przejdź do głównej treści strony

Kurs pierwszej pomocy w XII LO

Spacerujesz sobie beztrosko w niedzielne popołudnie po Wałach Chrobrego albo Jasnych Błoniach. Nagle kilka metrów od ciebie przewraca się mężczyzna w średnim wieku. Pada na plecy. Ludzie szybko do niego podchodzą, ktoś dzwoni na pogotowie, ale nikt z obecnych nie rozpoczyna czynności udzielania pierwszej pomocy. Ludzie patrzą się jeden na drugiego, ale w tej kryzysowej sytuacji nikt z obecnych nie wie jak prawidłowo zareagować. A czas decydujący o powodzeniu akcji ratunkowej mija…

Praktyczne umiejętności z zakresu pierwszej pomocy są potrzebne każdemu. Oprócz ich zdobycia, co pewien czas trzeba odświeżać wiedzę i umiejętności z tej dziedziny. W XII LO, 20 września 2017 r. uczniowie klasy III LO o profilu ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo ukończyli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem kursu było zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności zachowania się w najczęściej spotykanych stanach zagrożenia zdrowia i życia.

Uczniowie zdobyli podstawową wiedzę na temat anatomii i fizjologii człowieka, postępowania w różnych sytuacjach (np. utrata przytomności, tamowanie krwotoków, zadławienia, zatrucia, złamania, zwichnięcia itp.). Podczas zajęć uczniowie wykonywali ćwiczenia praktyczne na sobie oraz ćwiczyli na fantomach. W ten sposób zyskali cenne umiejętności, które w kryzysowej sytuacji mogą uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Po zakończonym kursie uczniowie otrzymali certyfikat. Ale prawdziwa weryfikacja tych umiejętności dopiero nastąpi….

Autor:  Liceum Ogólnokształcące Nr 12 

26.09.2017

© Urząd Miasta Szczecin