przejdź do głównej treści strony

Straż miejska apeluje: Nie bądź obojętny, pomóż bezdomnym

Nadeszła prawdziwa zima ,od kilku dni temperatura spada poniżej zera. Z tej zimowej aury pewnie najbardziej cieszą się dzieci, dorośli trochę mniej, bo to i chodnik trzeba odśnieżyć, opony w samochodzie zmienić na zimowe... Najmniej powodów do zadowolenia mają ci, z którymi los nie obszedł się łaskawie. Bezdomni.

W trosce o ich życie i zdrowie miejskie służby już od początku listopada (rozpoczęła się wtedy Akcja "Pogotowie Zimowe") monitorują miejsca przebywania osób bezdomnych, głównie na działkach i znanych z lat ubiegłych koczowiskach .Obecnie te kontrole odbywają się kilka razy na dobę. Strażnicy miejscy, nieraz także z pracownikami socjalnymi z MOPR-u odwiedzają osoby bezdomne, pytają jakiej potrzebują pomocy i oferują im miejsca w schroniskach. Każdy z odwiedzanych otrzymuje kartkę z informacją telefoniczną, adresową i mapką sytuacyjną. Takie informacje w razie potrzeby będą mogły być pomocne, kiedy osoba bezdomna zdecyduje się na skorzystanie z noclegowni , ogrzewalni czy schroniska. Podczas wyjazdu do miejsc przebywania osób bezdomnych strażnicy zaopatrzeni są termosy z gorącą herbatą.

Codziennie dyżurni operatorzy SM przyjmują zgłoszenia od mieszkańców o bezdomnych przebywających w ekstremalnych warunkach: w parawanach śmietnikowych, zimnych piwnicach, zalegających na ławkach. Połączenie alkoholu, co w przypadku osób bezdomnych nie jest rzadkością, z niską temperaturą powietrza może mieć tragiczny finał. Jak do tej pory takie sytuacje nie miały miejsca, chociaż w dniu wczorajszym strażnicy musieli wezwać do starszej kobiety koczującej w blaszanym garażu na Świerczewie Pogotowie Ratunkowe. Kobieta uporczywie odmawiała przyjęcia pomocy i udania się do noclegowni, jednak jej stan wskazywał ,że przebywanie w tych warunkach może narazić ją na utratę zdrowia czy nawet życia. Starsza pani została przewieziona do szpitala.

Straż miejska apeluje: kiedy spotykasz osobę bezdomną na ulicy czy w innym miejscu, która może potrzebować pomocy, warto poinformować o tym odpowiednie służby – telefony: 986 Straż Miejska, 112 Policja.

Autor:  Straż Miejska Szczecin 

11.02.2021