przejdź do głównej treści strony

Czat - Bezpieczeństwo w sieci i ochrona danych

W związku z obchodami Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych oraz zbliżającymi się dniami bezpiecznego komputera Portal Bezpieczni Razem oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli organizują CZAT dla uczniów, nauczycieli i rodziców szczecińskich jednostek oświatowych na temat "Bezpieczeństwa w sieci i ochrona danych osobowych". CZAT odbędzie się w dniu 6 lutego 2018r. i będzie trwał godzinę od 11:00 do 12:00. Naszymi Gośćmi - Specjalistami będą:

  • Waldemar Zaborski - Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli,
  • Aspirant Michał Sroka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie,
  • Grzegorz Holka - Administrator Bezpieczeństwa Informacji Urzędu Miasta Szczecin,
  • Janusz Żyliński - p.o. Dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Szczecin.

Już teraz zapraszamy do zadawania pytań (klik)

Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony na dzień 28 stycznia przez Komitet Ministrów Rady Europy. Obchodzony jest w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta, jest najstarszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Dzień ten ustanowiony dla podkreślenia wagi odpowiedniej ochrony danych, tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym każdego obywatela. Celem Rady Europy było również uwrażliwienie obywateli na ochronę danych oraz poinformowanie ich o przysługujących prawach. Ma również zwrócić uwagę wszystkich obywateli państw Europy na kwestie związane z ochroną danych, a także przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy w tym zakresie.

Polska włączyła się w organizację Dnia Ochrony Danych Osobowych w roku 2007.

We wszystkich szkołach, w których dla dzieci i młodzieży szkolnej prowadzone są zimowiska proponuję kilka chwil poświęcić na zapoznanie z zagadnieniami ochrony danych osobowych oraz do refleksji na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii i świadomymi sposobami unikania zagrożenia w Internecie. Uczniowie powinni stać się bardziej świadomi swoich praw i obowiązków w zakresie ochrony danych osobowych, tak, aby idea ochrony stała się bardziej powszechna zarówno wśród uczniów, nauczycieli jak i rodziców.
Można w tym dniu zorganizować gry, zabawy i konkursy poświęcone tematyce ochrony danych osobowych, w tym szczególnie danych sensytywnych (wrażliwych). Relacje ze spotkań i wszelkie inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa w sieci i ochrona danych osobowych można przesłać na adres redakcji Portalu Bezpieczni Razem.

Autor:  Redakcja Portalu Bezpieczni Razem 

11.01.2018