O cyberprzemocy w Gimnazjum Nr 18

Dnia 12 kwietnia 2017 roku odwiedził nas Pan aspirant Michał Sroka z Komendy Miejskiej Policji. Tematem przewodnim naszego spotkania był Program stworzony około 10 lat temu przez Policję zwany „Cyberdżungla”.

szczegóły »
Nasz szpital w telewizji Canal+ Discovery

Dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPWSZ, będzie bohaterem kolejnego odcinka programu „Polacy z wyboru”, który zostanie wyemitowany w Canal+ Discovery 27 kwietnia br. o godz. 21.00.

szczegóły »
Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta.

szczegóły »
Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

  III Wojewódzki Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Dla Młodzieży Gimnazjalnej

szczegóły »
"Biała sobota" w szpitalu w Zdunowie

Każdy będzie mógł zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru, wykonać badanie podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc.

szczegóły »
Warsztat dla wolontariuszy: praca z osobami niewidomymi i niedowidzącymi

Warsztaty poprowadzą doświadczeni, wieloletni pracownicy Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Zachodniopomorskiego

szczegóły »
Świadomi i Bezpieczni - znakowanie rowerów

W ramach programu "Świadomi i Bezpieczni" komisariat Policji Szczecin - Pogodno wraz z Radą Osiedla Gumieńce w dniu 20.05.2017 r. będzie organizował znakowanie rowerów.

szczegóły »
Stoisko ECOSZCZECIN

W najbliższą sobotę tj. 20.05.2017 r. od godz. 12:00 serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny, który odbędzie się na terenie parku Kutrzeby (dzielnica Pogodno).

szczegóły »
Dzień Dawców Szpiku w Galaxy

Wolontariusze z Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich zapraszają na Dzień Dawcy Szpiku, który odbędzie się w najbliższą sobotę - 20 maja 2017 r.

szczegóły »
Warsztaty “Wolontariat w pierwszych krokach”

Szkolenie będzie okazją do rozwiania wątpliwości, rozmowy o oczekiwaniach i poznania korzyści jakie może mieć wolontariusz.

szczegóły »
Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik strażacki z szeregiem atrakcji dla dzieci i mieszkańców Szczecina.

szczegóły »
Światowy Dzień Moczenia Nocnego

Problem moczenia nocnego dotyczy bardzo dużej grupy dzieci i jest drugim najczęstszym, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłym zaburzeniem.

szczegóły »
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy - 31.05.17r. Szczecin

Szkolenie to będzie prowadzone w nowoczesnej formule, w oparciu o Wytyczne 2015 Polskiej Rady Resuscytacji, przy wykorzystaniu nowoczesnych fantomów.

szczegóły »
Szczeciński nieWielki Festiwal Wolontariatu – WOLOGRA

Zapraszamy Szkolne Kluby Wolontariusza i grupy uczniów z klas szóstych szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami

szczegóły »

Aktualności Publikacje RSS Newsletter Bezpieczna sieć Bezpieczny konsument Wiesz co jesz? Sztuka przetrwania Ochrona danych osobowych Pomoc dla bezdomnych Multimedia Serwis mapowy Hot Spot Szczecińskie Cmentarze

Aktualności

Finał III Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy

12 maja 2017 r. odbył się finał trzeciego już Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy, którego organizatorami byli:
- Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich w Szczecinie
- Wydział Zdrowia Publicznego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Konkurs został objęty honorowymi patronatami:
- Wojewody Zachodniopomorskiego,
- Marszałka Zachodniopomorskiego,
- Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty,
- Polskiej Rady Resuscytacji
oraz Honorowym Mecenatem Prezydenta Miasta Szczecin.
Patronat medialny objęła TVP Szczecin.

Konkurs ma na celu popularyzację wśród młodzieży wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnego typu wypadkach. Jego pomysłodawcą jest nauczyciel Gimnazjum nr 18 w Szczecinie, pan Robert Wypart.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 58 szkół gimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Pięcioosobowe drużyny przystąpiły do etapu teoretycznego (test rozwiązywany przez Internet), na podstawie którego wyłoniono 10 najlepszych drużyn, które rywalizowały ze sobą w części praktycznej.

Na terenie Wałów Chrobrego, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w Parku im. Stefana Żeromskiego na każdą drużynę czekały profesjonalnie przygotowane punkty, w których należało jak najlepiej wykonać konkretne zadania konkursowe – udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych nieszczęśliwych zdarzeniach. Oceną zajmowała się szczecińska Ochotnicza Straż Pożarna, jak również Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie.

Statystami byli uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 18 w Szczecinie. Jak co roku ich gra aktorska, w połączeniu z niezwykle przekonującą i realistyczną charakteryzacją (wykonaną przez szczecińską Ochotniczą Straż Pożarną) pozwoliła uczestnikom konkursu wejść w rolę ratownika i reagować jak w prawdziwym życiu.

Uczestnicy wysoko ocenili jakość przygotowanych dla nich zadań, do najatrakcyjniejszych i najbardziej wymagających zaliczono: pomoc poszkodowanym w bójce pseudokibiców (wiele różnorodnych obrażeń, w tym opatrywanie osoby z przerwaniem ciągłości powłok brzusznych); opatrywanie rannej rowerzystki, która na skutek wypadku z samochodem osobowym doznała amputacji kończyny; udzielenie pomocy młodym osobom, które bawiły się przy ognisku (sprawnie odegrali osoby odurzone narkotykami: ktoś się krztusił, ktoś inny poparzył dłonie ogniem,…). Nie zabrakło skonfliktowanej pary popijającej alkohol w ustronnym miejscu, osoby ukąszonej przez żmiję czy dziecka, które zakrztusiło się posiłkiem. Po każdym wykonanym zadaniu sędzia omawiał z drużynami oraz ich opiekunami przeprowadzoną przez młodzież akcję ratowniczą.

Po ukończeniu wszystkich zadań uczestnicy zostali poczęstowani gorącym posiłkiem. Około godziny 13.00. wszyscy udali się nad Odrę, by podziwiać pokaz ratownictwa przeprowadzony przez wykwalifikowanych ratowników WOPR w Szczecinie oraz funkcjonariuszy Referatu Wodnego Miejskiej Komendy Policji w Szczecinie.

Punkty zostały podliczone. Galę kończącą imprezę poprowadziła p. Mariola Cieśla, Dyrektor Wydziału Zdrowia Publicznego, współorganizator konkursu. Młodzież ze zniecierpliwieniem czekała na wyniki. Poniżej prezentujemy klasyfikację końcową 10 najlepszych drużyn w województwie zachodniopomorskim:

1. miejsce – Gimnazjum nr 18 w Szczecinie,
2. miejsce – Gimnazjum nr 4 w Stargardzie Szczecińskim,
3. miejsce – Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim,
4. miejsce – Gimnazjum w Gryfinie,
5. miejsce – Gimnazjum w Połczynie Zdroju,
6. miejsce – Gimnazjum w Chwiramie,
7. miejsce – Gimnazjum nr 46 w Szczecinie,
8. miejsce – Gimnazjum w Kołobrzegu,
9. miejsce – Gimnazjum w Węgorzynie,
10. miejsce – Gimnazjum w Gryficach.


Serdecznie gratulujemy uczestnikom, zapraszamy na ratownicze zmagania za rok!

Dziękujemy


 

Autor:  Gimnazjum nr 18 
18.05.2017


 •  

 •  

 •  

 •  

 •  

 •  

 •  

 •  

 •  

 •  

 •