przejdź do głównej treści strony

Pierwszy hybrydowy Solaris gotowy

Pierwszy z szesnastu hybrydowych autobusów, kupionych przez Miasto Szczecin, zjechał z taśmy produkcyjnej. Autobus powinien trafić do Szczecina z początkiem listopada br.

Pojazd, o którym mowa to, hybrydowy Solaris Urbino 18. Miasto kupiło 8 takich autobusów, oraz 8 krótkich - Urbino 12. Pojazdy napędza silnik spalinowy i elektryczny. Zaletą takiego rozwiązania jest, to że obie jednostki mogą pracować na przemian lub jednocześnie, w zależności od potrzeb. Silnik elektryczny może być prądnicą i ładować akumulatory lub kondensator w wyniku napędzania silnikiem spalinowym lub w wyniku hamowania silnikiem. W układach takich całość sterowana jest przez system elektroniczny zapewniający optymalne wykorzystanie energii. Zaletą układów hybrydowych jest zmniejszenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych spalin (obecnie spełniają najbardziej rygorystyczne normy w tym zakresie) oraz hałasu.

Po zastosowaniu napędu hybrydowego można część energii gromadzić w akumulatorach i wykorzystać przy ponownym ruszaniu. Istnieje również możliwość wyłączania silnika spalinowego podczas częstych postojów co również wpływa na powstawanie oszczędności.

Autobusy hybrydowe posiadają ponadto możliwość wyłączenia silnika spalinowego np. podczas przejazdu przez zabytkowe części miast w celu ochrony zabytków przed niszczącym wpływem zanieczyszczeń.

Zakup autobusów hybrydowych to jedno z działań realizowanych w ramach strategii miasta Floating Garden 2050. Koszt to ponad 41 mln zł. Nowe autobusy trafią do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica.

Projekt pn. „Zakup 16 autobusów hybrydowych dla Miasta Szczecin w podziale na części” współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

15.10.2018

© Urząd Miasta Szczecin