przejdź do głównej treści strony

Szczecin stawia na ekologię

W miejskim powietrzu będzie mniej spalin! Szczecin ekologicznie modernizuje swoją flotę pojazdów i kupuje kolejne auta elektryczne.

Ponadto w naszym mieście powstaną trzy ogólnodostępne stacje szybkiego ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli lepsze możliwości naładowania aut!

Dzięki stacjom szybkiego ładowania, uzupełnienie energii w akumulatorze do poziomu 80 proc. zajmie niespełna 30 minut. W warunkach miejskich oznacza to około 150 km jazdy w cenie 6 zł za sto kilometrów.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, dostawę, posadowienie, przyłączenie do sieci elektroenergetycznej oraz uruchomienie trzech stacji szybkiego ładowania pojazdów. Obecnie analizowane są złożone oferty. Stacje powinny się pojawić na początku przyszłego roku. Samochody naładujemy w punktach: przy ul. Klonowica, Felczaka, Tetmajera. Będą one ogólnodostępne i darmowe.

Stacje szybkiego ładowania na pewno się przydadzą, ponieważ ZDiTM planuje zakupić kolejne cztery auta elektryczne, które uzupełnią i zmodernizują miejską flotę pojazdów.

W poniedziałek otwarto oferty zamówienia publicznego „Zakup i dostawa 4 szt. fabrycznie nowych kompletnych wolnych od wad konstrukcyjnych, materiałowych i wykonawczych samochodów osobowych o napędzie w 100% elektrycznym wraz z akumulatorami”. Oferty są analizowane. Tym razem do Szczecina mają przyjechać auta typu hatchback lub kombi-van.

Jedno z zakupionych aut będzie do dyspozycji pracowników ZDiTM, a trzy - Domów Pomocy Społecznej. Przypomnijmy, że w lipcu do Szczecina trafiły już pierwsze cztery takie pojazdy – auta marki Nissan Leaf. Z dwóch korzysta ZDiTM, a pozostałych Wydział Oświaty. Dostawca będzie miał 60 dni od momentu podpisania umowy na przekazanie pojazdów.

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 

17.10.2017

© Urząd Miasta Szczecin