przejdź do głównej treści strony

Światowy Dzień Walki z Rakiem - biała sobota

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor w Szczecinie uprzejmie informuje, że w niedzielę 4 lutego 2018 roku obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Święto to ustanowione zostało na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Przyjęto wówczas Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających oraz metod leczenia chorób nowotworowych.

Obecnie aktualnym programem profilaktyki raka w Polsce jest Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych który został rozpisany na lata 2016-2024.

Ministerstwo Zdrowia założyło, że dzięki realizacji programu zdołamy zwalczać i zapobiegać chorobom nowotworowym, które są obecnie jednym z głównych powodów zgonów Polaków. W ramach programu postawiono na edukację Polaków aby nauczyć ich jak zdrowo żyć, żeby ograniczyć ryzyko chorób nowotworowych, a także zachęcić, żeby częściej zgłaszali się na badania profilaktyczne. Należą do nich m.in badania mammogarficzne, cytologiczne kolonoskopowe itd.

W związku z powyższym Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami – już po raz osiemnasty – organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. Tego dnia możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie. W ramach tzw. “białej soboty”, która odbędzie się 3 lutego 2018 roku, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. Na bezpłatne badania i konsultacje należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL.

Program Dnia Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 2018 będzie polegał na udzielaniu konsultacji onkologicznych z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki antynowotworowej, przeprowadzaniu badań diagnostycznych (mammografia, badania cytologiczne, pomiar PSA, ciśnienia i cukru), zwiedzaniu oddziałów placówek diagnostyczno-leczniczych, organizacji wykładów i pogadanek na temat profilaktyki oraz promocji wiedzy na temat interdyscyplinarnego leczenia onkologicznego i psychoonkologii.

Dzień Dni Otwartych podczas Światowego Dnia Wali z Rakiem w 2018 r. organizowany jest również przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie przy ul. Strzałowskej 22, 71-730 Szczecin

Osoby odpowiedzialne i do kontaktu:
dr Mariusz Holicki
mail: rezonans@onkologia.szczecin.pl,

W godz. 8:00-14:00 w Pracowni Mammografii w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej budynek nr 8. Wykonywane będą mammografie dla kobiet w ramach programu Profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi w wieku 50-69 lat. 

Autor:  Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna Szczecin 

01.02.2018

© Urząd Miasta Szczecin