczniów z klas szóstych szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami

szczegóły »
Sportowo-Rodzinny Festyn "Bezpieczne wakacje"

  Centrum Kształcenia Sportowego zaprasza 10 czerwca 2017 w godz. 11.00 – 14.00 na Festyn Sportowo – Rodzinny „Bezpieczne wakacje”, który odbędzie się na terenie boisk przy ulicy Rydla 49 na osiedlu Słonecznym. W programie wiele atrakcji dla młodszych i starszych mieszkańców naszego miasta, w tym: prezentacja sprzętu służb ratowniczych, bezpłatne badania wad słuchu i postawy, dmuchane zamki i malowanie buzi dla najmłodszych, wakacyjne porady fizjoterapeutów i kosmetyczki, pokazy gimnastyczne i karate, konkursy plastyczne, wystawa rękodzieła, zmagania z mistrzem olimpijskim na ergometrze, występy artystyczne uczniów SSP nr 2, pokaz rowerów, kawiarenka, „Igrzyska Malucha” na Orliku oraz „Wesołe zabawy piratów” na basenie, występ chóru „Hejnał” o godz. 13.00 w auli szkoły i wiele, wiele innych…! Na każdego czeka loteria fantowa z wartościowymi nagrodami – każdy los wygrywa, a nagrodą główną jest rower ufundowany przez Centrum Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji CKS! Informacje: www.cks.szczecin.pl

szczegóły »
Chwyć Czerwoną Nitkę w Szczecinie

 Impreza będzie typowym wydarzeniem o charakterze pikniku rodzinnego, na którym tematem przewodnim będzie krwiodawstwo.

szczegóły »
Kąpieliska miejskie. Początek sezonu.

Po Arkonce czas na kolejne miejskie kąpieliska czyli Głębokie, Dąbie i Dziewoklicz. Jak co roku startują 15 czerwca.

szczegóły »
Podziel się cennym darem "Pod Platanami"

Jesteś honorowym dawcą krwi? A może dopiero chcesz zacząć ją oddawać? Teraz zbliża się dobra okazja.

szczegóły »
Wielki Piknik Pasji - 18 czerwca

Już od szesnastu lat, każdego roku szczecińskie organizacje pozarządowe spotykają się w samym sercu miasta, by udowodnić, że Szczecin to nie tylko płynnie działający organizm, połączony siecią ulic, placów, miejsc pracy i instytucji.

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach” w czerwcu

Wolontariat na wakacje (i nie tylko) to dobra opcja na aktywne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

szczegóły »
Rekrutacja do OSP Gryf

Wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi OSP Gryf zapraszamy

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach”

Szkolenie będzie okazją do rozwiania wątpliwości, rozmowy o oczekiwaniach i poznania korzyści jakie może mieć wolontariusz.

szczegóły »
Festyn rodzinny - Walczymy o dawców krwi

Festyn rodzinny zakłada zbiórkę krwi, rejestrację dawców szpiku kostnego i poszukiwanie ludzi, którzy zgodzą się na oddanie tkanek po swojej śmierci do przeszczepów.

szczegóły »

Aktualności Publikacje RSS Newsletter Bezpieczna sieć Bezpieczny konsument Wiesz co jesz? Sztuka przetrwania Ochrona danych osobowych Pomoc dla bezdomnych Multimedia Serwis mapowy Hot Spot Szczecińskie Cmentarze

Aktualności

Grzechy młodych: alkohol, papierosy i hazard w sieci

Hazard, alkohol, papierosy i uzależnienie od internetu – to problemy niepokojąco dużej liczby młodych ludzi w Polsce. Choć używanie dopalaczy spada, to wciąż zbyt wielu uczniów po nie sięga.

Badanie zachowań polskiej młodzieży przeprowadziła Fundacja CBOS w grudniu 2016 roku na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Wynika z nich na przykład, że w porównaniu z wcześniejszymi badaniami wzrósł odsetek młodych ludzi grających w sieci na pieniądze. Czterech uczniów na stu ma objawy uzależnienia od internetu, a aż 6 proc. zadeklarowało, że w sieci spędza co najmniej dziewięć godzin dziennie!

Od początku lat 90. CBOS bada różne zachowania wśród polskiej młodzieży. Na początku o zachowania ryzykowne pytali uczniów ostatnich klas ponadpodstawowych, od jakiegoś czasu w badaniu biorą udział uczniowie z ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych.

40 proc. młodych ludzi pali papierosy

- W stosunku do 2013 roku, gdy robiliśmy ostatnie badania wśród młodzieży, zbliżony odsetek - ok. 40 proc. uczniów - deklaruje, że pali papierosy – mówi Artur Malczewski z Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Najbardziej rozpowszechniona substancją psychoaktywną wśród młodzieży szkolnej jest alkohol. 72 proc. uczniów deklarowało, że w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie przynajmniej raz piło piwo, 63. proc. – wódkę i inne mocne alkohole, a 41 proc. – wino.

- W porównaniu do 2013 r. mniej młodzieży sięga po wódkę, natomiast wzrósł odsetek młodzieży sięgającej po wino, w przypadku picia piwa nie zaobserwowano zmian – dodaje Malczewski.

Używanie narkotyków przez młodych wzrosło ponad trzykrotnie od 1992 roku.

Od 1992 r. młodzież jest pytana o używanie narkotyków w ciągu ostatniego roku. Dzięki temu widać, że odsetek uczniów deklarujących używanie narkotyków w ciągu ostatnich kilku lat pozostaje na podobnym poziomie. W 2013 r. wynosił 18 proc., rok temu - 17 proc. W ciągu ostatnich trzech lat – nieznacznie – o 4 punkty procentowe spadł odsetek chłopców, którzy brali narkotyki. Ale o tyle samo wzrósł odsetek dziewczyn, które zaczęły po nie sięgać.Do używania narkotyków w ciągu ostatniego roku przyznało się 17 proc. młodzieży, w 1992 r. – zaledwie 5 proc. (rekordowy był 2003 r. - wtedy 24 proc. badanych przyznało się do ich używania).

Z raportu wynika, że w 1999 roku aż 27 proc. badanych odpowiedziało, że narkotyki były sprzedawane na terenie szkoły, w 2016 r. - tylko 7 proc. udzieliło takiej odpowiedzi.

Jakie narkotyki biorą młodzi ludzie?

- To uczniowie trójkowi i dwójkowi, rzadziej piątkowi, sięgają po narkotyki – mówi Malczewski. – Wykształcenie rodziców nie ma większego wpływu na to, czy dzieci sięgają po narkotyki. Czynnikiem chroniącym jest wiara. Osoby bardzo religijne mają o wiele mniejsze ryzyko sięgnięcia po narkotyki.

Najwięcej, bo aż 42 proc. młodych respondentów, którzy przyznali się do doświadczeń z narkotykami, deklarowało, że używali marihuanę i haszysz (o 2 proc. więcej niż w 2013 r.) Do używania amfetaminy przyznało się 7 proc. młodych osób.

Spadło za to spożycie dopalaczy. W 2016 r. młodych osób, które eksperymentowały z nowymi substancjami psychoaktywnymi, wyniósł 3,5 proc., czyli tyle samo, ile było w 2008 r. To trzy razy mniej niż w 2010 r., gdy zanotowano najwyższe odsetki ich spożycia - wtedy też w Polsce działało ponad tysiąc sklepów z dopalaczami.

- Z badań wynika, że choć młodzi ludzi rzadziej sięgają po dopalacze, to wzrasta liczba ciężkich zatruć takimi substancjami. Potrzebna jest profilaktyka dla osób, które po nie sięgają – mówi Malczewski.

W 2016 roku odnotowano ponad 4300 zatruć dopalaczami, rok wcześniej ponad 7,2 tys.

Chłopcy częściej grają w gry sieciowe i hazardowe

Niepokojące się dane dotyczące ryzykowanego korzystania z internetu. Niemal wszyscy badani – 99 proc. – mają do dostęp do internetu i prawie wszyscy (97 proc.) korzystają z sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Młodzi ludzie przeciętnie spędzają w internecie cztery godziny na dobę, czyli o godzinę więcej niż trzy lata temu.

– Chłopcy częściej grają w gry sieciowe i hazardowe, a dziewczyny bardziej koncentrują się w sieci na kontaktach towarzyskich, nauce, odwiedzaniu sklepów internetowych oraz śledzeniu blogów – mówi Magdalena Gwiazda z CBOS.

Trzy czwarte uczniów bezpiecznie korzysta z internetu, ale jedna piąta nadużywa sieci. Jeden na stu młodych ludzi przejawia symptomy uzależnienia. Ten problem szczególnie dotyczy tych osób, które spędzają w internecie więcej niż sześć godzin dziennie.

W porównania do badań sprzed trzech lat wrosło zainteresowanie hazardem w sieci. Bierze w nich udział blisko co piąty młody człowiek, zdecydowanie częściej chłopcy.

- Zagrożenie hazardem dotyczy w zdecydowanym stopniu chłopców niż dziewcząt – mówi Gwiazda. - Istnieje związek między hazardem a uzależnieniem od internetu: co piąty młody człowiek wskazujący symptomy zagrożenia uzależnieniem od gier na pieniądze jest jednocześnie w grupie podwyższonego ryzyka uzależnienia od internetu.

Przeciętny deklarowany koszt gry w ciągu 2016 r. kształtuje się na poziomie 187 zł.

Życie rodzinne i posiadanie dzieci mniej ważne

W badaniu zapytano młodych ludzi także o aspiracje i plany życiowe.

- Hierarchia wartości jest podobna od lat – mówi Rafał Boguszewski z CBOS. - Najważniejsze są: miłość i przyjaźń oraz udane życie rodzinne. Na następnym miejscu jest życie zawodowe. Tracą na wartości: rodzina, posiadanie dzieci i wartości religijne.

W porównaniu do 2013 r. znacząco zmalał lęk przed bezrobociem. Dwa razy mniej jest osób, które obawiają się tego, że nie znajdą pracy. Podwoiła się liczba tych, którzy nie mają żadnych wątpliwości, że zostaną zatrudnieni.

Wzrosła wiara młodych ludzi w to, że znalezienie pracy po ukończeniu szkoły zależy od indywidualnych zdolności i kwalifikacji (tak odpowiedziało 52 proc.). Nieco osłabło przekonanie, że tym, czy ktoś znajdzie pracę decydują posiadane układy i znajomości (48 proc. udzieliło takiej odpowiedzi). W poprzednich latach największy odsetek osób deklarował, że to właśnie znajomości są najważniejsze podczas szukania pracy. Młodzi ludzie duże nadzieje na znalezienie pracy pokładają w znajomości języków obcych. (67 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zna język obcy na tyle dobrze, by się porozumieć z obcokrajowcem).

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
 

Autor:  Serwis Zdrowie - Ministerstwo Zdrowia 
21.04.2017