przejdź do głównej treści strony

Sanepid bada wodę - Rozmowa

 

 

Bezpieczeństwo wypoczynku nad wodą jest bardzo ważne, dlatego też powinniśmy stosować się do aktualnej sytuacji na kąpielisku czy miejscu wykorzystywanym do kąpieli.

Jednym ze wskaźników zanieczyszczenia wody są sinice. Są to bakterie, które występują wszystkich zbiornikach wodnych. Niebezpieczne stają się w momencie, kiedy wzrasta ich ilość tj. dochodzi do zakwitu, a sprzyja temu wysoka temperatura i niewielki wiatr, który wieje z jednego kierunku przez dłuższy czas. Kwitnienie powstaje w około 2 dni i utrzymuje się przez około 5 do 7 dni.

Zakwit sinic powoduje gęste smugi wyglądające jak rozlana niebieskozielona farba oraz grube kożuchy piany o galaretowatej konsystencji.

Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu.

Zachłyśnięcie się zakażoną wodą może powodować mdłości, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia czy przykurcz mięśni gładkich.

W sytuacji, gdy skorzystamy z kąpieli w wodzie z sinicami, należy bardzo dokładnie umyć ciało pod bieżącą wodą a także wyprać strój kąpielowy, bo również w nim mogą pozostać komórki sinic.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8.04.2011r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. Nr 86, poz. 478) badania mikrobiologiczne wody w kąpieliskach obejmują bakterie:

  1. Enterokoki,
  2. Escherichia coli.


Enterokoki
Obecność enterokoków (paciorkowców kałowych) świadczy o bardzo świeżym fekalnym zanieczyszczeniu wody.

Bakterie te stanowią naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego ludzi i zwierząt. Stają się chorobotwórcze, gdy zlokalizują się w tych częściach ciała, w których normalnie nie przebywają. Paciorkowce kałowe giną w wodzie szybciej niż Escherichia coli, ale później niż np. Salmonella. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego powodują objawy chorobowe charakterystyczne dla tzw. zatruć pokarmowych.

Escherichia coli
Obecność bakterii eschericha coli świadczą o świeżym fekalnym zanieczyszczeniu wody.

Bakterie eschericha coli wchodzą w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz innych zwierząt stałocieplnych. W jelicie ta bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu. Gdy dostaną się do układu moczowego, powodują jego zakażenia. Są najczęstszą przyczyną zakażeń dróg moczowych. Gdy dostaną się do przewodu pokarmowego mogą powodować zatrucia pokarmowe, biegunkę, wymioty, bóle brzucha.

Aby sprawdzić stan wody w kąpieliskach można odwiedzić Serwis Kąpieliskowy, prowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny. Można tam znaleźć mapę z kąpieliskami całej Polski z informacjami o jakości wody oraz o infrastrukturze (np. czy jest ogrodzone, czy posiada plac zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko itp.).

Tekst: WSSE Szczecin

Zdjęcia: sinice.pl

Autor:  Wydział Informatyki 

01.08.2014