przejdź do głównej treści strony

Środa z profilaktyką. Zrzucamy zbędne kilogramy

Zachodniopomorski Oddział NFZ zaprasza na kolejną Środę z Profilaktyką. Tym razem tematem akcji jest Profilaktyka otyłości. Szczególnie serdecznie zapraszamy osoby, które chcą zgubić „trochę” kilogramów nadwagi. Jeśli są wśród nich babcie i dziadkowie, to ich zapraszamy szczególnie serdecznie:) - z okazji przypadającego w przyszłym tygodniu ich święta.

Już w środę, 15 stycznia w godz. 10-14 w sali obsługi, przy stanowisku profilaktyki i promocji zdrowia w siedzibie oddziału przy ul. Arkońskiej 45 w Szczecinie proponujemy: pomiar ciśnienia oraz BMI – składu masy ciała, a także spirometrię - badanie pojemności płuc.
Naszym partnerem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Szczecinie.
Proponujemy też bezpłatne diety - wprost z portalu NFZ, na którym można znaleźć przepis na zdrowie i dobrą formę.
Mamy też dla Państwa najnowsze wydanie informatora Jak i gdzie się leczyć 2020. Zapraszamy w godz. 10-14.

Otyłość jest epidemią !

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.

Otyłość jest groźna !

Otyłość często leży u podstaw wielu problemów zdrowotnych człowieka. Co roku w Polsce na cukrzycę zapada ponad 400 tys. osób Do tego dochodzi jeszcze długa lista innych dolegliwości: nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego. Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.

Ultra przetworzona żywność sprzyja otyłości

Wzrastająca epidemia otyłości jest wynikiem wysokiej konsumpcji żywności ultra przetworzonej oraz wiąże się z chorobami przewlekłymi. Nadwadze sprzyjają m.in. chipsy ziemniaczane, napoje słodzone cukrem, słodycze i desery, rafinowane ziarna, czerwone mięso, przetwory z mięsa. Epidemia otyłości ma związek z niewystarczającym spożyciem błonnika pokarmowego oraz wzrostem dodatków do żywności, takich jak emulgatory.

Zdrowie na talerzu

Zamiast leczyć objawy otyłości i choroby z nią związane za pomocą leków, należałoby uczynić wszystko, aby wykorzystywać żywność jako lek - apelują specjaliści od zdrowego żywienia. W związku z tym propagują większe spożycie warzyw, roślin strączkowych, orzechów, owoców i wody.

Ulotka_otyłość_15.01.2020.jpg

Autor:  Narodowy Fundusz Zdrowia - Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki 

15.01.2020