przejdź do głównej treści strony

Czy wiemy co jemy? - Rozmowa

Zapraszamy na rozmowę z Grzegorzem Galińskim - Starszym Asystentem w Oddziale Nadzoru Sanitarnego Granicznej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie.

W rozmowie poruszony został istotny problem dodatków do żywności. Na rynku jest przesyt produktów niezdrowych z długim terminem ważności. Raz na jakiś czas można pozwolić sobie na takie produkty, lecz pamiętajmy, że jeśli wejdzie to nam w nawyk, to niekorzystnie wpłynie to na nasz stan zdrowia. Nie zapominajmy, że to my naszymi decyzjami kształtujemy rynek. Często kupujemy „oczami” a nie „rozumem”.

Przykłady często stosowanych niezdrowych dodatków do żywności:

E 950 (Acesulfam K) substancja słodząca, wzmacniacz smaku i zapachu – zastosowanie w żywności: sztuczny słodzik, niskokaloryczne artykuły spożywcze, niskokaloryczne artykuły spożywcze, niskokaloryczna guma do żucia (potencjalne skutki: zanotowano przypadki raka płuc, piersi, białaczkę).

E951 Aspartam substancja słodząca, wzmacniacz smaku i zapachu – zastosowanie w żywności: sztuczne słodziki, produkty spożywcze niskokaloryczne, napoje dietetyczne, guma do żucia, napoje bezalkoholowe (potencjalne skutki: bóle głowy, depresja, niepokój, astma, nadpobudliwość, agresja, migrena, bezsenność, utrata pamięci, niezalecany dzieciom i kobietom w ciąży, teratogenny).

E 635 (5'rybonukleotyd disodowy) wzmacniacz smaku i zapachu – zastosowanie w żywności: chipsy smakowe, gotowe ciasta owocowe (potencjalne skutki: astma, nadpobudliwość, zmiany nastroju, swędzące wysypki skórne pojawiające się do 30 h po spożyciu; niedozwolony w zastosowaniach spożywczych dla dzieci).

E 252 ( Azotan potasu) konserwant, utrwalacz koloru – zastosowanie w żywności: szynka prosciutto, wędzone przetwory mięsne (potencjalne skutki: astma, zapalenie nerek, bóle i zawroty głowy).

Autor:  Portal Bezpieczni Razem 

26.10.2015