Jaka jest historia używania sygnałów alarmowych? W jakich sytuacjach sygnały alarmowe były używanie? Jaka jest różnica między ostrzeganiem i alarmowaniem? Jak przekazywane sę komunikaty? Opowiedzi na te pytania można znaleźć w rozmowie z Jarosławem Kęsickim - Inspektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w Urzędzie Miasta Szczecin.
Używanie sygnałów alarmowych reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 7.01.2013 w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach. W złączniku określone są wzory komunikatów alarmowych i sygnałów alarnowych.
Ostrzeganie - przekazanie komunikaru uprzedzającego o prawdopodobnych zagrożeniach i zaleceniach postępowania poprzez komunikat w radiu, telewizji, sms, Aplikacja RSO, mobilne urządzenia nagłaśniające.
Alarmowanie - natychmiastowe przekazanie sygnału o zagrożeniu, skażeniu, zakażeniu, o sytuacji kryzysowej, o działaniach antyterrorystycznych lub wojennych.
Wkrótce:
Sygnały alarmowe - Rozmowa cz.2 - Rodzaje oraz próbki sygnałów alarmowych emitowanych za pomocą syren alarmowych oraz sposoby powiadamiania ludności o zagrożeniach.
29.06.2018