przejdź do głównej treści strony

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego na szczecińskich ulicach

Od wczesnych godzin porannych na szczecińskich ulicach trwają wzmożone działania pn. „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie przyglądają się uczestnikom ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych, gdzie z uwagi na kolidujące ze sobą potoki pojazdów i pieszych może dochodzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Policjanci skupiają się na błędach popełnianych przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, które są najczęstszymi przyczynami zdarzeń z udziałem niechronionych. Na pochwałę i pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć piesi, którzy przekraczają jezdnię w miejscu niedozwolonym lub nie stosują się do sygnalizacji świetlnej, a także kierujący, którzy swoim zachowaniem naginają podstawowe przepisy prawa o ruchu drogowym, stworzone właśnie dla ochrony niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jesień i zima to najgorszy okres dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pogarszające się z każdym dniem warunki atmosferyczne, mgła i opady deszczu sprawiają, że piesi są słabiej widoczni. Do tego dochodzi jeszcze wydłużenie drogi hamowania pojazdów przy śliskiej, mokrej nawierzchni oraz szybciej zapadający zmrok. Dlatego tak ważne jest by każdy z uczestników ruchu drogowego stosował się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie bagatelizował tak dobrze znanych wszystkim zasad ruchu drogowego.

Dzisiejsze działania to doskonała okazja do nauki i przypomnienia najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, którzy już niedługo będą samodzielnie poruszać się po ulicach naszego miasta, o podstawowych zasadach i przepisach obowiązujących na drodze. Poranna lekcja prowadzona przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie była niespodzianką dla uczniów pierwszej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 53 przy ul. Budzysza Wosia. Zaskoczone pierwszaki doskonale poradziły sobie z trudnymi pytaniami policjantów i wzorowo reagowały podczas praktycznych zajęć na bezpiecznej macie imitującej drogę.

Miłe zaskoczenie wśród uczestników ruchu drogowego wywołał także patrol drogówki, który pojawił się w prawobrzeżnych dzielnicach miasta i rozdawał elementy oraz kamizelki odblaskowe. Choć przepisy prawa o ruchu drogowym zobowiązują pieszych do używania elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, to namawiamy do używania ich także w mieście, bowiem jest tu wiele miejsc, które wieczorem i nocą nie są dobrze oświetlone. Elementy przekazane niechronionym uczestnikom uzyskano dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.


mł. asp. Karolina Rykaczewska

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 

12.12.2016

© Urząd Miasta Szczecin