przejdź do głównej treści strony

Na grzyby - poradnik

 

 

Poradnik "Na grzyby" obejmuje tematy: zasady bezpiecznego grzybobrania oraz najczęstsze grzybowe pomyłki.

Informacji udziela Pani Marzena Pacała-Łochnicka - Przedstawiciel Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Szczecinie.

Zasady bezpiecznego grzybobrania.

  • nie należy wybierać się na grzybobranie bez wystarczającej wiedzy na temat grzybów oraz sposobu ich zbierania
  • nie należy odcinać trzonu, ponieważ w ten sposób typowe dla danego gatunku „cechy" pozostawiamy w lesie, grzyby należy wykręcać z podłoża
  • nie należy zbierać okazów młodych, o niewykształconych jeszcze cechach istotnych dla danego gatunku, bo wtedy bardzo łatwo je pomylić
  • nie należy mieszać grzybów jadalnych z takimi co do których mamy wątpliwości w zakresie gatunku
  • należy zbierać wyłącznie znane gatunki, a przy najmniejszych wątpliwościach pozostawić grzyba w lesie. Nie należy niszczyć grzybów nawet tych niejadalnych ponieważ są ważnym składnikiem ekosystemu. Gatunki niejadalne dla człowieka są pokarmem dla zwierząt leśnych.
  • grzyby należy zbierać do przewiewnych koszy, nie przechowujmy w foliowych torbach czy workach – w ten sposób ich jakość może ulec pogorszeniu i gatunki jadalne mogą stać się szkodliwe dla zdrowia.
  • przy niewystarczającej znajomości grzybów najlepiej w ogóle zrezygnować z grzybów z blaszkami pod kapeluszem, ponieważ te gatunki posiadają trujące „sobowtóry”, a wybierać wyłącznie te, które mają rurki (gąbkę) z tego rodzaju grzybów występują gatunki niejadalne, ale nie trujące śmiertelnie.
  • pamiętajmy, że w razie wątpliwości, co do zebranych gatunków, zawsze możemy skorzystać z bezpłatnej porady klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
  • po zebraniu grzybów należy je jak najszybciej przetworzyć, dłuższe przechowywanie pogarsza jakość grzybów

Najczęstsze grzybowe pomyłki.
Najczęstsze zatrucia grzybami odnotowano po spożyciu:

MUCHOMORA SROMOTNIKOWEGO mylonego z GOŁĄBKIEM SKROMNYM, CZUBAJKĄ KANIĄ, a młode okazy z PIECZARKĄ
Informacja godna uwagi - najważniejsze cechy muchomorów trujących (sromotnikowego, wiosennego i jadowitego) to białe blaszki, bulwiasto zgrubiały trzon u podstawy (ukryty w odstającej pochwie) oraz pierścień przyrośnięty w górnej części trzonu. Wystarczy tylko 50g spożytego muchomora sromotnikowego, aby wywołać zatrucie, powodujące nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych.

LISÓWKA POMARAŃCZOWA mylona z PIEPRZNIKIEM JADALNYM (KURKA) Cechy charakterystyczne dzięki którym można odróżnić grzyba trującego to budowa trzonu zdecydowanie grubsza od kurki. Kolor intensywnie pomarańczowy nawet w przekroju.

W każdej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej są dyżury wyznaczone w okresie sezonu grzybowego, podczas których można przyjść z grzybami i poprosić o poradę.

Więcej informacji na temat grzybów można znaleźć na stronie „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” oraz http://wsse-poznan.pl/category/informacje/grzyby/

Na grzyby - poradnik część 2

Na grzyby - poradnik część 3

Na grzyby - poradnik część 4

Film Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia:

Tekst: Marzena Pacała-Łochnicka - Przedstawiciel Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Szczecinie

Autor:  Portal Bezpieczni Razem 

28.09.2015


Lista załączników: