przejdź do głównej treści strony

Rozmowa tygodnia - Podstawowe grzechy główne nad wodą

Finał Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy, początek akcji edukacyjnych w szkołach

Setki indywidualnie przeszkolonych osób z pierwszej pomocy, mnóstwo wydanych ulotek i nagród, ale przede wszystkim świetna zabawa dla uczestników - za nami ostatni już plażowy weekend w tym roku z „Błękitną Szkołą Pierwszej Pomocy”. Teraz ratownicy… idą do szkoły!

Strategiczny projekt Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i spółki Polskie LNG, budującej na prawobrzeżu terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG), zainaugurowano w dniach 20-21 lipca br. W ramach „Błękitnej Energii” odbyła się pierwsza edycja „Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy”, której celem było propagowanie bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
- W ramach akcji, na plażach po obu stronach ujścia Świny, odbywały się pokazy ratownictwa wodnego. Na Uznamie realizowali je ratownicy z Grupy Interwencyjnej WOPR, którzy za pomocą skutera wodnego i podręcznego sprzętu ratowniczego udzielali pomocy w najbardziej prawdopodobnych zdarzeniach nad morzem, a na Warszowie uczono udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w ramach miasteczka „Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy” - mówi Apoloniusz Kurylczyk, Dyrektor WOPR Województwa Zachodniopomorskiego.
W trakcie pierwszego weekendu funkcjonowania „Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy” w zajęciach udział wzięło blisko 50 zespołów, składających się z turystów i mieszkańców Świnoujścia. Zaangażowane były całe rodziny wypoczywające na Warszowie, które w ramach zespołów zdobywały wiedzę i umiejętności z zakresu posługiwania się podręcznym sprzętem ratunkowym, bezpiecznej kąpieli oraz… skroplonego gazu ziemnego (LNG).
- Zajęciom w szkole towarzyszyły pokazy dotyczące procesu magazynowania LNG i zasad przeładunku tego surowca ze statków do terminalu w Śwonoujściu, który jest przyjazny mieszkańcom oraz turystom. Wbrew pozorom, oba zagadnienia mają wiele wspólnego. W obydwu chodzi o bezpieczeństwo - w przypadku terminalu, bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.
„Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy” funkcjonowała także podczas kolejnych weekendów. Druga odsłona akcji odbyła się w dniach 27-28 sierpnia - do rywalizacji na warszowskiej plaży zgłosiło się blisko 40 zespołów. Kolejne dwie edycje miały miejsce już w sierpniu, pierwsza w dniach 10-11 na plaży w Warszowie (30 zespołów) oraz rekordowa, ostatnia tym roku „Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy”, w dniach 17-18 na Kąpielisku Uznam. Wzięło w niej udział aż 95 drużyn!
- Jak pokazało doświadczenie, zajęcia w „Błękitnej Szkole Pierwszej Pomocy” spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony plażowiczów. Forma nauki połączona z rywalizacją sprawdziła się doskonale, angażując zawodników w różnym wieku. Obserwując ich wysiłek, jestem przekonany, że wiedza i umiejętności przez nich zdobyte będą wykorzystywane przy okazji przebywania nad obszarami wodnymi, co przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa i ograniczenia tragicznych wypadków – mówi Apoloniusz Kurylczyk i dodaje, że współpraca WOPR i Polskiego LNG nie dotyczyła jedynie aktywności skierowanych do turystów i mieszkańców. Równie istotna była organizacja Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim, które odbyły się w weekend 3-4 sierpnia na plaży na Uznamie. Zawody były sprawdzianem umiejętności, wytrzymałości, wszechstronności i sprawności dla startujących ratowników. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i finansowe ufundowane przez WOPR oraz partnerów i sponsorów, w tym Polskiego LNG. Najlepszą ratowniczką morską okazała się Kinga Maciupa, a najlepszym ratownikiem Patryk Pietrzyk (pełne wyniki rywalizacji dostępne są na stronie www.wopr.pl).
- Błękitna Szkoła Pierwszej Pomocy to setki indywidualnie przeszkolonych osób z pierwszej pomocy, mnóstwo wydanych upominków i ulotek, ale przede wszystkim świetna zabawa dla uczestników. W ramach wszystkich wydarzeń mieszkańcy i turyści odwiedzający gród na 44 wyspach mieli okazję zyskać wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa nad wodą, obejrzeć widowiskowe pokazy ratownictwa, a nawet kibicować zawodnikom podczas Mistrzostw Polski w ratownictwie morskim. Kończący się sezon, nie oznacza jednak końca współpracy Polskiego LNG z WOPR. Nauka bezpiecznego zachowania nad wodą będzie kontunuowania od jesieni wśród przedszkolaków i uczniów świnoujskich placówek – mówi Maciej Mazur.
We wrześniu w ramach programu „Błękitna energia” Polskie LNG i WOPR startują z akcją „Ja już wiem”. W toku ciekawych zajęć, które będą organizowane w przedszkolach i na pływalni, a które odbierane są przez najmłodszych jako świetna zabawa, dzieci uczone będą podstawowych zasad bezpieczeństwa. W zajęciach pomagać będą ratownicy, którzy ukończyli kursy „Pomóż sobie pomagając innym”, skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w Świnoujściu.
- W tym roku, dzięki wsparciu Polskiego LNG, będzie można kontynuować również tę akcję. Najlepszym uczestnikom, którzy „chcą pomagać innym”, ufundowany zostanie kurs młodszego ratownika – dodaje Apoloniusz Kurylczyk i po szczegóły kieruje wkrótce na stronę internetową zachodniopomorskiego WOPR.
Spółka Polskie LNG, budująca w Świnoujściu terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) przykłada bardzo dużą wagę do edukacji i bezpieczeństwa.
 

Autor:  WOPR Województwa Zachodniopomorskiego 

11.09.2013