przejdź do głównej treści strony

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

We wtorek (23 kwietnia br.) Straż Pożarna w całej Polsce wyjeżdżała do pożarów lasów 363 razy. Najwięcej z nich, bo 102 wybuchło na Mazowszu. Na większości obszarów Polski obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach.

We wtorek pożar wybuchł między innymi w Kampinoskim Parku Narodowym na Mazowszu. Żywioł zniszczył 12 hektarów lasu. Z ogniem walczyło 81 strażaków i 20 samochodów gaśniczych. Niemal w tym samym czasie doszło do drugiego pożaru na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Cieksyn w pow. nowodworskim. Tam spłonęło 45 hektarów lasu oraz trzy domki letniskowe. W działaniach brało udział 69 strażaków i 30 samochodów gaśniczych. W całym kraju płoną również trawy. W ciągu ostatniej doby strażacy odnotowali 842 takie pożary.

Strażacy apelują o rozwagę podczas przebywania w lesie. Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży i groźny pożar lasu.

Ryzyko pożarów w lasach mogą zmniejszyć długie i intensywne opady deszczu. Jednak IMiGW nie prognozuje takich zjawisk w najbliższych dniach. W czwartek temperatura wzrośnie do 25°C, a w piątek nawet do 27°C. Ochłodzenia spodziewać się można w sobotę.

Strażacy walczyli też wczoraj ze skutkami silnego wiatru. Łącznie zanotowano 2071 takich zdarzeń. Konieczne było między innymi usuwanie połamanych drzew, które tarasowały drogi i tory kolejowe. Wiatr uszkodził 281 budynków mieszkalnych i 115 zabudowań gospodarczych. Ucierpiały również linie energetyczne, przez co 4 tysiące odbiorców pozbawionych było prądu. Na bieżąco prowadzone są prace naprawcze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że do wieczora, najsilniejszy wiatr spodziewany jest na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu i Mazowszu (do 80 km/h). W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. 

Autor:  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych 

25.04.2019

© Urząd Miasta Szczecin