przejdź do głównej treści strony

Finał III Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy

12 maja 2017 r. odbył się finał trzeciego już Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy, którego organizatorami byli:
- Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich w Szczecinie
- Wydział Zdrowia Publicznego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Konkurs został objęty honorowymi patronatami:
- Wojewody Zachodniopomorskiego,
- Marszałka Zachodniopomorskiego,
- Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty,
- Polskiej Rady Resuscytacji
oraz Honorowym Mecenatem Prezydenta Miasta Szczecin.
Patronat medialny objęła TVP Szczecin.

Konkurs ma na celu popularyzację wśród młodzieży wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnego typu wypadkach. Jego pomysłodawcą jest nauczyciel Gimnazjum nr 18 w Szczecinie, pan Robert Wypart.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 58 szkół gimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Pięcioosobowe drużyny przystąpiły do etapu teoretycznego (test rozwiązywany przez Internet), na podstawie którego wyłoniono 10 najlepszych drużyn, które rywalizowały ze sobą w części praktycznej.

Na terenie Wałów Chrobrego, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w Parku im. Stefana Żeromskiego na każdą drużynę czekały profesjonalnie przygotowane punkty, w których należało jak najlepiej wykonać konkretne zadania konkursowe – udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych nieszczęśliwych zdarzeniach. Oceną zajmowała się szczecińska Ochotnicza Straż Pożarna, jak również Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie.

Statystami byli uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 18 w Szczecinie. Jak co roku ich gra aktorska, w połączeniu z niezwykle przekonującą i realistyczną charakteryzacją (wykonaną przez szczecińską Ochotniczą Straż Pożarną) pozwoliła uczestnikom konkursu wejść w rolę ratownika i reagować jak w prawdziwym życiu.

Uczestnicy wysoko ocenili jakość przygotowanych dla nich zadań, do najatrakcyjniejszych i najbardziej wymagających zaliczono: pomoc poszkodowanym w bójce pseudokibiców (wiele różnorodnych obrażeń, w tym opatrywanie osoby z przerwaniem ciągłości powłok brzusznych); opatrywanie rannej rowerzystki, która na skutek wypadku z samochodem osobowym doznała amputacji kończyny; udzielenie pomocy młodym osobom, które bawiły się przy ognisku (sprawnie odegrali osoby odurzone narkotykami: ktoś się krztusił, ktoś inny poparzył dłonie ogniem,…). Nie zabrakło skonfliktowanej pary popijającej alkohol w ustronnym miejscu, osoby ukąszonej przez żmiję czy dziecka, które zakrztusiło się posiłkiem. Po każdym wykonanym zadaniu sędzia omawiał z drużynami oraz ich opiekunami przeprowadzoną przez młodzież akcję ratowniczą.

Po ukończeniu wszystkich zadań uczestnicy zostali poczęstowani gorącym posiłkiem. Około godziny 13.00. wszyscy udali się nad Odrę, by podziwiać pokaz ratownictwa przeprowadzony przez wykwalifikowanych ratowników WOPR w Szczecinie oraz funkcjonariuszy Referatu Wodnego Miejskiej Komendy Policji w Szczecinie.

Punkty zostały podliczone. Galę kończącą imprezę poprowadziła p. Mariola Cieśla, Dyrektor Wydziału Zdrowia Publicznego, współorganizator konkursu. Młodzież ze zniecierpliwieniem czekała na wyniki. Poniżej prezentujemy klasyfikację końcową 10 najlepszych drużyn w województwie zachodniopomorskim:

1. miejsce – Gimnazjum nr 18 w Szczecinie,
2. miejsce – Gimnazjum nr 4 w Stargardzie Szczecińskim,
3. miejsce – Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim,
4. miejsce – Gimnazjum w Gryfinie,
5. miejsce – Gimnazjum w Połczynie Zdroju,
6. miejsce – Gimnazjum w Chwiramie,
7. miejsce – Gimnazjum nr 46 w Szczecinie,
8. miejsce – Gimnazjum w Kołobrzegu,
9. miejsce – Gimnazjum w Węgorzynie,
10. miejsce – Gimnazjum w Gryficach.


Serdecznie gratulujemy uczestnikom, zapraszamy na ratownicze zmagania za rok!

Dziękujemy


 

Autor:  Gimnazjum nr 18 

18.05.2017

© Urząd Miasta Szczecin