przejdź do głównej treści strony

MEWA: wnioski już do pobrania

1 czerwca ruszy nabór wniosków do miejskiego programu MEWA na dofinansowanie wymiany tradycyjnych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Wzory wniosków są już do pobrania na stronach internetowych Miasta.

Miejski program MEWA zakłada trwałą likwidację systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym (piece) i jego zamianę na systemy bardziej ekologiczne. Może to być na przykład podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, na pellet lub odnawialne źródło energii. Ci, którzy się na to zdecydują, mogą otrzymać aż 55 proc. dofinansowania na ten cel z miejskiego budżetu. Oferta jest skierowana zarówno do indywidualnych właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych, jak i wspólnot mieszkaniowych, a także gminnych jednostek publicznych, firm i osób prawnych.

Procedura związana z uzyskaniem finansowego wsparcia jest bardzo prosta. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek – ich wzory są już dostępny w internecie. Od 1 czerwca będzie je można składać w Urzędzie Miasta, osobiście lub listownie. Nie warto zwlekać z decyzją, ponieważ przy rozpatrywaniu wniosków pod uwagę będzie brana kolejność zgłoszeń.

Program MEWA działa na zasadzie refundacji poniesionych kosztów, co oznacza, że należy samemu ponieść koszty przedsięwzięcia, a dotacja wypłacana jest po jego zakończeniu, rozliczeniu i przedstawieniu wymaganej dokumentacji. Z dotacji można pokryć m.in. koszt prac związanych z demontażem palenisk węglowych, przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym opinii i projektów, zakup i montaż nowego systemu ogrzewania lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Celem programu MEWA jest ograniczenie emisji do powietrza szkodliwych substancji, w tym groźnych pyłów i dwutlenku węgla, których źródłem są tradycyjne piece, wciąż obecne w szczecińskich domach. Jest on realizowany w ramach programu Klimat dla Zdrowia, obejmującego szereg działań, które realnie poprawiają warunki życia w Szczecinie i pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie mieszkańców.

Po więcej informacji, a także wzory wniosków do pobrania zapraszamy na stronę internetową programu: www.szczecin.eu/zielonemiasto zakładka MEWA. Na pytania mieszkańców czekamy również pod numerem tel.: 91 42 45 845.  

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

22.05.2018

© Urząd Miasta Szczecin