przejdź do głównej treści strony

Na grzyby - poradnik część 4

 

 

Czwarty odcinek poradnika "Na grzyby" porusza temat: jak zbierać i przechowywac grzyby?.

Informacji udziela Pani Marzena Pacała-Łochnicka - Przedstawiciel Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Szczecinie.

Grzyby, oprócz tego, że wzbogacają smak naszych potraw, to odgrywają ogromną rolę w ekosystemie, są niezbędne do życia drzew i innych roślin w lesie. Dla wielu zwierząt są pokarmem (nawet te, które są niejadalne i trujące dla człowieka), a owadom świetnie służą jako schronienie. Dlatego należy pamiętać, aby ich nie niszczyć, ponieważ nie ma w przyrodzie niepotrzebnych grzybów. Najwięcej grzybów znajdziemy w lasach mieszanych, tam gdzie jest wiele gatunków drzew liściastych i iglastych. Jednak nie zbierajmy w rejonach silnie zanieczyszczonych, np. w sąsiedztwie dużych zakładów przemysłowych lub przy drogach, gdzie jest duży ruch samochodowy, w pobliżu wysypisk śmieci. Wybierając się na grzyby zabierzmy ze sobą przewiewny kosz lub łubiankę. Nigdy nie zbierajmy do foliowych toreb, plastikowych pojemników i innych szczelnych opakowań, ponieważ grozi to zaparzeniem, zwiększeniem wilgotności grzybów, które stają się świetną pożywką dla pleśni i bakterii wytwarzających substancje toksyczne.

Aby grzyby ponownie obficie zaowocowały należy przestrzegać kilku zasad:

  • nie zbierać bardzo młodych owocników grzybów jadalnych, które nie wysiały jeszcze swoich zarodników,
  • grzyby zbierać tak, aby nie uszkodzić znajdującej się w podłożu grzybni, czyli przez delikatne wykręcanie z lekkim przyciśnięciem do podłoża. Grzyby z miękkim, gąbczastym trzonem delikatnie odcinać przy samej ziemi
  • miejsce po grzybie dobrze jest przykrywać ściółką, gdyż zapobiega to wysuszeniu odkrytej grzybni
  • nie rozkopywać i nie niszczyć ściółki – niszczy się wtedy grzybnię, która za rok mogłaby owocować.

Gdy już nazbieramy grzyby jadalne, zadbajmy o to aby nie popsuć ich jakości, bo wtedy też mogą nam poważnie zaszkodzić. Grzyby należy spożywać wyłącznie po obróbce termicznej. Najlepiej byłoby przetworzyć je tego samego dnia po ich zebraniu. Jeżeli zdecydujemy się na ich przechowywanie to maksymalnie do 48 h w temp do +10OC, w suchym przewiewnym naczyniu, aby zabezpieczyć je przed pleśnią i psuciem. Gotowe potrawy należy przechowywać najdłużej jeden dzień.

Tekst: Marzena Pacała-Łochnicka - Przedstawiciel Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Szczecinie

Autor:  Portal Bezpieczni Razem 

16.09.2014