przejdź do głównej treści strony

Cudowne badania medyczne - Rozmowa


Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Panią Longiną Kaczmarek Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w Szczecinie.

Mieszkańcy Szczecina i okolic coraz częściej są zapraszani telefonicznie lub listownie na bezpłatne badania profilaktyczne, ktore dotyczą najczęściej; układu krążenia, oddychania czy osteoporozy. Zaproszenia są kierowane do osób powyżej 40 roku życia. Organizatorzy powołują się przy tym na różne Instytuty Naukowe czy placówki medyczne. W rzeczywistości celem spotkania jest zapoznanie konsumentów z ofertą sprzedaży sprzętu paramedycznego, o czym wcześniej konsumenci nie są informowani. Oferowany do sprzedaży ( po zawyżonej cenie) sprzęt paramedyczny nie posiada tych wlaściwości o których informuje firma a dołączone certyfikaty nie są oryginalne. Konsumenci, decydując się na zakup prezentowanego sprzętu biorą go zazwyczaj
na raty, czyli zaciągają kredyt na 2 czy 3 lata.

O czym należy pamiętać:

  • Jeśli otrzymamy zaproszenie na spotkanie ( np. bezpłatne badania, wykład ) należy sprawdzić, najlepiej w internecie czym się dana firma zajmuje.
  • Nie podejmować decyzji o zakupie drogiego sprzętu pod wpływem impulsu. Najlepiej skonsultować zakup z rodziną lub bliską osobą.
  • Ostateczną decyzję należy podjąć po dokładnym sprawdzeniu towaru, porównaniu cen i konsultacji z lekarzem rodzinnym.
  • Jeśli chcemy zrezygnować z zakupu już po podpisaniu umowy, to możemy odstąpić od umowy w ciągu 14 dni ( zawsze na piśmie listem poleconym ).
  • Zakupiony towar zawsze odsyłamy oddzielnie ( nie z odstąpieniem od umowy) w ciągu 14 dni od wysłania odstąpienia od umowy.

Wprowadzanie konsumentów w błąd i pomijanie przez przedsiębiorcę istotnych informacji potrzebnych konsumentowi do podjęcia decyzji dotyczacej zawarcia umowy jest uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową i podlega karze.

Podstawa prawna - ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta Dz.U. z 2014 r. poz. 827)
ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniuy nieuczciwym praktykom
rynkowym. Dz.U 2007 nr 171 poz. 1206.

 

Autor:  Portal Bezpieczni Razem 

06.10.2016