przejdź do głównej treści strony

10 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzisiaj, 10 lutego, w kilkudziesięciu państwach na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie organizowane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy internet” ma zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego internetu. W Polsce organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są również firmy Microsoft oraz Facebook.

Centralnym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce będzie konferencja dla przedstawicieli sektora edukacyjnego i profesjonalistów pracujących z dziećmi, którą otworzy minister Urszula Augustyn, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach. Wydarzenie to odbędzie się 10 lutego w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. W programie spotkania przewidziany jest panel dyskusyjny, w trakcie którego eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie zapewnić młodym ludziom bezpieczeństwo w sieci. W dyskusji wezmą udział prof. Maciej Tanaś z Akademii Pedagogiki Specjalnej, Monika Pieniek z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, Zuzanna Polak z Dyżurnet.pl (NASK), Marek Kosycarz, dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej Microsoftu. Organizatorzy zaplanowali również serię prezentacji projektów dotyczących bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania nowych technologii. Przedstawione zostaną m.in. najnowsze działania realizowane przez NASK i FDN. Z kolei Jakub Turowski z Facebooka opowie o programie „Zastanów się, zanim udostępnisz”, który pomaga użytkownikom, a szczególnie nastolatkom, w odpowiedzialnym udostępnianiu materiałów online. Konferencję zakończy premierowy pokaz filmu fabularnego „Na zawsze" poświęconego zjawisku sekstingu wśród młodzieży.

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest rola, jaką każda z osób korzystających z internetu może odegrać w budowie bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. – mówi Julia Gursztyn, koordynatorka projektu Safer Internet w NASK. - Należy pamiętać o tym, że nawet najlepsze programy służące kontroli rodzicielskiej czy ochronie przed wirusami, stanowią jedynie uzupełnienie edukacji na temat szans i zagrożeń płynących z użytkowania sieci – podsumowuje Julia Gursztyn.

Jak co roku organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne w całej Polsce do włączenia się w obchody DBI poprzez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów, takich jak: zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, czy konkursy i zgłoszenie ich na stronie www.dbi.pl . Organizatorzy inicjatyw otrzymują pakiet materiałów edukacyjnych pomocnych przy realizacji lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa online. Wśród nich znajdą się w tym roku m in. materiały kampanii „Zastanów się, zanim udostępnisz” organizowanej przez Facebook. Autorzy najlepszych inicjatyw DBI 2015 otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Fundację Orange, Domeny.pl oraz Nowe Media.

Lokalne inicjatywy to doskonały sposób na propagowanie idei bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku jesteśmy zaskakiwani energią i pomysłowością ich organizatorów. W ramach ubiegłorocznego DBI odbyło się aż 1262 takich akcji. Liczymy na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – mówi Szymon Wójcik, koordynator programu Safer Internet w Fundacji Dzieci Niczyje.

Tegoroczne obchody DBI w Polsce objęte zostały honorowymi patronatami przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Partnerzy: Microsoft, Facebook, Domeny.pl, Nowe Media, UPC Polska, IT Szkoła, „Sygnał. Miesięcznik Wychowawcy”, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Nauka i Wiedza, Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "Polis", Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka, portal „W Sieci Dzieci”.

***
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. W Polsce pierwszą edycję DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet (NASK i FDN) zorganizowało w roku 2005. Jego podstawowym celem jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Szczegółowe informacje dotyczące Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce można znaleźć na stronie internetowej: www.dbi.pl.

***
Polskie Centrum Programu Safer Internet powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Tworzą je Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z Internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl (przy NASK) - polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie, telefon 800 100 100 – bezpłatny punkt pomocy dla rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w Internecie oraz 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (obydwa przy FDN). Więcej informacji o programie w Polsce: www.saferinternet.pl.

***

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które objęło honorowym patronatem obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2015, przygotowało publikację pt. "Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat" przedstawiajacą najważniejsze kwestie dotyczące tematyki ochrony danych i bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci. [link]

Autor:  dbi.pl 

10.02.2015