przejdź do głównej treści strony

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Kobiety mogą zrobić wiele, aby uniknąć nowotworu lub wcześnie go wykryć. Służą temu badania mammograficzne, od wielu lat finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Równie ważne są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazujące na wybór stylu życia, a także rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wszystkie te wytyczne znajdują swoje potwierdzenie także w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.

W województwie zachodniopomorskim, najlepszy wynik w realizacji programu wczesnego wykrywania raka piersi uzyskał powiat drawski: z badań mammograficznych skorzystało tu 52% uprawnionych kobiet. Na drugim miejscu uplasował się powiat pyrzycki, a na trzecim – Świnoujście – oba z wynikiem bliskim 52%. Wśród gmin najlepsze są: Pyrzyce -58,1%, Kalisz Pomorski w powiecie drawskim - 56,5% i Drawsko Pomorskie - 56,25% (stan na 1.10.2017)

Program wczesnego wykrywania raka piersi adresowany jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo). W ramach programu wykonywana jest mammografia: bezpłatnie, bez skierowania, raz na 2 lata. Badanie wykonywane jest w pracowniach mammograficznych i mammobusach, które mają umowę z NFZ. Jeśli lekarz stwierdzi potrzebę dodatkowych badań, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę, czyli USG i/lub biopsję.

Mammografia to niebolesne, nieinwazyjne badanie, które pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju, gdy leczenie jest mniej obciążające i bardziej skuteczne.

Kobiety, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa) przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. O tym, czy pacjentka powinna mieć wykonane USG czy mammografię, decyduje lekarz.

Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Ale profilaktyka, to nie tylko badania. To także styl życia. Dziś wiemy już, jak można modyfikować czy eliminować pewne niekorzystne zachowania sprzyjające zachorowaniu na raka piersi. Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania należą: alkohol, dieta bogata w tłuszcze nasycone, otyłość – zwłaszcza w wieku pomenopauzalnym, szczególnie typu brzusznego. Tymczasem dieta bogata w warzywa i owoce (wysoka podaż kwasu foliowego) oraz regularna aktywność fizyczna zdecydowanie redukują ryzyko powstania choroby.

Zobacz więcej:

Autor:  Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki 

13.10.2017

© Urząd Miasta Szczecin