przejdź do głównej treści strony

Mistrzostwa Polski WOPR - Relacja

Aż 27 rekordów Polski na mistrzostwach pływaków-ratowników!

W dniach 13-15 czerwca 2014 roku na pływalni „Floating Arena” przy ul. Wąskiej w Szczecinie odbyła się 48. edycja Letnich Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym. Był to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata we Francji we wrześniu 2014 roku i ostatnia szansa na uzyskanie minimum kwalifikacyjnego. Dlatego w rywalizacji wzięła udział czołówka polskich pływaków-ratowników. Do Szczecina przyjechało 150 zawodników z 11 klubów. Najmłodsi mieli 12 lat. Najstarszym uczestnikiem zawodów był 77-letni Ryszard Siedlecki z WOPR woj. lubuskiego, utytułowany multimedalista w pływaniu „masters” i sportowym ratownictwie wodnym. W Szczecinie gościliśmy także Pawła Szkudlarka z Wrocławia - aktualnego wicemistrza świata i rekordzistę Polski. Najliczniejszą reprezentację (33 zawodników) wystawił WOPR województwa łódzkiego. W mistrzostwach startowali ponadto ratownicy zrzeszeni w WOPR w Płocku, Lublinie, Ostrołęce, Żyrardowie, Radomiu, Opolu oraz w woj. śląskim i dolnośląskim.

Szczecin reprezentowało 26 zawodników z klubu CKS-SMS Szczecin w Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla. Podopieczni trenera Sławomira Juszkiewicza zdobyli 12 medali. Anna Popiel, rocznik `01, zdobyła 3 srebrne medale; Michał Krajnik, rocznik `99 – 2 srebrne i jeden brązowy, Cezary Kępa, rocznik `96 – 2 srebrne, a Paulina Wojtyś, Szymon Zabawa i Patryk Adamowicz – brąz. Sztafeta w składzie: Paulina Wojtyś, Nikola Vacek, Karolina Cegielska, Kinga Maciupa zajęła III miejsce w konkurencji 4x25 m holowanie manekina.

Multimedalistką zawodów została Anna Nocoń z WOPR woj. śląskiego, która zdobyła 10 medali, w tym 6 złotych. W mistrzostwach dominowały jej koleżanki i koledzy z drużyny, zdobywając 19 medali w kategorii open i 13 medali w kategorii junior. Wśród juniorów młodszych najlepsza była drużyna WOPR z Lublina – 8 medali, a w kategorii młodzików – WOPR łódzki, który zdobył 6 medali. W czasie mistrzostw wielokrotnie padały rekordy Polski. W stracie na 100 m ratowanie manekina w płetwach kobiet i mężczyzn pływacy pobili 8 rekordów Polski w różnych kategoriach. Rekord Polski seniorów trafił do Pawła Szkudlarka, a Jarosław Mazurek, rocznik `79 osiągnął wynik lepszy od rekordu świata w kategorii masters! Pięć rekordów Polski odnotowano w czasie startu na 50 m holowanie manekina, cztery w konkurencji 100 m ratowanie kombinowane. Kolejnych 10 rekordów mistrzostw Polski padło w różnych kategoriach wiekowych w takich konkurencjach, jak: 100 m ratownik, 200 m super ratownik, sztafety: 4x50 m z pasem węgorz i 4x25 m holowanie manekina. W sumie pobito 27 rekordów Polski w różnych konkurencjach i kategoriach wiekowych!

Uczestnicy mistrzostw korzystali z opieki rehabilitantów pod kierunkiem Joanny Drabik z Centrum Kształcenia „Plejada” w Szczecinie. Na trybunach zasiedli mieszkańcy Szczecina oraz uczniowie i nauczyciele Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, współorganizatora mistrzostw.

48. edycję Letnich Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym zorganizował po raz pierwszy w Szczecinie Klub Sportowy CKS-SMS Szczecin, Wydział Sportu UM Szczecin oraz Komisja ds. sportu WOPR pod Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin. Powierzenie organizacji tak prestiżowej imprezy nowo powstałemu klubowi CKS-SMS Szczecin było wyrazem uznania dla dokonań tego klubu w rozwoju sportowego ratownictwa wodnego. Uczestnicy mistrzostw chwalili organizację zawodów oraz atrakcje, jakie przygotowało miasto z okazji Dni Morza. Organizatorzy przygotowali Imprezę uświetniła obecność m.in. wiceprezydenta miasta, Krzysztofa Soski, wiceprzewodniczącej RM Szczecin, Urszuli Pańki, dyrektora Wydziału Sportu UM, Piotra Dykierta oraz radnych miasta Szczecin.


Autor video: Wydział Informatyki Urząd Miasta Szczecin

Autor:  Centrum Kształcenia Sportowego 

16.06.2014