przejdź do głównej treści strony

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej w SP 63

23 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 63 w Szczecinie odbyły się XLI Miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".

Turniej miał charakter konkursu i składał się z dwóch etapów, a uczestnicy byli podzieleni na trzy grupy wiekowe. Po części pisemnej wyłoniono najlepszych zawodników, którzy w kolejnym etapie odpowiedzi udzielali ustnie, po wcześniejszym losowaniu pytań. Oprócz specjalistycznej wiedzy, w tym przypadku należało wykazać się również znajomością strażackiego sprzętu.

W konkursie wzięło udział 54. uczniów z 15 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Celem turnieju jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy on popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży: znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru i innych zagrożeń, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Komendant Miejski KM PSP w Szczecinie st. bryg. Kazimierz Lesisz oprócz podziękowań za gościnę i nieocenioną pomoc w organizacji turnieju Pani Joannie Połeć- Trusiuk, podkreślił wagę wzrostu świadomości istniejących zagrożeń wśród najmłodszego pokolenia. Przy wręczaniu nagród dla finalistów uczestniczyli również: radny Szczecina, ale także Prezes Zarządu Miejskiego ZOSP dh Henryk Jerzyk oraz przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Henryk Szelągiewicz.

Laureaci poszczególnych grup wiekowych będą reprezentować Szczecin i swoje szkoły w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w dniu 28 kwietnia 2018 r. w Płotach.

 

Poniżej końcowa klasyfikacja finalistów:

Szkoły podstawowe:
1. Aleksander Zwierzewicz - Szkoła Podstawowa nr 68 w Szczecinie.
2. Gabriel Wiśniewski - Szkoła Podstawowa nr 63 w Szczecinie.
3. Dominika Ziajor - Szkoła Podstawowa nr 63 w Szczecinie.

Szkoły podstawowe /grupa starsza/ i gimnazjalne:
1. Kornelia Krajewska - Szkoła Podstawowa nr 21 w Szczecinie.
2. Damian Imperowicz – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 w Szczecinie.
3. Łukasz Bretyn - Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. św. Brata Alberta w Szczecinie.

Szkoły ponadgimnazjalne:
1. Krzysztof Kuca - Liceum Ogólnokształcące nr 7 w Szczecinie.
2. Jakub Sterna – Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie.
3. Szymon Wiśniewski – Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Szczecinie.

Laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach. 

Autor:  Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie 

28.03.2018