przejdź do głównej treści strony

Bezpieczna sieć

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior

2024-01-31

W trosce o bezpieczeństwo seniorów Państwowy Instytut Badawczy NASK, wspólnie z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Warszawskim Instytutem Bankowości, prowadzą kampanię edukacyjną „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior”.

Kampania "Nie na pokaz"

2023-05-29

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem wytwarzania intymnych obrazów lub filmów przez osoby małoletnie intencjonalnie angażujące się w erotyczną lub seksualną aktywność oraz prezentowania takich treści w internecie, rozsyłania ich do osób bliskich oraz nieznajomych (tzw. self generated sexual content).

Coraz bardziej świadomi zagrożeń

2023-05-17

Zgodnie z definicją w społeczeństwie informacyjnym towarem jest informacja, traktowana jako szczególne dobro niematerialne, na równi z tymi materialnymi. Jednak eksperci od wielu lat zastanawiają się, jak rozszerza się to pojęcie, jakich aspektów życia i rzeczywistości dotyczy. Jedno jest pewne – 17 maja obchodzimy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, a to z kolei jest okazja do tego, by przyjrzeć się, w jakiej kondycji jesteśmy jako społeczeństwo informacyjne!

Stop kradzieży tożsamości

2023-05-22

Od czerwca 2024 roku każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani do sprawdzenia statusu PESEL-u przed podpisaniem umowy skutkującej zobowiązaniami finansowymi. Dzięki temu ofiary kradzieży tożsamości nie będą ponosić konsekwencji działań oszustów.

Podszywanie się pod numer telefonu

2023-05-09

Niestety cyberprzestępcy są stale krok przed nami i tym razem znaleźli kolejny wymyślny sposób wyłudzania pieniędzy. Tym razem cyberoszuści wykorzystują możliwość podszycia się pod telefoniczny numer banku, by podstępnie wyłudzać dane do konta ofiary.

Fałszywa strona internetowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ

2022-02-21

Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymał informację o zarejestrowaniu fałszywej strony internetowej nfz.szczecin.pl. z kropką przed nazwą miasta, zamiast myślnika, jak w prawdziwym adresie domeny.

CSIRT NASK ostrzega

2021-12-21

Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y podszywające się m.in. pod firmę InPost i DHL i informując eo rzekomym zatrzymaniu przesyłki.

Nie wierzysz, sprawdź - wystartował system SI2PEM!

2021-07-21

Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne.

Rodzicu reaguj na hejt!

2020-11-20

W ramach realizacji programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020, z inspiracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powstał spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży adresowany głównie do rodziców.

„Nie jestem hejterem, a Ty?” - spotkanie inne niż wszystkie w LO nr III w Szczecinie

2020-02-10

Funkcjonariuszka z Wydziału Prewencji KMP w Szczecinie zorganizowała spotkania w ramach zajęć profilaktycznych dotyczących przeciwdziałania hejtowi i mowie nienawiści wśród młodzieży.

Jedno zdjęcie niszczy całe życie! Mocna kampania w internecie

2020-02-05

Nie wychodź z domu, jest po 22… Te słowa już nie zapewnią bezpieczeństwa naszym dzieciom. Internet jest jak szemrana dzielnica najeżona niebezpieczeństwami, po której dzieci i młodzież wędrują każdego wieczoru. Wystarczy jedno intymne zdjęcie czy dane wysłane w złe ręce, by paść ofiarą cyber przemocy, szantażu, ośmieszenia. Jak unikać zagrożeń, jak pomóc, gdy nasi bliscy popadną w kłopoty? Tego uczy kampania „Nie zagub dziecka w sieci” i nakręcony na jej potrzeby przez youtubera Reżysera Życia film „Uważaj, co wrzucasz do sieci”.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

2020-02-11

Dzień Bezpiecznego Internetu odbędzie się 11 lutego 2020 r. (wtorek). Co roku, dla lokalnych organizatorów DBI przygotowywany jest także konkurs na najciekawszą inicjatywę. Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie swojej akcji do końca lutego 2020 r.