Informacji udziela Grzegorz Galiński - Starszy Asystent w Oddziale Nadzoru Sanitarnego Granicznej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie.
Bardzo ważny jest czas jedzenia (jemy za szybko) oraz za rzadko. Idealny rozkład posiłków:
Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny, a ostatni posiłek dwie godziny przed snem. Należy jeść małymi kęsami, w spokoju powoli i dokładnie rozdrabniać pokarm w jamie ustnej, i najlepiej, aby chociaż jeden posiłek był spożywany wspólnie z rodziną.
Układ nerwowy (przywspółczulny) steruje procesem trawienia, więc po posiłku potrzebny jest czas na odpoczynek, aby mógł prawidłowo pracować - pokarm pobudza receptory, a receptory działają na układ nerwowy, który wysyła sygnały do gruczołów tawiennych, gruczoły trawienne zaczynaja produkowac enzymy, które rozkładają nasze pokarmy. Oznacza to, że podczas odpoczynku po posiłku organizm wykonuje ciężką pracę.
Dolegliwości spowodowane zbyt szybkim oraz zbyt rzadkim spożywaniem posiłków to bóle w przełyku, bóle żołądka, problemy trawienne, refluks, zgaga, żylaki przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy, a także nerwice.
03.10.2014