Pojęciem "parabank" określane są jednostki gospodarcze, które prowadzą działalność podobną do banku, jednak nie posiadają stosownego zezwolenia.
Parabanki proponują swoim klientom (najczęściej są to osoby nadmiernie zadłużone, nie posiadające zdolności kredytowej, czyli takie , którym banki odmówiły już udzielenia pożyczki) bardzo szybką pożyczkę na dowolny cel, także dla zadłużonych, bez sprawdzania w BIK-u. Konsumenci, ktorzy trafią do takiej firmy, najczęściej wychodzą z niej z podpisaną umową, której oczywiście przedtem nie przeczytali. Zazwyczaj firmie zależy tylko na zdobyciu podpisu konsumenta pod dokumentami, której treści nie czytał bo i i tak by nie zrozumiał.
Przed podpisaniem umowy pożyczki należy dokładnie zapoznać się z jej treścią i zwrócić szczególną uwagę na to czy:
1. Podmiot, z którym konsument zawiera umowę jest osobą fizyczną, osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą czy osobą prawną (spółką). Jeśli stroną umowy będzie osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, wówczas konsument nie będzie objęty ochroną wynikająca z ustawy o kredycie konsumenckim.
2. Umowa przewiduje zapłatę wynagrodzenia za udzielenie pożyczki przed wyplatą środków finansowych. Wiele instytucji pobiera wynagrodzenie przed udzieleniem pozyczki, po czym nie dochodzi do wypłaty pieniędzy.
3. Umowa przewiduje zabezpieczenia pożyczki, które konsument jest w stanie spelnić np. wysokie ubezpieczenie, weksel, żyrowanie przez inne osoby, hipoteka na nieruchomości.
4. Umowa zawiera dodatkowe koszty zwiuązane z obsługą zadłużenia np. wizyty domowe, wysokie koszty windykacji zadłużenia przeterminowanego.
Konsument przed zawarciem uimowy w szczególności powinien:
1. Przeczytać ze zrozumieniem umowę, którą zamierza podpisać
2. Jeśli nie rozumie lub nie zgadza się z zapisami umowy, to nie należy jej podpisywać
3. Sprawdzić wiarygodność firmy
4. Porównac warunki kilku instytucji finansowych
5. Poloiczyć/poznać całkowity koszt pożyczki
6. W razie watpliwości skonsultować się z Miejskim/Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Panią Longiną Kaczmarek Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w Szczecinie.
12.05.2016