przejdź do głównej treści strony

Manewry WOPR-SAR-Wasserwacht - Relacja

W ubiegły weekend (22-24.05.2015r) w Świnoujściu odbyło się szkolenie na morzu polskich i niemieckich ratowników wodnych, przy zaangażowaniu środków z Funduszu Małych Projektów, Interreg IVA Euroregionu Pomerania. Projekt skierowany był do Grup Interwencyjnych WOPR Województwa Zachodniopomorskiego oraz ratowników wodnych z regionów Meklemburgia, Brandenburgia przy merytorycznym wsparciu przedstawicieli Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Trzydniowe manewry ratownicze zgromadziły 60 uczestników z Polski i Niemiec.

Szkolenie miało na celu poznanie specyfiki pracy w warunkach nadmorskich oraz integrację ratowników z Polski i Niemiec. Podczas realizacji projektu wzięło udział 15 przedstawicieli niemieckiej organizacji Wasserwacht oraz 45 ratowników z WOPR Województwa Zachodniopomorskiego. Udział w szkoleniu wzięły Grupy Interwencyjne WOPR z Oddziałów Terenowych: Szczecin, Police, Stargard Szczeciński, Szczecinek, Świnoujście, Darłowo, Białogard, Kamień Pomorski, Gryfice, Świdwin, Goleniów. Każdy z Oddziałów Terenowych WOPR wyznaczył 3-4 osobową reprezentację do uczestnictwa w szkoleniu z zakresu ratownictwa wodnego na morzu. Dziewiętnaście grup szkoleniowych brało udział w trzech stacjach trwających równoległe.

Jedną ze stacji szkolenia było zapoznanie z budową i obsługą skutera ratowniczego, ćwiczenia praktyczne z zakresu podejmowania poszkodowanego za pomocą platformy ratowniczej oraz szybka ewakuacja na brzeg. Ratownicy poznali techniki manewrowania ratowniczego skutera z platformą w różnych warunkach pogodowych, jak również techniki ratownictwa osób poszkodowanych w zależności od stanu zdrowia (poszkodowany przytomny i nieprzytomny).

Kolejnym elementem szkolenia było ratownictwo w charakterze zdarzenia masowego, segregacja poszkodowanych – TRIAGE, poszukiwanie rozbitków, poszukiwania na morzu, bezpieczne sterowanie jednostką w strefie przyboju, techniki manewrowania łodzią oraz podejmowanie poszkodowanych z wody. Uczestnicy szkolenia przeprowadzili ewakuację poszkodowanych z morza i na świnoujskiej plaży dokonali wstępnej segregacji medycznej w charakterze wypadku masowego.

Ostatnią stacją ćwiczeniową były symulowane akcje na pokładzie jednostki SAR 1500 i 3000. W trakcie zajęć ratownicy uczyli się korzystać z tratwy ratowniczej oraz poznali techniki ratownictwa stosowane przez służbę SAR. Kursanci wielokrotnie musieli reagować na alarmy ogłoszone przez kapitana jednostki SAR, ćwiczyli bezpieczne wchodzenie do morza, pozycje przyjmowane przez rozbitków oraz zasady przemieszczanie (pływania) jako grupa rozbitków na morzu. Jednym z elementów ćwiczeń było skuteczne wezwanie pomocy na morzu przy użyciu środków pirotechnicznych wg. konwencji SOLAS (m.in. rac, flar, świec dymnych).

Wyzwaniem dla uczestników szkolenia była pogoda, w tym działanie w niskiej temperatury i zimnego wiatru, który szybko wyziębiał organizm ćwiczących. Pozwalało to wczuć się w rolę rozbitków na morzu i docenić wagę odpowiedniego indywidualnego wyposażenia (Public Safety Equipment) do działań na morzu. Manewry objęły łącznie 12h ćwiczeniowych, przy czy miększość zajęć odbywała się przy dobrej widzialności, wietrze o sile 3°B i temperaturze wody 12°C. Trzy bloki zajęciowe prowadziła wyspecjalizowana kadra szkoleniowa składająca się z 17 Instruktorów Wykładowców, Instruktorów WOPR, ratowników wodnych, w tym 7 sterników, 8 operatorów skuterów z platformą. Nad bezpiecznym przebiegiem zajęć czuwał trzyosobowy Zespół Ratownictwa Medycznego wraz dwoma psami ratowniczymi.

Na czas zajęć uczestnicy otrzymali 7 kompletnych toreb R1, 7 desek ortopedycznych oraz zakupionych specjalnie z funduszu Euroregionu Pomerania 15 kasków ochronnych. Do dyspozycji mieli również 5 samochodów terenowych do jazdy po piaszczystym podłożu (MT), 8 skuterów wodnych wraz z platformami oraz 7 łodzi ratowniczych typu RIB. Łączność między uczestnikami, a kadrą zapewniało: przemiennik cyfrowej łączności radiowej oraz 14 zestawów radiowych firmy Motorola. Aby usprawnić komunikację między polskimi i niemieckimi uczestnikami, zatrudnieni zostali dwaj tłumacze na cały okres trwania manewrów. WOPR WZ składa podziękowania wszystkim uczestnikom projektu i kadrze prowadzącej z MSPiR SAR, Wasserwacht oraz WOPR za zaangażowanie w realizację projektu. Służbie SAR za udostepnienie bazy, kadry i jednostek do realizacji ćwiczeń.

Pragniemy również podziękować Dyrektorowi OSiR Wyspiarz w Świnoujściu za udostępnienie bazy i mariny. Dziękujemy spółce Polskie LNG i Zarządowi Morskich Portów Szczecin - Świnoujście za możliwość przeprowadzenia ćwiczeń w basenie portowym Terminalu LNG w Świnoujściu. Urzędowi Morskiemu za wyrażenie zgody i obecność w trakcie realizacji szkolenia. Jesteśmy przekonani, że dzięki transgranicznej współpracy poziom bezpieczeństwa mieszkańców i turystów terenów przygranicznych Polski i Niemiec został podniesiony na wyższy poziom. Ćwiczeń nigdy za wiele, szczególnie wtedy, gdy chodzi o sposoby ratowania ludzkiego życia! Fotorelacje ze spotkania znajdziecie na naszym profilu na Facebook.

Autor:  WOPR Województwa Zachodniopomorskiego 

27.05.2015